makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılığın İtici Yönleri

sizin hoşunuza gitmeyen yönü varmı hiç ? sanatsal yönü ile keyif getirirken sıkıcı şeylerde getiriyormu beraberinde ?

doğum günü partisi yapıyoruz. pastalar börekler sarmalar dolmalar... arkadaşlardan biri hani şu avuçiçi kadar makinalar olur ya ondan getirmiş.
ben onları hiç kullanmadım elime bile almadım. daha açma kapama düğmesini bilmiyorum o derece yani !

'kamera getirdim kim fotoğraf çekmek ister?' diye soruyor ve benim adıma kendi kendine cevap veriyor 'al ayhan sen istersin'
hayır ben istersem söylerim diyorum ama nafile. zorla elime tutuşturuyor. ben iyi çekermişim.
ben sadece canım istediği zaman ve kendi makinamla çekerim.. çiçek böcek manzara çekerim böyle parti ortamını çekmek çok önemli bir durum değil kendin de çekebilirsin. desemde anlamıyorlar ..

kalabalık içinde herkes benden fotoğrafını çekmemi istiyor (ben çekince daha güzel çıkıcaklar ya)
daha nerden açıldığını bilmiyorum hiç kullanmadığım bişey.. mahçup oluyo insan..

sizin başınıza böyle sıkıcı durumlar geliyormu ? yoksa sadece benim başımamı gelir

Tarih: 9 Ocak 2008, 20:52 - İp: 88.***.**9.39
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hemen hemen aynı seyler cok gelir basıma.
insanın fotograf cekmek istemedigi zaman cekmeye zorlanması ne kotu bişey ya

Tarih: 9 Ocak 2008, 20:57 - İp: 88.***.**3.84
makara
makara (üye)

kırıcı olmadan nasıl geri çevircez ?

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:04 - İp: 88.***.**9.39
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kırcaksın makineyı,en yakın kafada

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:17 - İp: 88.***.**3.84
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

maqara ne kadasr güzel anlatmışsın..Gerçketkten inanılmaz sıkıntı verici bir şey bu..

Ve sonra da sana bakarak seni kastederek ""aa hiç de güzel çıkmamaışım" demeleri yok mu?..

Bir de kendi makinemle bile olsa "abi benşi çek", "hpcam şöyle okkalı bir fotoğrafımı çek", " gel gel bak şurdan şöyle bir rewsmimi al -emir kipiyle konuşurlar bir de-" demeleri artık kına getirir oldu bana..

Ben çektiğim fotolardın yüzde seksenini duyularımla, duygularınla çekerim..Yani bakarım hissederim ve çekerim..

Ama bunu birilerine anlatmak öyle zorki..Fotopraf çekmek istemeyince de "senin makinene kalmadık" sitemleri vs vs ..

Gerçekten sıkıntısı da çok bu işin

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:21 - İp: 88.***.**8.229
makara
makara (üye)

ayyynen öyle
'ayy güzel çıkmamışım' derken bunun içinde sitem var
içimden neleryorum neleer.
bi kez ' güzel olsan güzel çıkardın ' dedim de ne biçim bozulmuştu arkadaş...

sürekli kendileirni çekmemi isteyenler yüzünden hergün yanımda taşıdğım kamerayı şimdi sadece haftasonları taşıyorum

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:25 - İp: 88.***.**9.39
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ozel gun fotografcisi muamelesi gormek hic hos degil, ailede ve arkadas cevresinde adimiz cikmis bi kere ama
oyle artis artis yok fotografimi cek yok bilmem guzel cikmamisim felan filan yapanlara "agzini burnunu kirarim senin!" deyin, ise yariyor hatta gerekirse ibretlik 1-2 tanesine yapin fotograf meraklilarinin iclerinde aslinda nasil birer canavar beslediklerini gosterin ki imajimiz duzelsin, boyle abidik-gubidik seylerle karsilasmayalim

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:36 - İp: 81.***.**7.8
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

aynı şeymi bilmem ama bide şunu dinleyin..

uzak şehirlerin birindeki samimi arkadaşımın kardeşinin düğününe gittim. Yanlış hatırlamıyorsam D100'dü makina elime tutuşturuldu. Meret bi ağır.. bide okkalı bi objektif takılı.. hiç yoksa 3-4 kilo var.."abi sen bu işin pirisin" diyerek itekleyiverdiler.. ulan oğlum lan ben haltercimiyim arnıldmıyım.
"yok abi sen çek kafana göre.. al şu 3 tanede 2 cigabaytlık hafıza kartını bittikçe değiştir"
BUYUR !!!.. bizimki fotoroman yapçak düğünü
"ha abi bide cihaz zimmetli biliyomusun aman diyim başına bi iş gelmesin"
LLAAayynn tööbe yaa
yorulurum arada bir cihazı masaya sandalyeye koyarım.. bebebelik rahat durmaz.. gelip dokunmak isterler. Yaz günü heryanım sıvı içeceklerle dolu.. neyse fazla uzatmayım.. azıcık anlayan bi akrabalarına "hadi sende bizi çek" diyerek akşama doğru tutuşturuverdim daha da elime almadım..

diğer yandan kendi makinamıda evlendiğimde eşime verdim. Filmli bir eos500n. kaç yıl geçti ama hala önemli anlarda çağrılmaktan ve film bitiş sonrası banyo-tab angaryasından kurtulamadım.
DSLR almama sebeplerim arasında zırt pırt fotoğraf isteği gelme sorunsalıda var..

Tarih: 9 Ocak 2008, 21:39 - İp: 88.***.**1.44
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bir de fotoğrafçı çıktı ya adımız..

Es gaza bir foto safaride çektiğim 100-150 fotoğrafa rastladırlar mı, ah işte başlar bzideki sıkıntı..

"Çeke çeke bunu mu çektin"
"bu da ne öyle"
"şurası niye kırmızı"
"hıı bu güzel"

fotoğrafçı kesiliverirler..Ya da koca beğenmez geline dönüverirler..

Sen bir kariyerin var ya (!)..

Kurtaramaya çalşırsızn "Yok bu ham görüntüydü, yok burda şu vardı bu vardı" derken çekip indirivereceğin gelir kafasına makineni, ancak hem makineye yazık, hem arkadaşına der susarsın.

Ahhh ah..

Tarih: 9 Ocak 2008, 23:38 - İp: 88.***.**8.229
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

evet abi bu yuzden arsivi her zaman saklamak gerek
"ayni yeri niye 10 kere cektin?" gibi sorular geliyor
derdimizi bizden baska anlayan yok

Tarih: 9 Ocak 2008, 23:42 - İp: 81.***.**7.8
makara
makara (üye)

kimisi yeni kamera almaya karar verir ama ne alacağına karar veremez
her gördüğü makina hakkında sorar sorar sorar...
al diyemiyorum
çünkü biliyorum ki eğer alırda memnun kalmazsa benim başıma patlar.

Tarih: 9 Ocak 2008, 23:54 - İp: 88.***.**9.39