husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler-cevaplar-bakış Açıları

ELEŞTİRİLER-ELEŞTİRİLERE CEVAPLAR-BAKIŞ AÇILARI-FOTOĞRAFIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE FOTOĞRAF SAHİBİ ve ELEŞTİREN İLİŞKİLERİ-FOTOĞRAF MI DOĞRU, ELEŞTİRİ Mİ-HEM FOTOĞRAF HEM ELEŞTİRİ Mİ YANLIŞ-HEPSİ ya da HİÇBİRİ!

Sitede galeri bölümüne yüklenen fotoğraflara yazılan eleştiriler ve bunlara verilen cevaplar bağlamında aklıma gelen bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Bir fotoğraf siteye , çekenin tercihleri doğrultusunda yüklenmiş, belki fotoşopta düzenlenmiş ve izlenmesi ve eleştirilmesi için sitede eleştiriye açılmış demektir. (Gerçi eleştiri istemiyorum seçeneğimiz de var şu anda sitede ama, işaretleyenlerin genelde bilmeden işaretlediğini düşünüyorum o seçeneği)... Yani durup dururken bir fotoğraf bir paylaşım sitesine yüklenmez sanırım, ya beğeni almak hedeflenmiştir, ya, acaba eksiklerim var mı, birilieri söyler belki bedavadan diye düşünülmüştür, çeşit çeşit sebepleri olabilir ...

Ama siteye yüklenmişse ve eleştiriye açılmışsa, artık birileri o fotoğrafın altına, kendi gördükleri ekrandan bir şeyler yazacaktır, "çok güzel olmuş tebrikler" kalıbı dışında bu eleştirilerden almak, bir şanstır diye düşünüyorum, hatta genel hissiyatın aksine, "çok güzel olmuş, bravo" yerine, eğer gerçekten eleştiri, eksik belirtme, öneri sunma gibi kelimelerle eleştiri yapılmışsa, kaymaklı baklava gibidir.

Eleştiri nedir peki, nasıl bakmalı eleştiriye? Eleştirilerin amacı, olması gereken ideal duruma ait izleyenin görüş ve beklentilerini sunmaktır, yoksa gerçekten de, orada kimbilir şartlar nasıldır, izleyen, eleştiren bunu bilmez, belki de bir uçurum kenarındaki tek çiçeği, çekilebilecek tek açıdan çekmişsinizdir tamamen atıyorum

O nedenle eleştiri aldığınızda dert etmeyin, fotoğraflarınızı paylaşmış ve eleştiri almışsanız mutlu olun, biz de, yani izleyenler de, kendimize göre ideal şartların nasıl olması gerektiğine dair ahkamlarımızı keselim, elbette ki, bu sadece, YAZANA GÖRE'dir, doğru olması gerekmediği gibi, külliyen yanılıyor ya da yanlışları söylüyor da olabiliriz ... fotoğraf ve eleştiri bu platformda buluşmuş ve bir görüş alış-verişi yapılmıştır o fotoğraf hakkında, yükleyen ve eleştiren arasında..

keşkeleri içerir eleştiri ve değerlendirmeler, ama NŞA (normal şartlar altında) ve eleştirenin penceresinden ve eleştirenin bakış açısıyla, ama çekenin şartları normal olmayabilir, mekanın sınırlamaları olabilir, ekipmanın sınırlamaları olabilir vs vs vs ...

netice itibariyle, yazan en doğrusunu yazmamış ya da değerlendirememiş olabileceği gibi, çekenin ortam/mekan/araç şartlarının uygun olmaması da o fotoğrafın değerlendirilmesine engel değildir, fotoğraf sunulduğu haliyle eleştiriye açılmıştır, eleştiren de gördüğü şekliyle ama kendi bildiği kadar ve kendi penceresinden eleştirisini yapacaktır, bu ortam da işte bu işe yarayacaktır zaten ...

Bunları neden yazdım? Kesinlikle birilerine bir cevap vermek , bir şeylerden şikayet filan adına değil, Gülter Hanım'ın bir cevabından aklıma gelen bazı şeyleri dökmek, bu konuda belki bir kaç şey daha yazan olursa, bir fikir alışverişi yapmak için ...
Hepsi bu ...

Saygı ve selamlarımla.

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:25 - İp: 212.***.**1.146
tufanozyamak
tufanozyamak (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Güzel bir yazı zevkle okudum...
Ellerinize sağlık gerçekten

Tarih: 4 Şubat 2011, 11:49 - İp: 188.***.**3.39
levent33
levent33 (üye)
Bursa / Meraklı

gercekten söylenmesi gereken her seyi söylemişiniz.. ağzınıza, elinize, yüreyinize saglık.. selamlar..

Tarih: 14 Mart 2012, 01:50 - İp: 78.***.**3.12
tacihi
tacihi (üye)
İstanbul / Amatör

Çok doğru bir yazı olmuş.Elinize sağlık. Şimdiye kadar sadece 8 adet foto yükledim. Sadece ve sadece 1 tanesine yonlendirici yorum aldım. (sağolsun Paperman nickli şahıstan yorumu almıştım ve portfolyosuna baktığımda gurur duydum diyebilirim) Geri kalan yorumların tamamı başma kalıp aynı şahıslar aynı cümleler. Açıkçası bu sitenin yorum ve eleştirel anlamda benim gibi yeni başlayanlara birşey katmadığını anladım. Herkese iyi akşamlar.

Tarih: 11 Eylül 2012, 18:44 - İp: 212.***.**8.97
emreality
emreality (üye)
İstanbul / Meraklı

aynen katılıyorum lütfen fikir beyan edinki en doğruyu ve en güzeli bulabilelim

Tarih: 9 Kasım 2012, 13:28 - İp: 78.***.**6.112
efildeniz
efildeniz (üye)
Antalya / Amatör

eleştiri herzaman insanın eksikliklerini görmesini sağlar ...ben eleştiriler sayesinde fotoğraflarımı düzene sokuyorum ve bir daha fotoğraf çekecekken söylenenleri dikkate alıyorum ...

güzel bir konu .... fikir alışverişi her zaman güzeldir ...
iyi günler dilerim .

Tarih: 14 Şubat 2013, 09:12 - İp: 78.***.**8.177