absoluth
absoluth (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

Atatürkle İlgili Bilmedikleriniz

Atatürk hakkında aşağıdakilerden hangisini biliyorsunuz? (Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri Atatürk` adlı yazısından alıntıdır)

1-Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu

2-Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen, açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu

3-Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz

4-Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi. Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim

5-Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür. Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir"

6-Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir

7-Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu

8-Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma

9- `Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını

10-Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu

11- `Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini

12-Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm"

13-Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter"

bir de benden.
Bir oturuşta en az 1 adet 70lik kulüp rakıyı devirdiğini ve hastalığı döneminde içmesi yasak iken gizlice kaçıp boğazda küçük bir balıkçı lokantasında içerken Latife Hanım tarafından enselendiğini,durum karşısında ise gayet sakin meyhaneciye dönerek 'Gördün mü çocuk,yine yakalandık'' dediğini.

Tarih: 19 Haziran 2006, 00:15 - İp: 85.***.**8.53
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgiler için teşekkürler ancak yeri burası değil. Rica ediyorum bu bilgileri neri neresiyse orada paylaşın.

Benim içinde Atatürk Türk milletinin görüp göreceği en büyük lider. Kendisine saygım ve sevgim sonsuz.

Tarih: 19 Haziran 2006, 09:19 - İp: 213.***.**8.2
imageturk
imageturk (üye)
İzmir / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 19 Haziran 2006, 09:25 - İp: 85.***.**8.48
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

İmageTurk bilgiler için çok teşekkürler, çoğunu ilk kez okudum, mademki burası bir paylaşım sitesi, serbet kürsü evet yeri burasıdır..Hem de TAM BURASI...

Tarih: 19 Haziran 2006, 09:48 - İp: 81.***.**3.185
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Absoluth asıl sana teşekkür edecektim, ama burası yeri değil falan yazısını okuyunca sinirimden sapıttım, image türke desteği için yine teşekkürler

Tarih: 19 Haziran 2006, 11:24 - İp: 81.***.**3.185
absoluth
absoluth (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

ne demek yeri burası değil,saçmalamayın.Serbest kürsü adı üstünde.Sizce yersizse okumayın ya da cevap yazmayın,üstüne de böyle saçmalamayın.
selamlar

Tarih: 19 Haziran 2006, 15:22 - İp: 85.***.**1.215
atakan
atakan (Objektif)
Bursa / Amatör

Ya Atatürk bu.... Dünya kabul etmiş, hala içimizden birileri kabul edemiyor, rahatsız oluyor, bu nasıl bir düşünce, nasıl bir zihniyet.

Arkadaşlar sadece bu topraklarda özgürce yaşadığınız için bile saygıyı borçlusunuz. Gerisini konuşmaya söylemeye bile gerek yok...

Sevgilerimle.....

Tarih: 19 Haziran 2006, 15:51 - İp: 81.***.**3.185
absoluth
absoluth (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

#absoluth' tarafyndan 19.06.2006 15:54:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2006, 15:53 - İp: 85.***.**1.215
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Atatürkün tam bir kitap kurdu olduğunu, binlerce kitap okuduğunu,

Tarih: 19 Haziran 2006, 17:00 - İp: 85.***.**1.40
absoluth
absoluth (üye)
Şanlıurfa / Meraklı

evet pazarbey haklısınız,eklemenize teşekkürler

Tarih: 19 Haziran 2006, 17:16 - İp: 85.***.**1.215
stcolor
stcolor (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

sabhatan beri arıyorum iki yıl önce dinlemiştim bunları bana ilginç gelmişti bir de siz bakın Engin Ardıç'ın bir yazısı tıkla

Tarih: 19 Haziran 2006, 18:58 - İp: 85.***.**5.167