mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Saat Alma Sorunsalı

Emmiler kendime bir tane kol saati (kimse konuyu sağa sola çekip sulandırmaya kalkmasın) almayı düşünüyorum. Lakin saat sektöründe faliyet yürüten onlarca marka ve bu markalarında onlarca modeli olduğunu dikkate alırsak bunların arasından tercih yapmanın pek kolay olmadığını tahmin edersiniz. İlk tercih olarak seıko dan yana olmasına rağmen görüştüğüm bir iki saatçinin seıko nun bugünkü üretim kalitesinin düştüğünü söylemesi farklı markaları düşünmeye zorladı. Sizce hangi markayı ve hangi özelliklerde bir saati tercih etmeliyim?

#mechul75' tarafından 12.09.2011 12:09:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2011, 12:05 - İp: 31.***.**4.230
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

fonksiyon+kalite/fiyat
olarak bakıldığında
bence en yüksek oran kasiyoda.
reklam olmasın..
görece bir durum

Tarih: 12 Eylül 2011, 12:31 - İp: 88.***.**8.157
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

kasiyo iyidir. klasik mi alcen alektironikmi. ucuzumu pahalımı. bütçe ne gıda. eğer 300-400 aralığında isen citizenler çok iyi. titanyım ve safir camlı al. hem hafif hemde camı cizilmiyo.

Tarih: 12 Eylül 2011, 13:57 - İp: 78.***.**9.231
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hangi markanın optik görüntü sarsııntıcısı az ise ve megapikseli çok ise onu al emmi

Tarih: 12 Eylül 2011, 14:50 - İp: 88.***.**4.126
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Ben de yaklaşık 1 senedir saat bakıyorum..Tıpkı üç vakte kadar almayı düşündüğüm hayatımın ilk dslr sinde olduğu gibi- daha doğrusu almayı düşündüğüm hemen her elektronik cihazda olduğu gibi- çok araştırdım ve çok gezdim..Aldımmı? Hayır ve sanırım almayacağım da, çünkü saate ve 1 senelik dijitürke vereceğim paraları dslr ye vermeye kararlıyım..Ancak Bu güne değin saat konusunda öğrendiklerimi aktarmak isterim sana:

1-) Bu konuda; fiyat/marka/model/çalışma mantığı/malzeme konusunda çeşit inanılmaz fazla ve tercih de zorlaşıyor elbette.Önce vereceğin para nedir bu konuda?? Bu temel tercih kriteri..
2-) Üzerinde "swiss made" yazması şartmı? Bu önemli, çünkü sadece bu ibareyi bulunduran saatler, dünyadaki saat konusunda verilen tüm ölçütlere, istenilen tüm kalite standartlarına uyan saatlerdir.Ha, yazmayanların hepsi tu-kaka mı? Elbette değil..
3-) Bu 2 konuda bir karar verilmişse eğer, benim sıralamam şu şekilde olacak: (Bu sıralamada elbette rolex gibi extrem markaları ve işi gerçekte saat olmayan diğer markaları (armani, tchibo, fossil vb) kategori dışında tutuyorum.
4-) Ayrıca her markanın, farklı kişilere hitap eden çok çeşitli modelleri var..Ve bunların bir çoğu ki ne kadar pahalı olurlarsa olsunlar, örneğin bana üste para verselerde koluma takmam.Takıp da "ne kadar zevksizmiş" dedirtmem.Bu kişisel bir tercih elbette..

a-Tag Heuer
b-Raymond Weil
c-Maurice Lacroix
d-Tissot
e-Bulova
f-Seiko

Gelir durumunuzu bilmem, zevkinizi de.Ancak orta karar bir fiyata (1000-1500 TL.) oldukça zevkli saatler almak isterseniz önce tissot sonra da bulova ya bakmanızı öneririm..

Tarih: 12 Eylül 2011, 15:19 - İp: 88.***.**0.196
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

MAlahan arkadaşımız meçulu yanlış tanımış. MEçhulün baktığı sahatlar bunlar değil. Bakınız alahan arkadaşın sahatlarından birisinin fiyat linki.

http://www.konyalisaat.com.tr/product_info.asp?id=23886&product=Raymond-Weil-7800-TI-05607

Meçulun alacağı , alabileceği şu fiyat aralığındaki şeyler.

http://www.cimri.com/casio-f-91w-1dg-erkek-kol-saati

Tarih: 12 Eylül 2011, 15:41 - İp: 78.***.**7.78
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Emmiler analog bir saat düşünüyorum. Ağır olmalı icabında kafa kırmalı. Bir önceki saatim bu yüzden pert oldu. Fiyat olarak 500 TL yi geçmemeli pert olan saatim safir camlı idi onca sene çizilmedi lakin kırıldı.

Tarih: 12 Eylül 2011, 15:59 - İp: 31.***.**4.173
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Hacci emmi Allah biliyorki sabah nette saatleri incelerken vermiş olduğun ilk linkteki saate gözüm ilişti. Lakin kocccca gemileri, yatları ve katları görmezden gelen birileri benim kolumdaki 8 binlik saati bahane edip mali soruşturma başlatır ardındanda esaslı bir kol saati hediye etmeye kalkar dedim. Bu tayfaya fırsat vermek adına ikinci linkteki saati tercih ederim kapalı alanlara geçirmekte sıkıntı olmaz ama gramaj olarak hafif kafa kırma ihtimali zayıf

Tarih: 12 Eylül 2011, 16:26 - İp: 31.***.**4.173
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

c asiyonun ucuz lakin ağır çelik sahatleri var. lakin safir cam değil. idare eder. linkini bulup ekleyem ben.

Tarih: 12 Eylül 2011, 19:20 - İp: 88.***.**3.64
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Emmi kasiyo iyidir bak türkiyede en etkin de o zaten..

Tarih: 12 Eylül 2011, 20:01 - İp: 46.***.**7.199