buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sigarama Dokunma!!!

Yeter artık ,sıktın .*

Otobüste,uçakta,metroda ,vapurda içecek kadar hayvan değiliz. Bu zıkkımın içmeyenlerde yarattığı rahatsızlığın farkındayız zaten. Sinemada,tiyatroda perde arasında içmeyi bırakalı da uzun zaman oldu.

Eee,derdin ne?
Beni neden rahatszı ediyorsun?
Evet,ben bağımlıyım, uzun zamandır 2 paket içiyorum. İçmeyince strese giriyorum,sıkılıyorum,bunalıyorum.
Evimdeki perdeler sarardı, 200 metre koşsam tıkanıyorum. İyi de bundan sana ne?
Ben senin süt içmene karışıyor muyum?
Ben işyerimde sigara içiyorsam bundan sana ne?
İşten bunalmışım, kafamdan tramvaylar geçiyor, gidip biraz stres atayım demişim, bir iki biraz içerken sigaramı yakmışım. Yasak! barda sigara yasak!
Kahvede sigara yasak, tüm kapalı mekanlarda da yasak. Dahası var, devlet dairelerinde çalışanların kendi odalarında içmeleri bile yasak!

Esrar çekmiyoruz, kimseye zararı dokunan bir şey de yapmıyoruz.

E kardeşim derdin ne? Sana ne benim sigaramdan. Sigara içmeyen birinin leş gibi alkol kokan bir barda ne işi var?
Sigara içenler için özel odalar yapılacakmış....Bak bak bak....

Bana hayvan muamelesi yapma hakkını nereden buluyorsun?
Sana ne, içerim ya da içmem.

Sigara izmaritinden ormanlar yanıyormuş . Yapma yahu? Sen kendin inanıyor musun bu yalana? Otel yapmak için biz yakıyoruz ormanları desene kısa yoldan...

Otobüse binersin, 12 saat yol. Sen içmezsin. Ama aracı kullanan şoförün içmesi sen dahil kimseyi rahatsız etmez. Adamcağız camı da açmış zaten, kokusu bile gelmiyor. Ama yan taraftaki ''gıcık'' şey(20 yaşlarında bir bayan yolcu) muavini çağırır ''söyle o kaptana sigarasını söndürsün, rahatsız oluyoruz''...
O otobüs benim olsa seni seni gecenin bir yarısı o buz gibi havada kıçına bir tekme vurarak yola atarım ama kaptan ağırbaşlı.
İlk molada otobüse polisi neden sokuyorsun be salak kız?
Hiç düşünmüyor musun o bünye 30 senedir sigara sayesinde günde 20 saat direksiyon sallıyor...

Yolda yürürsün, elinde sigara. Yanına 2 kişi gelir, biz sigarayla bilmem ne yapanlar derneğindeniz. İçtiğiniz sigara size ve çevrenize zarar veriyor, lütfen söndürün onu.

Sen dua et, bu gün Karadenizli günümde değilim. yoksa o elindeki çantayı kafanda parçalamayı da bilirim geri zekalı....

Bir kurumda çalışan arkadaşını ziyaret edersin, adamcağızın önünde dosyalar tavana yükseliyor. 30 yaşında saçları ağarmış. Bunalmış...
Bir çay söylüyor. Sohbet ederken o çok bilmiş sağlıklı nesilden bir zevzek odaya girer. İşini yapar arkadaşın. ''Burada sigara içemezsiniz, insanları rahatsız ediyorsunuz ''....Ya sabır....

Siz o Televizyondaki saçma sağan sigarayı karalayan saçma programların bizde en ufak etkisi olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bu pisliğin ne derece kötü olduğunu zaten biliyoruz ama içiyoruz, bundan size ne?
Gelip odanda mı içiyoruz? Yoksa evine mi girip içiyoruz? Bak otobüste,vapurda,sinemada,lokantada kimse içmiyor. E daha ne istiyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanında biz tiryakileri neden rahatsız ediyorsunuz?

