ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Japonya Depremi

Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğünde deprem tüm dünyayı üzdü.
Depremden zarar gören japon halkına,
Orda bulunan Türk vatandaşlarına, soydaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.
Tanrı hiç bir ülkeye bir daha böyle bir felaket göstermesin.
Özellikle orda yaşayan fotograf dostumuz "OZANSAN" arkadaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.
Umarız kendisinde, ailesinde ve evinde herhangibir sağlık problemi, kayıp ve zarar yoktur.
Sağlık haberlerini burdan bizlere ulaştırırsa mutlu olacağız.
Selamlarımızla...

#ercan43' tarafından 11.03.2011 22:43:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2011, 21:15 - İp: 92.***.**6.57
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

8.9 gibi devasa bir deprem..
Ve son baktığımda sadece 30-40 arası ölü olduğu yazıyordu.
ister vatandaş olsun, ister yabancı olsun, can candır.
geçmiş olsun tüm japonya halkına..

eğer bu deprem ülkemizde olsaydı, onbinlerce vatandaşımız ölmüştü şimdi..
istanbul da olsaydı, istanbul yoktu şu anda..
aradaki farka bakın.......

Tarih: 11 Mart 2011, 21:53 - İp: 88.***.**7.88
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

gerçekten çok üzüldüm ama öte yandan da hayranlık duydum.
İnsanlar binalarına okadar güveniyorlar ki, eşyaları tutuyorlar, saklanıp, kaçışmak yerine.
Dışarıya koşuşturmak yerine binanın içinde oturmaya devam ediyorlar.
Deprem olduğu an, insanları güvenli bir alana alıp, battaniyeden, kahve makinasına kadar hemen geliyor.

Düşündüm de, bizim İzmit Depremini ve bu şiddette bir depremin olduğunu... ALLAH KORUSUN...

Tarih: 11 Mart 2011, 21:59 - İp: 78.***.**4.43
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

japonyadaki tsunami

deprem sonrası oluşan girdap

japon hükümeti dünyadan yardım istedi.sahiilerden 288 ceset toplandı.kayıplar şimdilik bilinmiyor.

Japonya'yı vuran büyük depremde en çok zarar gören bölgede birçok dünya devi şirket de bulunuyor.
Deprem ve tsunami yıkımıyla karşı karşıya kalan dünya devleri şunlar:

Toyota: Firmanın Yaris üretimin yapıldığı fabrika, Belta sedan, Auris ve Blade'in üretildiği fabrika, Hybrid otomobillerin bataryalarının üretildiği fabrika ve yedek parça fabrikası.
Honda: Motor yedek parçaları ve şanzıman üretiminin yapıldığı fabrika. NHK kanalı bir kadın ve bir erkeğin fabrikada yaşamını yitirdiğini duyurdu. Tochigi'de ayrıca Honda'nın A&G merkezleri bulunuyor. Honda da yapılan açıklamaları doğruladı.

Fuji Heavy Industries: Subaru otomobillerinin ve uçak üreticisi. Uçak fabrikası ve endüstriyel araç üretim fabrikası Tochigi'de bulunuyor. Şirketten henüz bir açıklama yapılmadı.
Sony: Fukushima'da iki, Miyagi'de dört fabrikası bulunan Sony, tüm bu fabrikalarında üretimin durdurulup, binaların boşaltıldığını açıkladı. Zarar henüz bilinmiyor.

Öte yandan Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından Avrupalı sigorta şirketlerinin hisselerinde de büyük düşüşler yaşandı.

Yurtdışında işlem gören dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Swiss Re, Hannover Re ve Munich Re'nin hisseleri yüzde 4'den fazla değer kaybetti.

#lightningman' tarafından 11.03.2011 22:58:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2011, 22:45 - İp: 88.***.**1.152
koroglu1414
koroglu1414 (üye)
Bolu / Amatör

8,9 luk deprem ...
Bizde olsa;taş üstünde taş bırakmaz mazallah

Tarih: 12 Mart 2011, 00:59 - İp: 88.***.**2.175
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

8.9 üstelik 2 dakika...

