husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler-cevaplar-bakış Açıları

ELEŞTİRİLER-ELEŞTİRİLERE CEVAPLAR-BAKIŞ AÇILARI-FOTOĞRAFIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE FOTOĞRAF SAHİBİ ve ELEŞTİREN İLİŞKİLERİ-FOTOĞRAF MI DOĞRU, ELEŞTİRİ Mİ-HEM FOTOĞRAF HEM ELEŞTİRİ Mİ YANLIŞ-HEPSİ ya da HİÇBİRİ!

Sitede galeri bölümüne yüklenen fotoğraflara yazılan eleştiriler ve bunlara verilen cevaplar bağlamında aklıma gelen bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Bir fotoğraf siteye , çekenin tercihleri doğrultusunda yüklenmiş, belki fotoşopta düzenlenmiş ve izlenmesi ve eleştirilmesi için sitede eleştiriye açılmış demektir. (Gerçi eleştiri istemiyorum seçeneğimiz de var şu anda sitede ama, işaretleyenlerin genelde bilmeden işaretlediğini düşünüyorum o seçeneği)... Yani durup dururken bir fotoğraf bir paylaşım sitesine yüklenmez sanırım, ya beğeni almak hedeflenmiştir, ya, acaba eksiklerim var mı, birilieri söyler belki bedavadan diye düşünülmüştür, çeşit çeşit sebepleri olabilir ...

Ama siteye yüklenmişse ve eleştiriye açılmışsa, artık birileri o fotoğrafın altına, kendi gördükleri ekrandan bir şeyler yazacaktır, "çok güzel olmuş tebrikler" kalıbı dışında bu eleştirilerden almak, bir şanstır diye düşünüyorum, hatta genel hissiyatın aksine, "çok güzel olmuş, bravo" yerine, eğer gerçekten eleştiri, eksik belirtme, öneri sunma gibi kelimelerle eleştiri yapılmışsa, kaymaklı baklava gibidir.

Eleştiri nedir peki, nasıl bakmalı eleştiriye? Eleştirilerin amacı, olması gereken ideal duruma ait izleyenin görüş ve beklentilerini sunmaktır, yoksa gerçekten de, orada kimbilir şartlar nasıldır, izleyen, eleştiren bunu bilmez, belki de bir uçurum kenarındaki tek çiçeği, çekilebilecek tek açıdan çekmişsinizdir tamamen atıyorum

O nedenle eleştiri aldığınızda dert etmeyin, fotoğraflarınızı paylaşmış ve eleştiri almışsanız mutlu olun, biz de, yani izleyenler de, kendimize göre ideal şartların nasıl olması gerektiğine dair ahkamlarımızı keselim, elbette ki, bu sadece, YAZANA GÖRE'dir, doğru olması gerekmediği gibi, külliyen yanılıyor ya da yanlışları söylüyor da olabiliriz ... fotoğraf ve eleştiri bu platformda buluşmuş ve bir görüş alış-verişi yapılmıştır o fotoğraf hakkında, yükleyen ve eleştiren arasında..

keşkeleri içerir eleştiri ve değerlendirmeler, ama NŞA (normal şartlar altında) ve eleştirenin penceresinden ve eleştirenin bakış açısıyla, ama çekenin şartları normal olmayabilir, mekanın sınırlamaları olabilir, ekipmanın sınırlamaları olabilir vs vs vs ...

netice itibariyle, yazan en doğrusunu yazmamış ya da değerlendirememiş olabileceği gibi, çekenin ortam/mekan/araç şartlarının uygun olmaması da o fotoğrafın değerlendirilmesine engel değildir, fotoğraf sunulduğu haliyle eleştiriye açılmıştır, eleştiren de gördüğü şekliyle ama kendi bildiği kadar ve kendi penceresinden eleştirisini yapacaktır, bu ortam da işte bu işe yarayacaktır zaten ...

Bunları neden yazdım? Kesinlikle birilerine bir cevap vermek , bir şeylerden şikayet filan adına değil, Gülter Hanım'ın bir cevabından aklıma gelen bazı şeyleri dökmek, bu konuda belki bir kaç şey daha yazan olursa, bir fikir alışverişi yapmak için ...
Hepsi bu ...

Saygı ve selamlarımla.

