pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Bilgisayarımdaki Klasörlerim Kayıp

Uzunca zamandan beri virüs sebebiyle bazı sistem bozukluklarım vardı. Dün k20 ile çektiğim yaklaşık 6 gb fotoğraf olan klasör ortadan kaybolmuş. 6 gb az değil. Ancak bu eksik görünen dosyalar sebebiyle artması gereken boş alan aynı görünüyor.Acaba virüs sebebiyle bu klasörler görünmüyor olabilirmi.
Vindovsu yeniden yüklesem geri gelirmi bunlar.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:33 - İp: 88.***.**4.64
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Giden geri gelmez.
Ben gidene giden demem giden geri gelirse.
Bırak gitsin. Dönerse senindir. Dönmezse hiçbir zaman senin olmamıştır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sorunun çözülmezse söyle. Başka birşey denettirecem sana.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:42 - İp: 85.***.**5.137
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Allah belanı vermesin .
Önemli fotoğraflar vardı arasında yoksa hiç aramıycam.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:46 - İp: 88.***.**4.64
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:49 - İp: 78.***.**0.133
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

dosyalar windowsun kurulu olduğu diskte değilse geri gelme ihtimali varsa geri gelir.
sistem dosyalarının zarar gördüğünü düşünüyorsan format at ama aksi halde formatı en son düşün.
ihtimalleri yazmak istiyorum.
1-dosya silindi (içinde sadece fotoğraflar vardı.)
fotoğraf kurtarma prg. işini görür.
2-dosya silindi (içinde dosyalar vardı.)
active undelete7 kurtarma prg. işini görür.
3-dosya olduğu yerde duruyor fakat gizlenmiş
herhangi bir dosya aç. Araçlar/klasör seçenekleri/gizli dosyaları göster yolunu izle.
eğer bu özelliği açmışken dosya hala gizliyse yada gizli klasörleri göremiyorsan kavo.exe,tavo.exe gibi virüs bulaşmıştır.
4-dosya geri dönüşüm kutusunda duruyor olabilir.
5-sistem dosyaları hasar görmüş ve explorer kafayı yimişse,
dosyalar windowsun kurulu olduğu diskte değilse format atman işe yarayabilir.

bu yolları denemen belki sonuç verir ama benim kişisel görüşüm;
sadece fotoğraflar uçtuysa bir fotoğraf kurtarma prg. çok rahat işini görür sınra bir antivirüs ile tarattırdınmı tamamdır.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:51 - İp: 88.***.**3.80
okyanus.
okyanus. (üye)

pazarbey. pardon saat onikiyi geçmiş. pazartesibey oldun artık.

dosyaların neydi jpeg mi ?
jpeg olduğunu varsayarak söyleyim. sürücüyü seç. o sürücüdeki bütün jpeg leri veya nef tir belki seninki, onları bir ara belki görürsün.

olmazsa geri bir tarihe yükle. arada bir bilgisayarın kasasına vur sars tekmele. yap işte karışık birşeyler. öyle bir durum olduğunda bunların hepsini birden yaptığım için hangisini yapınca geri geliyor çözemedim.

Benim bütün d70 hayatım boyunca çektiğim fotolar only 4 gb tutmuştu.

fotolarınla windowsun aynı disk bölümünde yüklüyse, format atarsan büyük ihtimalle fotoğrafların geri gelmez. Hatta gitti gider. gidiş o gidiş olur. Ama ayrı bir disk bölümündeyse format atınca düzelebilir.

ikinci alternatif virüs taraması yap.

üçüncü yöntemi az sonra söyleyeceğim. Hepsi bir arada olmaz kafan karışır.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:52 - İp: 85.***.**5.137
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

REmi en iyisi dediğin gibi yapıp sistemi tekrar kurmak. Klasörler orada bir yerde ama görünmüyor. Zİra boyutta değişiklikm yok.
Fuji okyanus sizin alcanız olsun.
Allahım ben nasıl bir siteye üye olmuşum böyle.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:54 - İp: 88.***.**4.64
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

eğer kvo ve tavo türevi virüs bulaştıysa full format atmadıkça yada bu virüsün zehirini uygulamadıkça sorunun geçmez. Daha 1 gün nce kökünü kazıdım bu türden bir virüsün. fotoğrafçıların baş belası bir virüs türüdür. hafıza kartı ve flash disklerden bulaşır. bulaşırken hiç yakalayamadım farkettiğimde ise sadece işe koyulup temizlemek kalıyor.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:57 - İp: 88.***.**3.80
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

remi klasör seçeneklerinde o dediğin yer gideli 1 yıl falan oldu. benim vindowz zaten bi garipti epey zamandır. Klasör seçenekleri yok. Şifreler yok. Düzen başka bi garip.
Kötü sitelere girmiyom zati diye virüs programıda yoktu. Çoluk çocuk girse gerek.
2 işletim sistemi var. Diğer tarafta DEp friz kurulu. Ona bişey olmuyodu. Oda bozulmuş. Ekspılarer açılmıyo. Bear şiır çalışmıyo.
okyanus dediklerini yapiiciimm.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:58 - İp: 88.***.**4.64
okyanus.
okyanus. (üye)

sana iyilik yaramıyorsa ben ne yapabilirim ki ?

birde şöyle birşey yap. nasıl desem.

bir tane boş ie penceresi aç. dosyanın veya klasörün yazarak direk girmeye çalış.

nasıl diyim mesela şöyle : C:\Documents and Settings\PAZARTESİBEY\Belgelerim\Yeni Aldığım gıpraşımlı k20d\beş para etmez fotoğraflarım.jpeg.com.tr gibi.

Adresi hatırlamaya çalış. zorla hafızanı biraz. çocukluğuna dön. orda bulacaksın.

Tarih: 9 Şubat 2009, 00:59 - İp: 85.***.**5.137
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet bu yöntemi ben başat-çalıştır-gözat-gelen pencerin en altından-tüm dosyalar diyorum. işe yarıyor.

Tarih: 9 Şubat 2009, 01:01 - İp: 88.***.**3.80