pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Azerbeycanda Hoparlörden Ezan Yasak

Milliyetin haberine göre. Siz ne dersiniz.

Tarih: 27 Mayıs 2007, 11:44 - İp: 88.***.**4.241
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bırakında bunuda azeriler tartışsın
tartışmaya yer arıyoruz resmen..

---------------
illa hoparlor gurultusu tartısmak istiyorsanız secim otobuslerinin gurultusunu tartısın..

Tarih: 6 Mart 2009, 14:24 - İp: 78.***.**7.42
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Tarih: 6 Mart 2009, 14:26 - İp: 81.***.**3.185
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

-siniz, -sunuz derken beni işin içine katma atakan. Bir kere yazdım ikinciyi yazdırma bana. Yukarıya nasıl tartışmamız gerektiğiyle ilgili sınırları koydum.

t_yaman, KUR'AN ı okuduğumuzda. Orada kul hakkını ihlal etmemen gerektiğiyle ilgili pek çok şey bulacaksın... Hadislerde de öyle... O kadar çok ki buraya tek tek aktarmam imkansız..

#mgirgin' tarafından 06.03.2009 14:28:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mart 2009, 14:27 - İp: 81.***.**4.56
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

ya hocam ben lafımı ortaya koydum beğenen alır beğenmeyen almaz
kimseye özel hitap edip durumu kişiselleştirmiyorum zaten,

yaptığımız genel hatadan bahsediyorum...

Tarih: 6 Mart 2009, 14:30 - İp: 81.***.**3.185
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

t_yaman, sen yada bir başkası, ezanın yüksek sesle okunmasında bir sakınca yoktur, minareye yakın yerde oturan çocuk, hasta, yaşlı, gayrimüslimin rahatsız edilmesinde sakınca yoktur diye bir kaynak gösterebilir misin? ..

Tarih: 6 Mart 2009, 14:34 - İp: 81.***.**4.56
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Mgirgin haklısın kul hakkı çok önemli İslam'da. Peki ezan nedir? Namaza çağrı.
Namaza çağrıyı duyabilmek de kul hakkı o zaman. Eskiden yüksek binalar yoktu dolayısıyla hoparlöre de gerek yoktu ancak şimdi, hoparlörsüz ezan okursan sadece yakın çevresi duyar, uzakta kalanlar da bu haktan mahrum kalırlar.

Bak ben Bolu Çele köyündenim. Orada üç farklı köye bir camii hizmet eder ve hoparlör olmazsa birtane evin bile ezanı duyması imkansız çünkü camii üç köye de neredeyse aynı mesafede (yürüyerek 10 dakika filan). Oradaki adamların hakkı değil mi ezan sesini duymak? Gerçi her üç adımda bir camii yapıldı birçok yere, bu gibi durumlarda senin dediğin geçerli olur. O zaman asıl mesele rahatsız etmemek, hoparlör değil. Bolu'da ezan merkezi olarak okunuyor artık, tamamen rahatsızlık yaratmamak için. Başka yerlerde öyle mi bilmiyorum, ama İstanbul da değil.

Tarih: 6 Mart 2009, 14:39 - İp: 78.***.**5.148
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

t_yaman, sen yada bir başkası, ezanın yüksek sesle okunmasında bir sakınca yoktur, minareye yakın yerde oturan çocuk, hasta, yaşlı, gayrimüslimin rahatsız edilmesinde sakınca yoktur diye bir kaynak gösterebilir misin? ..

İşte bahsettiğim mesele de bu. Sen daha önceki mesajında bu konuda yorum yapılmaması gerektiğini , bilimsel konuşulması gerektiğini belirtmişsin ancak sen de yorum yapmaktan öteye geçemezsin. Ben de öyle tabi.

Tarih: 6 Mart 2009, 14:42 - İp: 78.***.**5.148
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

t_yaman bak bu konuda iyi niyetliyiz her ikimizde ama madem teknolıji gelişti ezan sesini açıp insanları rahatsız edeceğimize alalım bir çalar saat, hatta cep telefonlarımızın alarmını kuralım. Teknolojiyi böyle insanları rahatsız etmek için değil de kendi ibadetimizi ''hak yemeden'' yapabilmek için kullanalım.

Tarih: 6 Mart 2009, 14:43 - İp: 81.***.**4.56
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Ya neden bilimsel yazmadın dedin bana? Şimdi tek tek buraya kul hakkıyla ilgili KUR'AN ayetlerini ve hadisleri mi kopyalasaydım?? Aç KUR'AN ı oku Orada kul hakkıyla ilgili herşey var. Daha kısa konularda mesela kadınların Cuma namazıyla ilgili kısa olduğu için ayeti buraya kopyaladım. Senin istediğin nedir? Nasıl bir belge istiyorsun başka?

Tarih: 6 Mart 2009, 14:48 - İp: 81.***.**4.56
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Mgirgin;
Öncelikle iyiniyetinden şüphem yok (benim de niyetim iyi). Galiba ilk defa senle kavga etmeden sonlandıracağız bir tartışmayı (tarihi bir yere not ettim).

Çalar saat konusuna gelince, zaten ezanı duyamayanın yaptığı da bu (eğer ezan okuyan saatlerden almadıysa )Ezana ne gerek var? gibi bir sonuç çıkar o zaman da. Bu hiç olmaz değil mi ama?

Tarih: 6 Mart 2009, 14:51 - İp: 78.***.**5.148