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:25 - İp: 212.***.**1.146
akaahmet
akaahmet (üye)
Konya / Meraklı

güzel bir konuya temas etmişsiniz; benim de eklekmek istediklerim var. fotoğraf sahibinin adı (eklendikten sonra bir kaç saat) görünmemesine rağmen, bazı arkadaşlar eser sahibinin ismini belirterek yorum yapıyor. Ne iştir?

Tarih: 25 Kasım 2008, 13:26 - İp: 88.***.**1.146
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Netfotograf.com da maalesef ahbap çavuş ilişkisi şeklinde eleştirilerin çok olduğunu görüyorum. Benzer durum fotokritikte de var. Bazı arkadaş veya dost grupları illa birbirlerinin fotoğraflarına olumlu ya da çok az da olsa olumsuz eleştiri yazmak şartmış gibi davranıyorlar, bu gözden kaçmıyor. Bu hoş bir şey değil. Ayrıca eleştiri yaparken yeni başlayanları, heves edenleri, çok basit makinelerle de olsa fotoğraf çekip gönderenleri de kırmamak hatta onları teşvik etmek lazım. Böyle yeni başlayanlara deneyimli arkadaşların incitici olmadan doğru yolu, daha iyi fotoğraf çekmenin ipuçlarını göstermelerinde yarar görüyorum. Çoğu kez de illa fotoşoplu veya oldukça işlenmiş gerçeklikten uzaklaşmış fotoğraflara sanki daha fazla rağbet ediliyor gibi bir durum var. Bazı arkadaşlar da sanki makine reklamı yapar gibi arkadaşlarının makinelerine atıfta bulunuyorlar. İyi fotoğrafı iyi makine değil iyi göz ve beyin çeker. Özellikle yeni başlayanların bunu bilip pahalı makine sevdasına düşmemeleri lazım. Bu konuda da görev deneyimli arkadaşlara düşüyor yine. Herkes biliyor ki bugün en iyi olabilen bir makine yarın demode olabiliyor. Bu işin sonu yok.

#stumer' tarafından 30.11.2008 14:54:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Kasım 2008, 14:52 - İp: 88.***.**3.112
mustdem
mustdem (üye)
Gaziantep / Amatör

Doğrusunu söylemek gerekirse gün içerisinde tüm fotoğraflara yorum yapmak mümkün değil. Ancak bence fotoğraf sanatı ile ilgilitüm gerekleri yerine getirmiş olanlara "tebrik", eksik olanlara da eksiklerini yazarım.
Ama bir arkadaşın dediği gibi ahbap çavuş ilişkisi sorunu az da olsa çözülmeli bu sitede. Başka bir sitede günün fotoğrafı bu sitede 20 günde 3 yorum, 50 izlenme alıyor.
Üstüne yorum yazan bir çok kişi, ifadelerine dikkat etmiyor. Karşıdaki kişiyi incitir mi, üzermi diye. Eleştiriyi yaparken dikkatli olmakta lazım öyle değil mi. Bir fotoğrafıma başka bir sitede "bu sanatsal mı" diye bir eleştiri almıştım. Şimdi bu eleştiriye nasıl bir karşılık verirsiniz?
Tabiki yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak hoşuma gider. ama kimin yeni başladığını bilemiyoruz bi zahmet yebi başlayan arkadaşlar profillerine eklesinler belki daha farklı olabilir.

Tarih: 3 Aralık 2008, 13:07 - İp: 78.***.**1.217
rocktrak
rocktrak (Objektif)
Tekirdağ / Meraklı

ELEŞTİRİ YAPMAK BEYNİMİZİ ÇALIŞTIRIR!
SADECE TEK KELİMELİK BEĞENİ SUNMAK İSE ÇOK YAVAN KALIR!

bir fotoğrafa tebrikler sunmak, çok güzel olmuş demek bence yorumu kolaya almak demek
zor olan ise o fotoğrafı eleştirebilmektir

eleştiri yapmak, yapabilmek, beynimizi çalıştırır.

tebrikler, güzel vb. tarzında yorumlar almak beni mutlu etmiyor, ama bir eleştiri almışsam hemen dikkat kesiliyorum ve bunlar benim gibi bir amatör için çok değerli hale geliyor ve bir daha o hataları yapmıyorum...