Tarih: 1 Ocak 2008, 14:06 - İp: 85.***.**2.74
mu
mu (üye)
İstanbul / Meraklı

"yazıklar olsun sigara içmeyen herkese...hakkımı helal etmiyorum..sigara içmeyen herkes aptaldır..nikotinsiz aklınız size aptal dediğimi düşündirmesin; sitem sadece..sigaraya vermediğiniz her para haram zıkkım olsun size..
aslında bu söylediklerim siz tiryaki olmayanların yapması gereken öz eleştiriler..."

nasıl oluyo

Tarih: 28 Mart 2008, 23:45 - İp: 88.***.**3.222
bufalo
bufalo (üye)
İstanbul / Amatör

BUfalo seni pazarbey ile karıştırıyoruz yav.

Tarih: 28 Mart 2008, 23:50 - İp: 88.***.**6.90
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

pazarbey güzel espri..

IP numarandan anlaşılıyor ama

Tarih: 28 Mart 2008, 23:55 - İp: 81.***.**7.220
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Buffalo,

Ayıptır yaptığınız.4 ay önceki konuyu bulup, kasti olarak kavga etmek için tekrar açtınız gibisinden suçlamalar hiç hoş değil. Tam aksine böyle bir konu açarak bunu hedefleyen ancak siz olabilirsiniz.

Sanırım siz benim size aptal dediğimi ve hakaret ettiğimi düşündünüz.Hayır ben size aptal demedim.Hakaret de etmedim.Sigara içmenin aptallık olduğunu söyledim.Yoksa sigara tiryakisi anne ve babama da aptal demem mümkün değil.Öncelikle bunun altını çizelim.

Bunun dışında evet beni zehirleyen tiryakilere hakkımı haram etmem söz konusu.Bundan daha doğal bir hak da olamaz.Akşama kadar onca kişinin içtiği sigaranın dumanını çekmek zorunda kalıyorum.Sadece ben değil,etrafımdaki çocuklar da.

Şimdi siz bana derseniz ki ''benim içtiğim sigara dumanından kimse rahatsız olmuyor.Bugüne kadar hiç bir çocuk o dumandan çekmemiştir'' işte o zaman siz haklısınız ve ben haksızımdır.

Tarih: 29 Mart 2008, 00:01 - İp: 85.***.**3.192
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

mgirgin ,bu başkasını rahatsız etme konusunda ne kadar saygılı olduğumuzu da bilmelisiniz.

*ben hayatımda arabada sigara içmem,otobanda giderken durup iner dışarıda içerim.
*kendi evimde sigara içmemişimdir.buz gibi havada balkonda titreye titreye içerim.
*işyerinde fabrikanın en uzak köşesine kadar gider orada içerim.
*izmaritimi yere atmam,doğa tutkunu olarak doğaya ne kadar zarar verdiğini çok iyi bilirim.

gereken saygıyı yapıyoruz merak etmeyin..

eskiden şehirlerarası otobüste herkes serbestçe sigara içerdi.o zamanlar için bu muhabbetler olsa sizin yanınızda ilk ben olurdum.

Tarih: 29 Mart 2008, 00:11 - İp: 81.***.**7.220
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Tamam kadir bey,

Siz haklısınız..

Tarih: 29 Mart 2008, 00:13 - İp: 85.***.**3.192
ahmetoner
ahmetoner (üye)
Hatay / Amatör

şimdi bir psikolog olarak
1 sigara (nikotin) "tiryakilik" değil "bağımlılık"
2 içinde bilmem kaç bin tane zehir var
3 evet, sokakta sigara içmek çocuklara kötü örnek oluyor.
*ne yazık ki ben bir bağımlıyım ve her bağımlı gibi bağımlısı olduğum şeyden zevk alıyorum,bunu kabul ediyorum.
**bağımlıları bağımlılığından "kurtarmak" için zararları değil bırakıldığında elde edilecekler etkilidir.
***bu memlekette sokakta esrar, eroin, kokain içen insan görmedim ancak uyuşturucu ilkokulllara kadar inmiş durumda

peki bütün bunlar benim veya buffalo arkadaşımız gibi "bağımlıları haklı çıkarır mı?
çıkarmaz.

ancak her insanın bağımlılığına bir neden araması gerekir ve benim nedenimde stres düzeyimi inanılmaz şekilde düşürdüğü

kısacası "sigarama dokunma"

Tarih: 29 Mart 2008, 00:46 - İp: 85.***.**6.110
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Sigara konusunda herkes duyarlı değil maalesef..

