ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Japonya Depremi

Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğünde deprem tüm dünyayı üzdü.
Depremden zarar gören japon halkına,
Orda bulunan Türk vatandaşlarına, soydaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz.
Tanrı hiç bir ülkeye bir daha böyle bir felaket göstermesin.
Özellikle orda yaşayan fotograf dostumuz "OZANSAN" arkadaşımıza da geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.
Umarız kendisinde, ailesinde ve evinde herhangibir sağlık problemi, kayıp ve zarar yoktur.
Sağlık haberlerini burdan bizlere ulaştırırsa mutlu olacağız.
Selamlarımızla...

#ercan43' tarafından 11.03.2011 22:43:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2011, 21:15 - İp: 92.***.**6.57
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Sevgili lightningman
Doğal enerji kaynaklarının tükeniyor olması nedeniyle enerji ihtiyacını karşılamak enerjiyi daha ucuza mal etmek için nükler enerji üretimi bir an önce hayata geçirilmelidir. Buna kimsenin karşı çıktığı yok.

Lakin ben yaptım oldu zihniyeti altında deprem kuşağının orta yerinde olan ülkemizde hiçbir bilimsel araştırma yapılmadan toplumsal bilinç kazandırılmamasıdır tepkinin kaynağı. Rus dışişlerinden bir yetkilinin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için ''İlk kez Rusya dışında bir ülkede santralimiz olacak en az 100 yıl Türkiye'deyiz'' açıklamasının ardından Ruslar tarafından kurulacak nükleer santral(lerin) ülkemize şer getireceğini düşünmeye başladım

Hatırlayınız yapımı yıllarca süren defalarca durdurulan Bolu tünelinin fay hattı üzerinde olduğunu ancak 1999 yılındaki depremde öğrenmedikmi. Hiç bir alt yapı çalışması yapılmadan hayata geçirilmesi düşünülen nükleer santralin önümüze tünel mevzusunda olduğu gibi bir sorunla çıkmayacağının garantisini kim verebiliyor.

Tarih: 19 Mart 2011, 02:45 - İp: 78.***.**4.157
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bulgaristanda var ise,ermenistanda var ise ve bunlar tehtid olusturyor ise eski teknolojileriyle yada bir sekilde,bide kendimiz yapalim bari kendi tehdidimiz kendimizin olsun anlayisina karsiyiiiim.Nasil bir mantiktir ki bu anlamadim?Yani Turkiyeyi yonetenler yada dunya atom enerjisi kurumu falan karsi cikmiyorsa yada birsyler yapmiyorsa mersinli mehmet aga napabilirki.O sadece memleketine gelecek bir felakete hayir diyebilir hepsi bu.
KONYA ya yapsinlar bence ,yada GAYSERIYEe bakalim oradaki yandaslar tamam kabul diyeceklermi?

Millet gider Mersine biz gideriz tersine.Simdi biz Mersine gidiyoruz millet tersine

Tarih: 19 Mart 2011, 07:34 - İp: 219.***.**6.57
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Kimse Türkiye'ye santral yapılmasın, Türkiye elektriksiz kalsın, veya elektrikte dışarıya bağımsız olsun demiyor. Böyle bir iddia yok. Burdaki kavga nükleer santral kurulup kurulmaması konusunda yapılmaktadır.
Türkiye'de hidro elektrik santraller, rüzgâr santralleri pekala kurulabilirken, bu hükümet neden nükleer santralde ısrar eder anlamak mümkün değil.
Ayrıca santrali Ruslar kuracak ve 100 yıl boyunca bize bu enerjiyi dünya fiyatlarının tam iki misli fiyata verecekler. (Dünya fiyatı 7 cent, bize 15 küsur sente verecekler. Anlaşma böyle yapılmış.)
Rusların teknolojisinin dünyada en geri teknoloji olduğunu bilmeyen de yok.

Tarih: 19 Mart 2011, 12:53 - İp: 212.***.**6.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

bu santral projesi beni olağanüstü derecede rahatsız etmekte..
ben çocukları çok seviyorum.
onlara nasıl bir türkiye bırakacağız böyle?

