pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bilgisayarımdaki Klasörlerim Kayıp

Uzunca zamandan beri virüs sebebiyle bazı sistem bozukluklarım vardı. Dün k20 ile çektiğim yaklaşık 6 gb fotoğraf olan klasör ortadan kaybolmuş. 6 gb az değil. Ancak bu eksik görünen dosyalar sebebiyle artması gereken boş alan aynı görünüyor.Acaba virüs sebebiyle bu klasörler görünmüyor olabilirmi.
Vindovsu yeniden yüklesem geri gelirmi bunlar.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:33 - İp: 88.***.**4.64
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

TErs ters bakma elimin tersindesin haa..
Ty dediklerini yapem şu virüs programının işi bi bitsinde.
HEm ben xxx sitelere girmiyom. Neymiş o.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:11 - İp: 88.***.**4.64
t.y.
t.y. (üye)
Samsun / Meraklı

şöylede bir riskiniz var

sürekli virüs taraması yaptırıyorsunuz anlaşılan virüs bilgisayarınzızda heryere bulaşmış virüsleri silerken sistem dosyalarınıza zarar verebilir bilgisayarınızı resetlediğinizde açılmayabilir.

hardiski çıkararak başka bir bilgisayarda açmayı deneyin (ki bunu önermişlerdi) yada mevcut Göremediğiniz klasörünüzü hangi klasör içindeyse ctrl a seçeneği ile seçili hale getirerek (soyut olarak) kopyalayıp farklı bir yere veya farklı bir taşınabilir belleğe yapıştırmaya çalışın.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:13 - İp: 88.***.**0.25
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

2. işletim sistminde bu dosyalan gene görünmoyo. NE biçim iş. Yükler yüklemez virüsmü girdi.aslında kısa ve açıklayıcı olmayan cümleler yazdığın için sorununu tam anlamadım.genel şeyler söylüyorsun genel cevaplar alıyorsun. sonuca gidemiyorsun.

Virüs bulaşmış olma ihtimali çok yüksek. C ye format atarsın Ddeyse hemen geri gelir ve heryere yayılır. Önce virüsü bulmalısın. bulamıyorsan aşağıdaki adımlar yorucu olur ama işini görür.
-Kaspersky antivir 2009 un 30 günlük deneme sürümünü pcye indir ve kur.
-Gmer adlı program var onuda indir.
-ComboFix.exe adlı küçük uygulamayı indir.
-sistem geri yüklemeyi kapat
-pcyi güvenli modda aç. administrator varsa oradan giriş yap.
-önce gmerı çalıştır. ilk çalışışta zararlı varsa zaten bulur. bişey çıkmazsa kapat
-Kaspersky'i çalıştır. hafıza kartların pcye takılı olsun.tarama işlemi bittiğinde baya bir yol almış olursun.
-en son combofix'i çalıştır.
birkaç kayıt defteri hamlesi daha var onuda kavo.exe. tavo.exe diye aratarak kolayca bulursun. bu sitede vardı ama silinmiş galiba artık aramalarıma çıkmıyor.

kasperskyi kaldırmak içinde normal program ekle kaldırdan kaldırabilirsin. başlat-çalıştır-msconfig-hizmetler-tümünüdevredışıbırak yaparak kadırabilirsin. yada Revo Uninstaller ile kaldırabilirsin. sonra pcyi açkapa yapıp aynı tümünü etkinleştir deyip fotoğraflarına kavuşlabilirsin.

---------
bu şekildede ulaşamıyorsan dosyanın uzantısını değiştirmiş olmalısın.

IMG5486.jpg olan kısımdan .jpgyi silersek jpgler açılmaz. elle hepsine uzantısını girmelisin (tabi dosyalar ordaysa:-) )