Biz çok sorun yaşadık bu konuda.. Teneffüslerde öğretmenler odasında gözlerim yaşarıyordu sigara dumanından. Boğazım acıyordu.. Diğer arkadaşlar zaten bir teneffüsümüz var diyip abanıyordu sigaraya.. Yıllarca çektik bunu..

En son bu yasaklar sayesinde tartışmalar sonucu bir sigara odası yapıldı da kurtulduk.

Sigara içen arkadaşlardan hiçbirinin ben arkadaşlarımı zehirliyorum diye endişelendiğini zannetmiyorum.

Buffalonun yazı tarzını görünce çok şaşırdım..
18 yaşın altındakilere sigara satılmasının yasak olduğu ülkemde, 18 yaşın altında büyük bir kesim sigara içmektedir..
Bunu nasıl açıklarsınız?

Bir anne baba 6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18 yaşındaki çocuğunu bakkala gönderip rahatlıkla sigara aldırabilmektedir.

Yani herkes sorumlu davranmıyor. Ne yazık ki...

Tarih: 29 Mart 2008, 01:08 - İp: 85.***.**5.181
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

birsürü karşı tez ve cevap yazacaktım ama vazgeçtim..
sigarayı bırakmak isteyen bir bağımlı olarak birtek şunu diyorum

"Tiryaki olmayanlar, en az, tiryaki olanlardan bekledikleri kadar saygı göstermeli.. Sigara içiyor olmamız, bize saygısızlık yapma hakkını vermez"

aslında bunlar bufalonun yazdığının konsantre edilmiş hali bence..

lütfen yani..

Tarih: 29 Mart 2008, 11:00 - İp: 88.***.**0.20
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Şaka gibi yaa

''Esrar çekmiyoruz, kimseye zararı dokunan bir şey de yapmıyoruz.''

Bu lafa çocuklar bile güler. Valla ben akşama kadar başkalarının içtiği sigara dumanını soluyorum.Hatta bu size gülen çocuklar da soluyorlar ve onlara kötü örnek de teşkil ediyorsunuz

''Sigara izmaritinden ormanlar yanıyormuş . Yapma yahu? Sen kendin inanıyor musun bu yalana? Otel yapmak için biz yakıyoruz ormanları desene kısa yoldan...''
Lafa bakar mısın

''Yolda yürürsün, elinde sigara. Yanına 2 kişi gelir, biz sigarayla bilmem ne yapanlar derneğindeniz. İçtiğiniz sigara size ve çevrenize zarar veriyor, lütfen söndürün onu.
Sen dua et, bu gün Karadenizli günümde değilim. yoksa o elindeki çantayı kafanda parçalamayı da bilirim geri zekalı....''

DİKKAT! Geri zekalı demişsiziz açık açık.Bir de insanları geri zakalı yapıp ondan sonra da sigara içmek aptallıktır diyenleri saygısızlıkla suçluyorsunuz.Ve bu yazıları savunan birkaç aciz bağımlı.

Aciz diyorum çünkü bağımlılık acizliktir.Burada hakaret değil gerçeklik vardır.Bunun aksini iddia ettiğiniz sürece ve sigaraya saygı beklediğiniz sürece aldanırsınız.

Sigaraya saygı olmaz.Kendinize gelin ve bu bağımlılıktan mümkün olduğunca kısa zamanda kurtulun.Milyonlar bu mereti bırakabilmişken sizlerin de bunu yapamaması için hiçbir sebep yok..

#Mgirgin' tarafından 29.03.2008 13:21:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mart 2008, 13:12 - İp: 85.***.**3.192