aforoz_
aforoz_ (üye)
Trabzon / Amatör

Sizce Hangisi?

Arkadaslar kendime normal bir kullanıcı olarak işimi görecek bir makina bakıyorum. Yani ne profesyonel birsey olsun nede cok amator. Sadece güzel beni tatmin edecek resim ceksin yeter. Fakat 2-3 makina arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım? Yada baska onerdiğiniz bir makina var mı?
1-CANON POWERSHOT A530 (5Mpiksel 4xoptik zoom)
2-NIKON COOLPIX L1 (6.2Mpiksel 5xoptik zoom)
3-KODAK EASYSHARE V610 (6.1MPiksel 10xoptik zoom)
İstediğim makinada aradıgım kaliteli resim cekmesi, gece cekimlerinin kotu olmaması, ayrıca güzel video cekimi yapabilmesi.
700ytl ye kadar olan makinalar arasında onerdiğiniz baska bir tane varsa onu da ogrenmek isterim.
En kısa zamanda yardım edebilirseniz sevinirim. Tesekkurler...

#aforoz_' tarafından 03.09.2006 15:30:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Eylül 2006, 15:29 - İp: 85.***.**0.107
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili aforoz_ , yazdığın modellerden bağımsız olarak, haddim olmayarak, bir iki tavsiyede bulunmak istiyorum. Öncelikle manuel kontrolleri olan bir makina almalısın. Başlarda otomatik modu kullansan da ilerde manuel ayarları, büyük bir ihtimalle, isteyeceksin. Ayrıca makinanın ne kadar hızlı çalıştığı da önemlidir. Açılıp kapanması ne kadar hızlı/yavaş, autofocus hızlı mı, iki çekim arası uzun mu kısa mı, fotoğrafı karta yazma hızı ne kadardır, seri çekim performansı nedir vs. Bunlar için Internetteki inceleme sitelerine bir göz at derim. Noise meselesi de gözardı edilmemeli.

Yazdığın modellerden A530 iyi bir makinadır, fotoğraf kalitesi güzeldir, manuel kontrolleri var ama videosu seni tatmin etmez. 640*480/10fps ya da 320*240/20fps

Canon V610: Video çekimi güzelmiş ama manuel ayarları yok, ayrıca çok noise yaptığını ve zoomun yavaş çalıştığını okumuştum. Bu noktada, V610 kullanan sezaikoc daha aydınlatıcı şeyler yazabilir.

Nikon L1: 5x optik zoom o boyuttaki bir makina için güzel, ama onda da manuel kontroller yok, video çekimi de pek tatminkar olmayabilir. 640*480/15fps ya da 320*240/30fps

Bence en optimum çözüm, Cangulay'ın dediği gibi Canon A610, kendi sınıfındaki bir çok makinadan (fuji'leri saymazsak) daha büyük sensoru var, bu daha kaliteli foto, daha az noise demek. Manuel kontrolleri bulunuyor. Döner LCD ekranı da var üstelik
Çektiği videolar çok kaliteli ama saniyesi 2MB civarında maalesef.

Manuel kontrol ve büyük optik zoom istemiyorum dersen Fuji F10 önerebilirim. Gece çekimleri çok iyi, yüksek ISO'da bile noise yapmıyor. Söylediğin fiyata bulabilirsin. Ama 3X optik zoom var.

Tarih: 11 Eylül 2006, 16:11 - İp: 81.***.**9.160
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Ek olarak, Fuji F10'un videoların, 640*480/30fps için, saniyesi 1 MB civarı yer kaplıyor, Canon'ların yarısı kadar.
Ama Fuji'nin SuperCCD sensoru fiyatı arttırıyor işte.
Manuel kontroller de içeren ve ISO canavarı olduğu söylenen F30 daha Türkiye'ye gelmedi galiba. Fiyatı ne olacak merak ediyorum.

Tarih: 11 Eylül 2006, 16:34 - İp: 81.***.**9.160
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

sevigili panctom senden bilgilerini bizimle paylaşman için bikaç soru sordum ama sanırım görmedin inşallah görürsün ve araştırmlarından bizde yararlanabilriz...

Tarih: 12 Eylül 2006, 00:03 - İp: 88.***.**7.109
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

SEVGİLİ AZYA;

1- Kodak Qicktime formatında, mpeg4 sıkıştırma yaparak, 640x480 30 fps çekim yapar. Foto kalitesi ise kesinlikle canondan aşağı değildir. Dilersen bu sitede kodak fotolarını incele.. Kıyasla.. "Akdenizli" adlı arkadaşımızın resimlerine bak mesela.. Veya p880 yaz ve fotolarını gör.

2- Canon avi formatında ham görüntü atar ve çok yer kaplar. 8 dakikayı asla geçemezsiniz. Bir yabancı sitede Canon s3 ile çekilmiş avi videoyu indirdim.Güzel.. Ama diğerlerinden fazla değil..

3- Tabii ki bir foto makinesi alırken ilk video araştırılmaz. Foto önce gelir kesinlikle.. Ama bunun yanında güzel ve uzun da video çekerse fena mı olur? Ne gerek var bir de video kamera alalım, 2 alet elimize yük değil mi? Hem farzet ki foto makinenle dışardasın. Video kameran yok. Ve çok özel bir an oldu video çekmen gereken.. Ne yapacaksın? İşte böyle ani ve özel anlar için video olayı ek olarak gerekli..