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:13 - İp: 81.***.**5.34
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ty bende öyle düşünüyom. Önce anlayan birini getirtip bi format ve reminin dediklerini yaptırem bari. BEnim yapceğim iş değil gibi
REmi önce c yi kurdum. C yi kurunca baktım benim dosyalar nur topu gibi görünüyo. Aha dedim olmuş.
Sonra D yi kurdum. Birde ordan bakayım dedim ki yok bizim dosyaların hiçbirisi.
Şu anda Avira Anti virle tarama yapıyom.
%32 de ve 400 virüs buldu.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:18 - İp: 88.***.**4.64
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ilk gördüğünde yedek alıp sağlam bi format atamalıydın herşeye. Herşeye derken pcnin çok kalabalık olamdığını farzediyorum. Çünkü ben hep tek diski c-d diye ayırıp her zaman cye basıyordum formatı bir süre sonra öyle bir hale geldiki ben bile inanamadım. Kopyala diyordum kopyalama bile çalışmıyordu. Sonra her tarafına formatı atınca rahatladı pc.
Öyle buradan format at demesi yada şunu indir bunu kur demesi kolay gibi gelmesin. benim özel antivir paketim hatta sık rastdığım virüsler için paketlerim var. Gmaile yedekldim indirip indirip kuruyorum. Şu aralar en sık kavo baş belası..
Dediğim gibi sende hangi adımları yapıyorsan not al alabiliyorsan paket yap. aynı virüsün çıkma ihtimali yüksektir. her sefer her sefer ara bul indir kur yapmazsın. Pc başında çalışanlar için bu paketler bence çok önemli.
inşallah düzeltirsin. Yukarda dediğim gibi bazen düzeltmelerlede olmuyor temiz format lazım olabiliyor.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:26 - İp: 81.***.**5.34
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

remi zaten herşeyim cd ve dvd lerde yedekli. bi tek son çektiğim k20 fotoları yedeksizdi. Onlarda bi şekilde gelirse sorun kalmayacak.yani hard diskin tamamını bile formatlasam önemli değil. Yeterki kurtulayım şu durumdan.
şu anda daha %35 te ve 800 virüs buldu. Daha ne kadar bulur Allah bilir. Her tarafa yayılmış.
KAbahat bende kapodokyanın dediği sitelere girmiyom nasılsa diye virüs programı yüklememiştim.
Son zamanlarda bizim oğlanlar oyun sitelerine girip durdu. SAnırım oralar çok tehlikeli.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:32 - İp: 88.***.**4.64
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ha bide virüs proğramına karantinaya at dediydim. Şimdi format atsam gerimi gelir bunlar.Bİ daha taratıp delete mi desem acaba.

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:33 - İp: 88.***.**4.64
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

emmi valla ciddi yazıcam ...cellallenme...

madem ki yedeğin var...madem ki geri kalanından vazgeçtin...bence kendi yorma abicim...

bak çok basit bir yöntemi var...

bildiğim windows CD ile FDISK yap...

ama bir farkla...

diyelim ki HDD'yi C: ve D: olarak ikiye böldüğünü düşünelim...

bu partisyonların belli bir MB cinsinden kapasitelerini ayarlamışındır...

FDIS yaparken bu partisyon miktarlarnı bir dğiştir istersen...

mesela C: partisyonuna 3-4 GB daha ekle Dartisyonunu buna göre azalt...

sonra bütün partisyonlara temiz format at...Formattan sonra windows ekranı görünür görünmez...aynı işlemleri tekrarla ve partisyonları bir kez daha değiştirip eski miktarlarını yaz...

PC'de virüsün "V" si bile kalmaz...

haa..senin çocuğa söyle oyun sitelerine girmesin...

ha XXX:com ha oyun.com...hiç farkı yok....aynı karanlık zihniyet orada da var...

üçük çocukları saatlerce sitelerine bağlayıp IP numaranı kullanarak PC'ne sızıyorlar...

sonrası keyiflerine kalmış

aman dikkat....

Tarih: 9 Şubat 2009, 22:53 - İp: 81.***.**3.24
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

nd of the scan: 09 Şubat 2009 Pazartesi 22:54
Used time: 1:10:57 Hour(s)

The scan has been done completely.

3366 Scanning directories
244307 Files were scanned
1417 viruses and/or unwanted programs were found
0 Files were classified as suspicious:
1 files were deleted
0 files were repaired
1413 files were moved to quarantine
0 files were renamed
15 Files cannot be scanned
242875 Files not concerned
3846 Archives were scanned
16 Warnings
1414 Notes

Aha report bu kapadok.
Amma virüs varmış. Sanırım en doğrusu dediğin gibi yapmak.

Tarih: 9 Şubat 2009, 23:02 - İp: 88.***.**4.64
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

içaçıcı bir rapor gibi görünmüyor....

bunlar temizledim dediği şeyler...

ya gözden kaçanlar..

ya kendini başka alt klasöre gizleyip izini saptıranlar...

ya kendini REG bölümüe atıp oradaki sistem dosyalarına karışanlar..

bence bundan sonra randımanlı çalışması bile mucize olur...çok şey silinmiş görünen o ki...

ben üşenmez kompilo format FDISK ile noktayı koyardım...

şöyle düşün...

yok olanlar fotodur...bi kez daha gidip benzerini çekme imkanın olabilir...

gece gece uğraşma bence...

Tarih: 9 Şubat 2009, 23:07 - İp: 81.***.**3.24