bülentkurt
bülentkurt (üye)
İstanbul / Amatör

Karma Sergi

fotoğraf sergisi için bir grup oluşturabilirmiyiz..

Tarih: 5 Ekim 2005, 11:00 - İp: yok
bülentkurt
bülentkurt (üye)
İstanbul / Amatör

sergi organizasyon komitesi belirmeye başlandı xn sen bu işi yaparsın, thalassa sen ne dersin bu işte görev alırmısın

Tarih: 25 Ekim 2005, 10:27 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar,
Ben yardım edebilirim ancak, çünkü ne yi ne zaman yaptığım pek belli olmuyor.Ve bu işleri yapabilecek kişinin tek başına da kalmaması gerekiyor.Çünkü cidden uğraşı istiyen bir iştir. benim yapabileceğim ise şu olabilir; Eğer elime br cd ve sergilemeyi düşündüğünüz fotoğrafları verirseniz ben bir kaç alış veriş merkezi ile konuşabilirim ve sanırım da ikna edebilirim.Aklımda bir kaç yer var.Ama peşinen diyeyim YAkın bir zamanda seyahate gideceğim o zaman denk gelirse aksatmak zorunda kalırım.Bence ilk yapılması gereken sergilenecek fotoğrafların bir araya toplanması, o fotoğrafların aynı kadro tarafından gözden geçirilip özü yansıtacak bir portfolyo hazırlanması.Bilirsiniz fotoğrafın göze iyi görünmesi için gereken süre saliselerden ibarettir.Bu hızda ayırıp sona kalanları yine bir defa daha elden geçirip sonra da kalanları biraz inceleyip kalanları sergilemeniz gerekir. Bu gaddarca gelebilir ama böyle olmalıdır ki yapılan hem size ,hem de bakacaklara iyi bir sunum gerçeklestirilebilsin.
Baskılara gelince:sanırım biraz problem yaşanacak. Çünkü 30/20 baskı fiyatları çok pahallı değil, ama sergi boyutu için küçüktür 60/40 - 45/30 gibi olmalı fakat bu büyüklükte baskı fiyatları üçe dörde katlanır.Bir de baskı renkleri sorunu var, çünkü fotoğraf baskısında renkler çok değişecektir pc dekinden , bu işleri iyi bilen birinin fotoğrafların baskısında yapılması gereken değişiklikleri yapması gerekir.ya da kailteli baskı yapabilen bir yazıcı alınabilir.Ama düşüncem şu ki; eğer bir alışveriş binasını ikna edebilirse. belkide sponsor bulunabilir.hatta fotoğrafların satılmasına kadar vardırılabilir bu konu..Tabbiki bunlar şimdilik ham fikirlerdir. Birileri pişirirse sevinirim
sevgiler

Tarih: 25 Ekim 2005, 12:14 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Xnpurple ve Thallassa ve gönüllü diğer arkadaşlar elele derim. Hariçten gazel okumak olarak anlaşılmasın. Oturduğum bölge büyükşehirlere çok uzakta. Organisyona katılmak isterdim açıkçası ama imkanlarım buna müsait değil. Baskı boyutu 20 x 30 'dan büyük olursa 3.2 Mp'lik bir makinam olduğu için katılmam imkansız bu durumda. Ama güzel fikir. Sergi Netfotoğraf adına düzenlenebilir mi? Satıştan elde edilecek gelir siteye kalsın. Fdiker'e 35 mm.formatlı DSLR alırız hem de

Tarih: 25 Ekim 2005, 12:35 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar sergilenmeyi hakedecek kadar iyi fotoğraflarım olmasada ben bu konuda her zaman destek olacağım...Suysal ın dediği fikirde fena değil Sergiyi netfotograf adına duzenleyebilirz..Bence ilk once ve ilk once herkezss fotograflarını secsinnn Daha sonra toplu halde baskı ıcın bir yerle anlaşırırzzz...Bazkı boyutu ıcınde 60-40 guzel fakat benım makınam dahı 5.1 bir çoğununkide bu değerlere yakın sorun olurmu acaba ve baskı ucretı biraz daha pahalı olur...Suysalın fotoğraflarınıda 20-30 alırız eger sergi için sorun olmaz sa bu

Tarih: 25 Ekim 2005, 12:48 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar Suysal,
O zaman karışık boyutlu fotoğraflar konuması mantıklı olur, pek de sorun çıkaacağını sanmam.. Sonuçta amatörce bir yaklaşım olacaktır.Şimdi düşünüyorum da, Burada bir bir ton malzeme alan , alacak arkadaşlar var, üstelik satanlar da var. Türkiyenin fiyatları da belli.Fiyatları aşağıya çekmenin bir çaresi var.oda toplu alışveriş yapmak..Bir düşünün derim.. Eğer kalabalık bir alış veriş listesi ile satıcıların karşısına çıkılırsa fiyatları %30 lara kadar aşağıya kadar çeklebilir.Bir elin nesi iki elin sesi var derler ya.. Birileri küfr etmez umarım
sevgiler

Tarih: 25 Ekim 2005, 12:57 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

thalassa neden kufur etsınler...Burada iş bize düşüyor..Eger organize olursak işimiz maddı yonden de Firmalardan alacağımzı destek konuundada kolaylaşırr...

