mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Saat Alma Sorunsalı

Emmiler kendime bir tane kol saati (kimse konuyu sağa sola çekip sulandırmaya kalkmasın) almayı düşünüyorum. Lakin saat sektöründe faliyet yürüten onlarca marka ve bu markalarında onlarca modeli olduğunu dikkate alırsak bunların arasından tercih yapmanın pek kolay olmadığını tahmin edersiniz. İlk tercih olarak seıko dan yana olmasına rağmen görüştüğüm bir iki saatçinin seıko nun bugünkü üretim kalitesinin düştüğünü söylemesi farklı markaları düşünmeye zorladı. Sizce hangi markayı ve hangi özelliklerde bir saati tercih etmeliyim?

#mechul75' tarafından 12.09.2011 12:09:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2011, 12:05 - İp: 31.***.**4.230
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

zamanı öğrenmek için bu kadar para harcanır mı yav ?

alın 20 liralık bir casio F-91W ... yıllarca deniz duş kar toprak demeden takın kolunuza kardeşim... ben 4 yıldır kullanıyorum... pili daha bitmedi... askerde az sürünmedik yerlerde... e yazları da denize girerim... vs vs ... daha bozamadım

Tarih: 12 Eylül 2011, 20:11 - İp: 46.***.**1.112
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Mechul arkadaş,

Saatte Japon malından şaşma derim. İsviçre saatlerinden uzak dur...

Casio, çeliktir, ağır bir saattir. Bir müddet sonra kolunda ağrı yapar. Ucuz olmasına karşın, kalitelidir. Klasik Japon pilli quarz mekanizmaya sahiptir. Son aylarda güneş ışığı ile çalışanlarını da yaptı ancak, çok pahalıya satıyor. Citizen ondan çok önce bu teknolojiyi geliştirmişti.

İstanbul'da mı ikamet ediyorsun yoksa başka kentte mi bilmiyorum ama, eğer İstanbul'da ikamet ediyorsan saat Sirkeci ve Tahtakale piyasasından alınır.
Nasıl fotograf makinalarının piyasası Hayyam ve Doğubank gibi yerler ise Saatinkiler de dediğim yerlerdir.

Seiko için kalitesi düştü deyen saatçiler Seiko'nun yeni teknolojileri olan kinetik ve benzeri yeni teknolojide üretilen saatler için demişlerdir. Çünkü o tip saatlerde şikayet çok fazla.

Sonuç itibariyle Casio alabilirsin. Tahtakale fiyatları 200 ile 500 TL arasında.
Citizen alabilirsin. Enerjisini ışıktan alan teknoloji ile üretilen ekodrive saatler çok tutuldu. Pil derdin olmaz. Üstelik Casio fiyatına bile olanları var.

Seiko'nun quarz yani pilli modelleri kim ne derse desin her zaman kaliteli ve üstündürler. Fiyatları 500 TL den başlar.

İyi alışverişler...

Tarih: 12 Eylül 2011, 21:01 - İp: 92.***.**4.229
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

meçhul heryerde zenciler saat satıyor.kaçak saatler dünya markası.ben 10 tl.aldım.kazıklanma.

tavsiye ederim.breitling ,firma 1800 li yıllardan beri saat yapıyormuş.zenciler gineliydi.

Tarih: 13 Eylül 2011, 00:31 - İp: 78.***.**8.178
ei421
ei421 (üye)
İstanbul / Meraklı

Zenciye güvenmem diyorsan, Ercan Bey'e katılıyorum eminönünde Vakıf Han ve çevresi.. Saatçi kaynıyo..

Tarih: 13 Eylül 2011, 08:52 - İp: 176.***.**4.214
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Emmiler saat sektöründe kullanılan çizilmez denilen safir camın kalınlığı 0.80mm bu sektörde kullanılan diğer cam türleri ise 1.50mm kalınlığında ve safire göre kırılma olasılığı az.

Aynı zamanda safir cam kullnılan analoğ saatlerin çelik kasalı modelleri çok sınırlı. Hele birde marka işin içine girdimi 2 model anca bulabilirsiniz. Dün gittiğim bir iki saatçide şahsen bunu gözlemledim. Çelik kasalı safir camlı iki tane seiko bulabildim casio yoktu talep olması halinde getirilebileceği söylendi.

Ercan abi "Mekan İstanbul, Vatan Türkiye" tercihim japondan yana amma pilli olur ama tomotiğ bakacaz. Tahtakale piyasasına henüz çıkmak nasip olmadı.

Tarih: 13 Eylül 2011, 12:01 - İp: 31.***.**1.91
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Japon imalatı "Orient" saatlerine de bir bak derim. Hem ucuz, hem de bu marka otomatik saatte iddialı. Yine merkez Sirkeci.
Safir camın pahalı oluşundan başka bir özelliği yok. Çizilmezliği hikâye. Çiziliyor.

Tarih: 13 Eylül 2011, 12:43 - İp: 92.***.**4.229
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

İnternetten bakarken gözüme ilişen bir model hoşumada gitti şahsen sade ve çok tuzlu olmaması bakımından. Lakin canlı canlı görmeden karar vermek istemiyorum.

www.konyalisaat.com.tr/product_info.asp?id=32642&product=Seiko-5-SNKE81J

#mechul75' tarafından 13.09.2011 14:35:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2011, 14:13 - İp: 86.***.**0.175
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

safir cam çizilmiyor ercan abi. keza ben plajda kayalara sürttüm benim citizeni. lakin titanyım kasası çizildi lakin camı çizilmedi. sonra pıçakla denedim gene çizilmedi.

bak benimki buna benziyo.

http://www.saatvesaat.com.tr/urun.asp?id=14600&urun=Citizen+CJQ005

titanyum sahat iyidir. bakma çelike.

Tarih: 13 Eylül 2011, 18:04 - İp: 88.***.**3.64
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey, titanyum saatler çabuk çiziliyor ama hafif. Bir yaştan sonra çekik ve ağır saatler kolda ağrı yapıyor. Taşımak zor oluyor. Safir cam çizilmiyor dedin ama ışığa doğru tutup dikkatlice bakarsan çizikleri görürsün. Normal bakışla pek anlaşılmıyor. Ha o kadar çizik önemli değil dersen diyeceğim bir şey yok tabi.

Tarih: 13 Eylül 2011, 18:37 - İp: 92.***.**4.229
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

valla 2 sene oldu. hiç çizik yok. lakin illa olmaz demem. bir sınırı vardır illa. zira onuda elmaz çizer.

Tarih: 13 Eylül 2011, 18:52 - İp: 88.***.**3.64