Tarih: 19 Mart 2011, 13:03 - İp: 94.***.**2.88
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

Siz istemesenizde nükleer tehdit altındasınız.Bu tehdit sınıra 16 km. mesafesi olan köhne Ermenistan nükleer santralinden, İstanbulun hemen dibinde sayılıbilecek yakındaki bulgaristandaki 2 nükleer reaktörden gelmektedir.Yoksa yeni yapılacak santral dan değil.

Başımızı kuma gömmeyelim.Uluslararası areneda Türkiye nükleer alanında geri kalmıştır.Türkiye nin ucuz enerjiye sahip olmasını stemeyen güçler buna karşı çıkmaktadır.Biz doğalgaz ve petrole yılda ne kadar ödeme yapıyoruz.Hatırlayalım f 16 yapımındada böyle itirazlar ortaya çıkmıştı.İlk zamanında Türkiyede imal edilen parçalarda bu oran kaçtı şimdi kaç.Büyük bir oranda f16 parçalarını ,neredeyse f16 ları biz üretiyoruz.

Türkiye bir Ermenistan yada Bulgaristan kadardamı olamayacak.Bu nükleer olayına girmeden Türkiye bölgesinde büyük güç olamaz.Yalansa yalan deyin.

DÜNYADA NÜKLEER SANTRAL DAĞILIMI

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) verilerine göre dünyada 30 ülkede toplam 438 nükleer santral var. Bunların 272'si (yüzde 62) sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G-7 ülkelerinde bulunuyor.

G-7 ülkelerinden ABD'de 104,

Fransa'da 59,

Japonya'da 55,

İngiltere'de 19,

Kanada'da 18 ve Almanya'da 17 nükleer santral bulunuyor.

Ayrıca Belçika'da 7,

Bulgaristan'da 2,

Finlandiya'da 4,

Hollanda'da 1,

Romanya'da 2,

Rusya'da 32,

İsveç'te 10,

İsviçre'de 5,

Slovakya'da 4,

Slovenya'da 1,

İspanya'da 8,

Çek Cumhuriyeti'nde 6,

Macaristan'da 4,

Ukrayna'da 15 ve İsrail'de 1 nükleer santral bulunuyor.

Halen küresel düzeyde 44 nükleer santralın inşasına devam ediliyor. Verilere göre, Arjantin, Finlandiya, Fransa, İran, ve ABD'de birer reaktör, Bulgaristan, Japonya ve Ukrayna'da ikişer, Çin'de 11, Hindistan'da 6, Güney Kore'de 5 ve Rusya'da 8 nükleer reaktör inşa aşamasında bulunuyor.

Ve nükleer santral inşaatları devam ediyor.Bulgaristan 2 adet daha inşa ediyormuş.Kanada gibi ülkede akarsumu yok ,rüzgarmı yokki nükleer santral yapıyor.

Gerçekçi olalım.Uluslararası arenada olamayız.
tüm ülkeyi güneş paneliyle kapla belki bir santralin vereceği verimi alırsın. bilip bilmeden sallamayın birader. türkiyenin çevresinde ,iranda, ermenistanda, bulgaristanda, nükleer santral hali hazırda var. bunlara bir şey olsa yine etkileneceksin, bu ülkelere kapatın santralleri mi diyeceğiz? dandik güney afrika,macaristan,hindistan,ermenistan kadar olamayacağız yani öyle mi?

#lightningman' tarafından 19.03.2011 23:21:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mart 2011, 23:16 - İp: 78.***.**6.213
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Teknik anlamda yeterli miyiz ? yeteri kadar bilinçli miyiz ki soyunduk bu işe peki ?
Neden santral yapımı için, en yeşil ve en mavi alanların bulunduğu ve fay hattı üzerinde olan yerler seçildi ?

Saydığınız tüm ülkeler, alternatif enerji araştırmasına girerken, ki SOLAR ENERJİ sistemi geliştirilmeye çalışılmakta- biz 30 yıl geriden takip ediyoruz herşeyi.
Herkes solar enerjiye döner, biz nükleerle boğuşur dururuz artık.