Haydi sergiye

Tarih: 25 Ekim 2005, 13:01 - İp: yok
bülentkurt
bülentkurt (üye)
İstanbul / Amatör

evet thalssa ekip olması konusunda bende aynı fikirdeyim dediğim gibi bir organizasyon komitesi oluşturuyoruz bu komitede herkes bir iş yapar ve ortaya sonuç çıkar.
xn sergilemede birşeyleryapabileceğini söyledi sen yer konusunda ve basım konusunda çalışabilirim diyorsun, başka bu konuda görev almak isteyen başka arkadaşlar lütfen yazsınlar ve istanbulda bir toplantı yapalım. Hem tanışma olur hemde bu konuyu netleştirmeye başlarız. Bu gruba bir isim belirleyip o şekilde hareket edebiliriz. Sergi konularını gündem sosyal konulardan seçilebilir. Bu haber niteliği kazandırır. Evet bu konuda aktif olmak isteyenler lütfen yazsın

Tarih: 25 Ekim 2005, 13:14 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar

Sn Suysal ben xerox ile konuştum ve dediklerine göre 32 48 de sorun yaşanmayabilirmiş. İçiniz rahat ola..

Selamlar size de sn Hüzün,
Ben onu yazarken malzeme satıcılarından gelebilecek bir tepki düşünmüştüm, ama umarım gelmez.Aslında şunu anatmaya çalşıyorum. Dikkat ediyorum, bir sürü konuda birlikte hareket etmek gibi neticeye doğru gidiyor fotoğraf dostlarının buradaki bilikteliği. Aslında benim pek de araf olmadığım bir çok yönü var bunun.Çünkü fotoğraf bireysel yapılan ve yapılması gereken aktivitedir ki sonuçlar benzerlikler doğurmasın. Ama; tüm bunların yanında asıl birlikte olunması gereken ki , reeel anlamda da bir işe yarasın , hemde buradaki bir çok genci yaşlısı fotoğraf dostunu ihtiyaçlarını daha ucuza alabilmesi adına bir gurup kurulabilir.Hemen nasıl olacak diye soruları duyar gibiyim ama inanın hiç de zor değil kimseye de görev yüklemek ya da parasal güven beklemek gerekmiyor. Bunu yıllar önce bir çok dostumla birlikte yaptık.Buradaki ihtiyaç sahipleri de yapabilir.Sadece liste hazırlanır herkes listeye ihtiyacını hissettiği malzemeyi yazar ve satıcılardan fiyat beklenir, ya da teklif edilir. bazen okuyorum da aynı makinadan 3 adet 5 adet farklı kişiler almak istiyor, ya da aynı fiyata daha üstün makina da alabilir sadece bu harekete dahil olmakla.. Ütopik gelebilir ama ticaret bilenler bilir para her zaman satın alırken kazanılır.Biz kazanalım demiyelim de cepleri hem kendi adımıza hem de birilerine reeel anlamda katkı sağlanabilir..
Bu arada 32 48 baskı fiyatları 1.5 ytl çok olursa daha da düşer. daha büyük boyutlar da mümkün olabiliyor .. yani çok byütülecek bişiler değil. Bu arada renk kayıpları da % 10 cıvarı oluyormuş..

sevgiler

Tarih: 25 Ekim 2005, 13:30 - İp: yok
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Merhabalar,
Thalassa baskı sorunun olmamasına sevindim. Teşekkür ederim.
Baskı fiyatları oldukça makul.Çerçeve fiyatı ne kadar? Sergi salonu için ne kadar para isterler ? Bunların belli olması gerekiyor. Sponsor firma bulmak çok zor olmaz diye düşünüyorum.Sponsor bulunur ise bize sadece CD göndermek kalıyor.
Huzun_Seli hepimiz amatörüz veya amatör ruhluyuz farkımız yok.

Tarih: 25 Ekim 2005, 14:32 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar ,
ben baskı ile uğraşırım demedim, sadece merak ettiğimden bakındım biraz fiyatlar ve ölçüler konusunda. baskıişlerini benden aha iyi bilen biri uğraşırs iyi sonuçlar alınabilir diye düşünüyorum.Benim yapabileceğim bildiğim bir kaç alış veriş merkezinin yönetici veya sahiplerini ikna etmek olabilir.ve tabiiki bu konudaki fikirlerimi yazabilirim. Eğer eksik kalınan bir yer varsa ve derseniz yapıp yapamayacağımı söylerim. Yani yapamayacaklarımı yapmam yaparım sözü de vermem.

Ama sergi düşünülüyorsa öncelikle katılımcıların burada yazdıklarını ve bu olayın içinde olduklarını görelim bence..

sevgiler

Tarih: 25 Ekim 2005, 14:57 - İp: yok