birde açıklamalar konusuna değinmek istiyorum:
eğer kişi bu fotoğrafçılık sitesinde fotoğraflarını sergiliyorsa mutlaka exif bilgilerini açıklamasına yazmalıdır; eğer fotografını photoshop veya benzeri bir programda bir işleme soktuysada bunu gizlememelidir. ben bir fotografa baktığımda çok beğenmişsem hemen exif bilgilerine bakarım ve açıklamasında PS müdalelerini belirtmişmi diye bakarım ki oralardan bilgi alarak 'beslenebileyim' hatta öyle fotoğraflar olmuştur ki çekim ayarlarını kağıtlara not almışımdır, saklamışımdır bir gün lazım olur diye sonuçta öğreniyoruz bişeyler bu şekilde

"eleştiri istemiyorum" seçeneğinin mantığını da anlamış değilim. ne yani sadece övgü mü yazacağız senin dandik fotona. belki ben orda eleştirmek istiyorum, bir eksik gördüm...
ayrıca kişi 'eleştiri istemiyorum'u işaretlese bile eleştiri alabiliyor yani sistem buna izin veriyor..

bence "eleştiri istemiyorum" yerine 'bu fotoğraf sahibi tarafından yoruma kapatılmıştır' gibi bir ifade yer almalı orada ve ne eleştiri ne bir güzel söz almamalı. sedece izlenebilmeli...

#rocktrak' tarafından 04.12.2008 19:06:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2008, 19:01 - İp: 88.***.**1.65
aydia
aydia (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba ,ben yeniyim ve fotoğrafcılık hakkında da doğrusu bir şey bilmiyorum,ancak şunu merak ediyorum.Doğa fotoğraflarında manzara güzelse ve biraz da renkleriyle oynarsan gayet güzel kareler yakalanabiliyor yansımalar da buna dahil ,peki o zaman usta olmak için üzerinde oynanmamış kare yakalamak mı önemli yoksa fotoğrafla istediğin kadar oynayıp onu olduğundan daha güzel göstermek mi?Doğruyu öğrenirsem ona göre çalışma yapacağımdan bu benim için önemli Cevap verirseniz sevinirim,

Tarih: 9 Aralık 2008, 23:36 - İp: 88.***.**4.254
gateser
gateser (üye)
İstanbul / Amatör

Yazınızı okudum. Eleştiri almayı ve doğruyu ögrenmeyi istiyorum. eleştiri beklerken gerçekten hep övgü beklemiyoruz. Daha önce bir kız çocuğu fotoğrafında netliği yanlış noktada yaptığımı hatırlatan bir eleştiri almıştım. Gerçekten geriye dönüp baktığımda yanlışımı farkettim ve bu fotoğraf bana birşey öğretmiş oldu. yazıya konu olan eleştirilerde üç kişi aynt noktada birleşmişler, ben boşluğu ve ayakları özelikle kullanmıştım daha çarpıcı olur diye , belki beni şaşırttı. Aslında daha çok eleştırı alabilnek isterim. Çünkü olumlu ve olumsuz eleştiriler fotoğrafınızın ilgi göördüğü üzerine tıklandığını gösteriyor. Fotoğrafa 1-2 yıldır yöneldim. birçok site ile karşılaştım. bu siteyi ciddi buldum. Yeni eleştiriler beni sevindirecek. fotoğrafta yeni olduğum için eleştirilerimde daha çok bende bıraktığı etkilenimi yansıtıyorum. Teknik ve estetik bilisi fazla olan arkadaşlardan gelecek eleştiriler gerçekten öğretici olacak.
Konuyu ele aldığınız için teşekkürler. cevaplamamdan sonra huzursuz olmuştum. çünkü yeni bir üye olarak olumsuz bir soru yanıt havası yaratmak istemiyorum.
İyi tatiller

Tarih: 12 Aralık 2008, 11:25 - İp: 78.***.**1.226
boracinar
boracinar (üye)
Balıkesir / Amatör

konuyu gündeme taşıyan arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.
yazdıklarım kimse için özel değil "genel" niteliktedir.
1. bütün üyeler fotoüraflarına yorum almak istiyor. ancak portfolyosuna baktığımızda eklediği fotoğraf sayısından daha az yorum yazdığını görüyoruz. bu çok önemli bir faktör. sonuç olarak yorum almak istiyorsan yorum yazmalısın. ya da başka bir anlatımla; dikkate alınmak istiyorsan, diğer insanları dikkate almalısın.