Zaten ne zaman kendimiz birşeyler keşfedip, uyguladık ki !!!
TV programlarımız taklit, enerjilerimiz taklit, teknolojimiz taklit, gençliğimiz, modamız taklit.

Yazık bize yahu..

Tarih: 20 Mart 2011, 02:06 - İp: 78.***.**4.43
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

lightningman geri kaldigimiz konusunda haklisin ancak millet bu santrallerden vazgecerken yada baska alternatifler dusunurken yada yaparken bir kere daha dusunmeyi kararlastirmisken biz yine bu adamlar gibi olamiyoruz.Geri kaliyoruz yine yani.Eger %100 guvenli nukleer santral olacaksa ben karsi degilim.Ama senin sokagina bir nukleer santral dikecekler ve guvenliligide gozumuzun onunde olan olaylar ile tartisilan bir durum iken ,sen buna izin vereceksen durma ucuz ama radyasyonu bol enerjini al.Cek icine ferahlarsin yani.Ben Japonyadayim zaten olaylarin gobeginde gel seni bi gezdireyim insanlar ne hallere dustu 400000 kisi evlerini terketti radyasyon tehlikesine karsi...Yaziktir gunahtir...Ruslarada hic guvenmiyorum zaten ,yeri gelir yan cizer bunlar basimiza bela ederler sanrtalleri...
Japonlar bu son olaylarda istemeyerekde olsa tecrube kazandilar ve ben olsam onlarla yola devam ederdim...
Tayyip agamizin taktigi yok tabiki.Bu is olacak dedimi,padisah fermani gibi bisey oluyor...

#ozansan' tarafından 20.03.2011 10:53:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2011, 10:48 - İp: 219.***.**6.57
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Başka miletlerin ne yaptığı bizi hiç ilgilendirmez. Ben kendi ülkeme, kendi koşullarıma bakarım.
Ucuz enerji diye halk sağlığını hiçe sayanlar bir felaket doğduğu zaman bunun hesabını verirler.
Unutmayalımki ülkemiz de Japonya gibi bir deprem bölgesi. Hemen hergün bir takım bölgelerde küçük veya orta şiddette deprem kaydı oluyor.
Felaketin büyüğü geldiği zaman (Ki kısa ve orta sürede bekleniyor) "Bu kadar büyüğünü tahmin etmiyorduk" savunması santrale imza verenleri kurtarmaz...
Rüzgâr enerjisi yatırımlardan sonra maliyeti yok denecek kadar az olan bir enerji. Halen Bozcaada ve Çeşme'de kuruldu. Bütün o çevrenin elektriği bu santrallerden geliyor.
Benzer yatırımlar için yurdun diğer bölgelerinde araştırmalar yapılabilir. Bu tür araştırmalar şimdiye kadar yeterince yapılmadı.
Aynı şekilde hidro elektrik santralleri, Termik elektrik santralleri kurulabilir. Hidro elektrik için çok yeterli akarsu ve nehirlerimiz mevcut.

Son olarak ben size bir öngörümü yazayım;
AKP nin ülkenin başından çekip gitmesi seçimle olmayacak.
Ülkenin başına bir felaket getirdikten sonra dağılıp kendiliğinden gidecek.
O felaketleri mi soruyorsunuz? işte nükleer santral bunlardan birisi.
Diğerlerini yazmak konuyu dağıtmak olur. Gerek yok...

Tarih: 20 Mart 2011, 11:14 - İp: 212.***.**6.148
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

@ozansan'a aynen katılmaktayım.
Daha öncede söylemiştim ;
Bir sızıntı veya sorun olduğunda bizi RUSYA mı kurtaracak ?
muhtemel deneylerini yapacakları bir alan buldular, ÇERNOBİL'deki gibi, o deneylerden birinde, milyonlarca insanın geleceğine, hayatına sebep olurlar diye endişeliyim. Kobay ülke Türkiye...

Tarih: 20 Mart 2011, 15:06 - İp: 78.***.**4.43
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

lightningmana katılmıyorum

Tarih: 20 Mart 2011, 15:10 - İp: 88.***.**7.151