biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

6. Türkçe Olimpiyatları

Arkadaşlar
bu sene altıncısı gerçekleşen Türkçe olimpiyatları Ankara'da gerçekleşiyor.

Ankara'da olan arkadaşlardan renkli kareler bekliyoruz.

110 Ülkeden gelen yabancı çocuklar Türkçe konuşarak birbileriyle yarışıyorlar.

Tarih: 26 Mayıs 2008, 18:19 - İp: 76.***.**8.255
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

ya ben int.net izleyemiyorum. bi deneyecek kimse var mı acaba? yeni bir player programı kurmuştum bu yüzden mi oldu acaba? yoksa kimse izleyemiyor mu?

Tarih: 1 Haziran 2008, 20:53 - İp: 84.***.**1.233
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet Azerbaycan birinci oldu [>:D

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:07 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

LEtonya birinci olmalı idi. 2. tacikistan olmalı idi. üzüldüm valla. LEtonyanın o şarkıyı yorumu olağanüstü idi.

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:08 - İp: 88.***.**6.41
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

pazarbey abi, hangi okullardan bahsediyorsun ?
bırakın doğuyu, babam iskenderun da bir göçmen mahallesinde öğretmen... Türkçe yi doğru dürüst konuşamayan yavrular var, bu yüzden derslerden geri kalanlar var... senin bahsettiğin okullar, fettulah ın kolejleri mi anlamadım ki... çünkü yurt dışındaki okullar genelde yeşil sermaye, sanırsam bu olimpiyatlar da yeşil sermayenin işi az önce izledim, gözüm kulağım Atatürk ü aradı ama ne bir poster, ne de Atatürk e bir teşekkür duydum, Türkçemizin kurucusunun ismini sadece, meclis başkanın ağzından bir defa duydum, o da ağzından kaçtı galiba...

neyse, azeri kız çok güzel, işveli idi, ama benim gönlüm Türkmen de kaldı, ağlatacaktı neredeyse beni... yarışma güzel oldu ama, yılların kralını Türkçe yapacağız diye, arap kültürünün, İslam kültürünün şahı sultan yaptılar ya, gülmekten öldüm... ya adamın adı zaten Hakan, yani öz Türkçe, lider, kağan demek burnuma hep yeşil kokular geldi...
bu olimpiyatlar hep stv de mi?

soruları bırakayım, fazla eleştirel düşündüm... güzel şarkılar dinledim, yine de teşekkürler....

#fujisever' tarafından 01.06.2008 21:43:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:15 - İp: 78.***.**2.192
biologus
biologus (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben demistim zaten Favorum Azerbaycanli diye

Bu arada foruma yeni girenler, Turkiye`de olupda Turkiye`deki bu olayi bilmeyenler olabilir.
Onalara su hatirlatmayi yapma geregi duydum.
Olimpiyatlarda katagoriler var.

Ana dili TURKCE olanlar ve olmayanlar diye.

Yani TUrkmenistandan Azerbaycandan katilan ile Avusturya`dan, Fransa`dan katilanlari ayirmislar ki boylesi daha adil.

Genis bilgiyi diger mesajlarimda veridgim aciklamalardan alabilirsiniz

Ayakta alkislanacak bir organizasyon

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:31 - İp: 76.***.**9.6
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Almanya da türkçe öğretmenliği yapıyorum. 2000 in üzerinde türkün yaşadığı bu şehirde türk öğrenci sayısı 200 ün üzerinde. ama seçmeli olan bu türkçe derslerine katılan sayısı 70 i geçmiyor.

uzmanlarca kanıtlanmış bir tez var; kim anadilini iyi bilirse, yabancı dili daha iyi öğrenebilir, diye. Buradaki türklerin malesef çoğunluğu anadiline önem vermiyor. Zaten kendi dilleri de çok yetersiz bunların. köyde konuştuğu 300 kelimelik konuşmalarını türkçe zannediyorlar. çocuklarının da evde türkçe lonuşamamasıyla övünüyorlar malesef. Ama bilmiyorlar ki bu çocuklar almanca yı da iyi bilmiyorlar. Zaten bu yüzden türklerin içinde üniversiteye gidebilenlerin oranı afrika ülkelerinden gelenlerden bile az...

Bu türkçe olimpiyatları bunları gören, yaşayan beni heyecanlandırmasın da kimi heyecanlandırsın?
Tüm öğrencilerime bu organizasyonu aileleriyle birlikte izlemelerini söyledim. Türkçenin ne kadar güzel ve önemli bir dil olduğunu, yabancıların bile türkçe öğrenmek için yarıştığını görsünler de, kendi dillerine biraz daha önem versinler diye...

fujisever, böyle güzel organizasyonu kim yaparsa ben desteklerim. Keşke Atatürkçüyüz diye kendilerini yere göğe sığdıramayan, posterlerin arkasında sloganlar atanlar da böyle bir organizasyon düzenleselerdi de, daha bir gururla izleseydik. O zaman zaten devlet te sahip çıkardı, tüm tv.ler ve basıın da... Zaten Atatürkçülük te budur bence. Ama o dediğimiz kişiler başka şeylerin peşinde malesef...

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:43 - İp: 84.***.**1.233
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

hocha, haklısın, zaten ben organizasyonu eleştirmiyorum, kendimizi eleştiriyorum, yani devletimizi...

benim teyzem de berlin de... kuzenlerim almanca yı, ingilizceyi çok iyi biliyorlar, ama iş Türkçe ye gelince deyimler ve atasözlerinde özellikle sınıfta kalıyorlar... hatta lise ye giden kuzenim ispanyolca bile biliyor ama "baban yine solundan kalkmış" dediğimde mal mal yüzüme bakıyor

almanya ya selam

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:48 - İp: 78.***.**2.192
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

sizinkiler yine iyiymiş fujisever. derslere gelmeyen 150 nin üstünde öğrenciden bazılarını görünce, neden derslere gelmiyorsun deyince; "ben biliyom türkçe. ben anmelden yapmadım" diyorlar. yani "türkçe derslerine katılmayı kabul etmedim" diyorlar, bunu bile türkçe söyleyemeyen bu çocuklar, türkçeyi bildiğinden katılmadığını iddia ediyorlar.

dersler de aslında farklı olmuyor. İllaki cümlelerinin içinde almanca kelimeler kullanıyorlar.

zor bir durum, çünkü aileleri önem vermiyor türkçeye.

#hocha' tarafından 01.06.2008 21:58:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2008, 21:57 - İp: 84.***.**1.233
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

işiniz zor hocha, üzülüyorum gurbetçilere buraya geldiklerinde şahit oluyorum böyle konuşmalara. hatta avrupa kanallarındaki haber spikerleri bile (Türk kanalları) dediğin gibi yarı Almanca yarı Türkçe konuşuyor. halbuki en dikkat etmesi gereken kişiler

Tarih: 1 Haziran 2008, 22:06 - İp: 81.***.**7.8
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

hocaha verilecek cevabı vermiş zaten.

ben siyah bir kızım
inci gibi parlar dişlerim
kutuplardaki eskimo
benim kardeşim.

Tarih: 1 Haziran 2008, 23:28 - İp: 88.***.**5.180