Ne tuhaf şey , 2 dk.'yı zamandan saymayız bile ama böyle bir durumda geçmek bilmez saniyeler.
Çok ürkütücü...

Tarih: 12 Mart 2011, 13:40 - İp: 78.***.**4.43
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

adamlar depremle yaşamayı öğrenmişler ve olayı çözmüşler

Tarih: 12 Mart 2011, 13:53 - İp: 88.***.**6.21
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ozansan arkadasiniz hayatta,Dusunceli arkadaslarada tesekkur ederim.
Ozet olarak ben evde idim 2.kat balkonunda sigara icerken yakalandim.Baktim ortalik sallaniyor dedim kacis yok bitir sigarani(Ama bi yerdende turstim cunku 1.5 dakka falan araliksiz sallandik.Ayni kucuk kayik nasil yalpalar oyle oldu )Hanim Tokyo merkezde ofisinde idi ve ayni o ofis goruntulerindeki sallanmalari yasamis.Ofisi 14.kat falan sanirim 30-40 katli bir binada idi.Simdi esas olay yani felaket tsunami denilen dev dalgalar ile geldi.maalesef dev dalgalara karsi yapilacak birsey yok.Sadece uyarilan halk yuksek yerlere kacti ve bu olayin gece olmamasida uyarilarin halka ulasmasinda buyuk etkendir.Yoksa cok daha buyuk bir felaket olabilirdi.Birde erken uyari sistemi vardi 1 dakika onceden.Bu sistem bazi arkadaslarca o kadar zamanda insan bisey yapamaz gibi dusunulsede,bunun hizli trenlerden tutun tum metro hatlarinda guvenlik acisindan onemli bir sistem oldugunu vurgulamak isterim.Debrem gunu tum hatlar durdu ve raylarin kontrolu bitene kadarda acilmadi hatlar.Bizim hanim merkezde bir nevi mahsur kaldi.Araba falan herkes merkeze akin ettigi icin yollar kilitlendi ve ben esime sabah saat 3 e kadar kavusamadim
Ayrica 2 yasinda annesinden baskasinin sakinlestiremedigi bir bebeginiz olunca dusunun cektiklerimi
Halimize sukrediyoruz tabiki Tokyodaki zarar hemen hemen yok gibi bisey ancak yukarilari hepinizinde gordugu gibi felaket yeri.Japon hukumeti ve sistemi tabiki bu gibi durumlarda deneyimli ancak olayin buyuklugu hangi devlet olursa olsun yaralari sarmada zaman isteyen birsey.Bircok sehir yeniden insaa edilecek ve evini kaybedenlerin sayisi 10.000 belki 100.000ler...

#ozansan' tarafından 12.03.2011 15:09:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2011, 15:09 - İp: 219.***.**6.57
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Mesaji bitirdim ve dakkasina bir kucuk debrem oldu allah sonumuzu hayir eyliye...

Tarih: 12 Mart 2011, 15:18 - İp: 219.***.**6.57
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

doğru ya, sen oralarda idin değil mi ?! Çok geçmiş olsun OZANSAN.
Büyük depremlerin ardından genelde küçük sarsıntılar devam ediyor.Umarım, bir an önce biter bu işkence.

Allah bebeğinize ve size ve tabi ordaki tüm insanlara yardım etsin. Hakkaten zor.

Tarih: 12 Mart 2011, 17:29 - İp: 78.***.**4.43
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

ozansan kardeşim büyük geçmiş olsun.böyle afetlerde çok trajik olaylar yaşanıyor.bence en trajik olanı içinde 100 yolcusu ile atlantikteki devasa girdaba yakalanıp girdabın içine çektiği ve bütün motorlarının gücüne rağmen bundan kurtulamayıp girdabın içinde kaybolan gemi oldu.olay çok trajkti.bu şeklde 3 devasa girdap olmuş.

tüm kardeş japon halkına büyük geçmiş olsun.

Tarih: 12 Mart 2011, 21:46 - İp: 88.***.**8.109