4- Amaç hem kaliteli fotoyu hem de videoyu aynı makinede toplamak olmalı.. Farzet ki süper bir haber olacak olayı videoyla yakaladın. Götür televizyonlara sat, işte ekonomi yönü.. Ayrıca özel anlar için hatıra olayı..

5- Canon bence çöpe!! Lafımın arkasındayım.Hiçbir sözümü düşünmeden söylemem. Neden mi çöpe?? Çünkü canon isteseydi foto makinelerine uzun video formatı koyardı. Neden koymuyor? İnsanlar gidip bir de canon marka video kamera alsın diye.. Canon marka video kameraların satışı düşmesin diye.. Bu düpedüz bencillik ve tüketiciye saygısızlık!

Yoksa Canon kesinlikle teknik anlamda çöpe DEĞİL.. Onun kalitesini dünya kabul etmiş,ben mi etmiycem..

Umarım sorularına net yanıt bulabilmişsindir kardeş.. Kal sağlıcakla..

Tarih: 13 Eylül 2006, 17:12 - İp: 85.***.**9.135
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

sevgili panctom cevapların için teşekkür ederim yalnız bi kaç yanlışını düzeltiyim 8dkk yı asla geçemessin diye bişey yok istersen çözünürlüğü düşürüp daha uzun kayıt yapabilirsin veya fps yi azaltıp.Ben senin gibi düşünmüyorum kaliteli yapsan kötü olur kalitesiz yapsan kötü olur bunu henüz anlamış değilim.Ben kodakın çoğu ürününün video sunu izledim evet makinenin üzerindeki lcd den güzel izleniyo gibi ama bi tv de veya bilgisayarda ne yazıkki hiç performanslı değil benim a520 nin 320*240 kodakın 640*480 ninden daha iyi olduğu kesin sana anca bunu söyleyebilirim ayrıca eğer istersen sana daha ucuza ogatech marka mpeg 4 kayıt 640*480 30 fps 1 saat kayıt yapabilen hatta 11 mp makinede tavsiye edebilirim.O zaman kodak ıda
çöpe atmamız gerekir ogatech dururken.

Tarih: 13 Eylül 2006, 18:16 - İp: 81.***.**4.170
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

8 dakikayı geçmez derken tabii ki 640x480 30 fps kastettimç. 320x240 neye yarar ki?? Ayrıca ogatech önermişsin ama hangi model? Tabii ki onu da inceleyebilirim. Sonuçta ticaret bir arenadır. Son kalan,kazanan kim ola belli olmaz..
teşekkürler..

Tarih: 13 Eylül 2006, 18:43 - İp: 85.***.**9.135
betelgeuse
betelgeuse (üye)
Ankara / Meraklı

Yapmayın beyler. A530, A610, P712 filan derken Ogatech oluyor mu yani?

Tarih: 13 Eylül 2006, 19:21 - İp: 85.***.**3.176
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

valla özellik olarak o zaman ogatech i hiç bi makine geçemez yanii mp3 çalar video kamera fotograf 11 mp ohooo daha neler neler...yaa arkadaşlar ben her zaman hatice değil netice ye bakarım.mp3 çalarım ayrıdır foto makinem ayrıdır ki yinede hiç bir zaman 5 dkk geçen bi video kayıt yapmamışımdır foto makinemle,video kameram ayrıdır.Bunu bilir bunu söylerim...

Tarih: 13 Eylül 2006, 23:28 - İp: 88.***.**0.37
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Arkadaşlar bi fotoğraf makinesinde video kaydı olması güzel bi özellik ama buraya gelipte "ben fotoğraf makinesi almak istiyorum ama çok iyi de video çeksin" diyen arkadaşlar maalesef ne istediklerini pek bilmiyolar bence. Daha doğrusu fotoğraf çekme zevkini mi bilmiyolar diyim ne diyim bilmiyorum. Bu yüzden bence çok şey kaçırıyolar. Önce herkesin ihtiyacını iyi belirlemesi gerekli. İyi bir fotoğraf makinesi istiyorsan videoyu hiç karıştırmayacaksın. Yok benim için fotoğraf kalitesi çokta mühim değil dersen o zaman bi sürü alternatif var. Mesela Samsung W55 MPEG4 formatında kayıt yapan bir makinedir. 1GB karta dünya kadar kayıt yapabilirsiniz. Bi ara BİM'de 250 YTL ye satılmıştı. Onu da alabilirsiniz. Ama ben fotoğraf çekmeyi seviyorum, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum diyen birisi yanında video da olsun demesin lütfen. Selamlar...

Tarih: 14 Eylül 2006, 10:44 - İp: 81.***.**0.51
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

BEN KALİTELİ FOTO İSTİYORUM, YANINDA VİDEO DA OLSUN

Ne kadar büyüttünüz bunu arkadaşlar yaa.. Kaç kez yazdım!! Foto ön planda benim için.. Videonun 1.kalite olmasını isteyen kim? Kodak,nikon,sony,canon gibi iyi foto çeken makinelerin video kalitesi zaten yetiyor bana.. Sadece biraz daha uzun video çeksin dedim. 20-30 dakika bile yeter! Bu yüzden de canonu eleştirdim ve eleştiriyorum.Ve istediğimi veren makineler var. E o zaman sorun yok. Bilmem anlatabildim mi??

Tarih: 15 Eylül 2006, 18:16 - İp: 85.***.**3.254