2. eleştirel yorum yapılmasını istiyoruz; yoksa fotoğrafımız yorum alsa dahi ana sayfaya çıkmıyor. ama gerçekte eleştirel yorumlara hiç açık değiliz. her yoruma verilecek bir cevabımız, bir gerekçemiz var. ya da zaten en iyisini yapmışız, çok ustayız.
örnek;
eleştiri: netlik sorunu var.
cevap: netlik objektiften bozuluyor.
elştiri: kadrajınızı hatalı buldum.
cevap: (üye 15 yaşında) sizin önerilerinize ihtiyacım yok.

3. yorum yazarken de karşımızdaki insanın donanımını ve tecrübesini dikkate almadan acımasızca yorum yazabiliyoruz. ya da fotoğrafı hiç anlamadan karalayabiliyoruz.
örnek;
yeni üyenin ilk karesine yapılan eleştiri: fotoğraf adına hiçbir varlık gösteremeyen bir şey.(eleştiriyi yapan stüdyo fotoğrafçısı)
yerdeki su birikintisinden yansımayla elde edilen bir kareye eleştiri: fotoğrafın içine etmişsin, bu kadar müdahale olmaz ya.(hiçbir şey anlamadan, izlemeden)

4. herkesin bir favori listesi, yani takip ettiği fotoğrafçılar listesi var. ahbap çavuş ilşkisi dendiğinde ben bunu anlıyorum. gizli uygulamasını ortadan kaldırma imkanı olup da kaldırmayan kimse yok herhalde sitede.

sonuç olarak fotoğraflarımızı çekerken gösterdiğimiz çabadan daha fazlasını yorum yazarken göstermemiz gerekli. şahsım adına söylüyorum; bir üyenin fotoğraf sayısının en az 10 katını yorum sayısı olarak görmek istiyorum.
ustalar eleştirel yorum yazsınlar, benim gibi acemiler ise kendilerine örnek olunduğu ve yol gösterildiği için takdir etsinler.
tüm nf dostlarıma saygılar sunuyorum.

Tarih: 13 Aralık 2008, 04:54 - İp: 81.***.**9.164
coexist
coexist (üye)
Kocaeli / Amatör

husmenaga'ya tamamiyle katılıyorum. aslında ben de şu anda forumlara eleştirilmemekten şikayet etmek için girmiştim. yani şu anda 5'inci fotoğrafımı yükledim ve henüz birtane eleştiri almadım. iyi ya da kötü özellikle de kötüsünden istiyorum ki kendimi geliştirebileyim ama bir tek eleştiri bile almadım... hani eleştirmek, eleştirilere cevap vermek bir yana eleştirilmemek bile bir sorun bence...

Tarih: 13 Aralık 2008, 12:05 - İp: 88.***.**2.192
pula
pula (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

"çok güzel olmuş tebrikler"

Tarih: 25 Aralık 2008, 12:02 - İp: 82.***.**7.109
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz, Süleyman Bey... Öncelikle sizi kutlarım...
Benim elimde sony dsc p73 bir kompakt makine var... Elimden gelenin en iyisini en estetiğini, en güzelini arama çabasındayım fotğraflarımda...
Photoshop benim en büyük yardımcım... Çünkü makinemin saf çekimleri beni asla tatmin etmiyor, bu yüzden bilgisayar ortamında kendimi teselli ediyorum...
Tabi ki ben de iyi bir makine ve ekipman hayaliyle yanıp tutuşuyorum... Tam bir fotoğraf aşığıyım ama serde ekonomik bulantılar var...
Ama bir gün ama birgün mutlaka alacağım hayalimdeki makineyi, en azından yarı profesyonel bir dslr alırsam, bir de yakın uzak lens eklentileri, değmeyin keyfime... Bunun için ekmeğimden, sigaramdan, cebimdeki son kuruştan vazgeçmeye hazırım, uygun zamanı kolluyorum...
Demek istediğim bir fotoğrafa yorum, eleştiri, övgü yapılırken bazı ayrıntıları dikkate almanın özellikle fotoğraf sahibi için ne denli önemli olduğunu unutmamak gerek... Sizin de dediğiniz gibi; o fotoğrafın sahibi belki de ne büyük bir heyecan duyuyordur , fotoğrafını paylaşmak için... Ama günlerce bir tebrik bile almayınca, içinde yanan ateş sönüverip küle dönüşüyordur; kim bilir... Amatör ateşleri körükleyelim...
Teşekkür ederim... Saygılarımla...

Tarih: 4 Ocak 2009, 02:59 - İp: 81.***.**4.176