husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Eleştiriler-cevaplar-bakış Açıları

ELEŞTİRİLER-ELEŞTİRİLERE CEVAPLAR-BAKIŞ AÇILARI-FOTOĞRAFIN DEĞERLENDİRİLMESİNDE FOTOĞRAF SAHİBİ ve ELEŞTİREN İLİŞKİLERİ-FOTOĞRAF MI DOĞRU, ELEŞTİRİ Mİ-HEM FOTOĞRAF HEM ELEŞTİRİ Mİ YANLIŞ-HEPSİ ya da HİÇBİRİ!

Sitede galeri bölümüne yüklenen fotoğraflara yazılan eleştiriler ve bunlara verilen cevaplar bağlamında aklıma gelen bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Bir fotoğraf siteye , çekenin tercihleri doğrultusunda yüklenmiş, belki fotoşopta düzenlenmiş ve izlenmesi ve eleştirilmesi için sitede eleştiriye açılmış demektir. (Gerçi eleştiri istemiyorum seçeneğimiz de var şu anda sitede ama, işaretleyenlerin genelde bilmeden işaretlediğini düşünüyorum o seçeneği)... Yani durup dururken bir fotoğraf bir paylaşım sitesine yüklenmez sanırım, ya beğeni almak hedeflenmiştir, ya, acaba eksiklerim var mı, birilieri söyler belki bedavadan diye düşünülmüştür, çeşit çeşit sebepleri olabilir ...

Ama siteye yüklenmişse ve eleştiriye açılmışsa, artık birileri o fotoğrafın altına, kendi gördükleri ekrandan bir şeyler yazacaktır, "çok güzel olmuş tebrikler" kalıbı dışında bu eleştirilerden almak, bir şanstır diye düşünüyorum, hatta genel hissiyatın aksine, "çok güzel olmuş, bravo" yerine, eğer gerçekten eleştiri, eksik belirtme, öneri sunma gibi kelimelerle eleştiri yapılmışsa, kaymaklı baklava gibidir.

Eleştiri nedir peki, nasıl bakmalı eleştiriye? Eleştirilerin amacı, olması gereken ideal duruma ait izleyenin görüş ve beklentilerini sunmaktır, yoksa gerçekten de, orada kimbilir şartlar nasıldır, izleyen, eleştiren bunu bilmez, belki de bir uçurum kenarındaki tek çiçeği, çekilebilecek tek açıdan çekmişsinizdir tamamen atıyorum

O nedenle eleştiri aldığınızda dert etmeyin, fotoğraflarınızı paylaşmış ve eleştiri almışsanız mutlu olun, biz de, yani izleyenler de, kendimize göre ideal şartların nasıl olması gerektiğine dair ahkamlarımızı keselim, elbette ki, bu sadece, YAZANA GÖRE'dir, doğru olması gerekmediği gibi, külliyen yanılıyor ya da yanlışları söylüyor da olabiliriz ... fotoğraf ve eleştiri bu platformda buluşmuş ve bir görüş alış-verişi yapılmıştır o fotoğraf hakkında, yükleyen ve eleştiren arasında..

keşkeleri içerir eleştiri ve değerlendirmeler, ama NŞA (normal şartlar altında) ve eleştirenin penceresinden ve eleştirenin bakış açısıyla, ama çekenin şartları normal olmayabilir, mekanın sınırlamaları olabilir, ekipmanın sınırlamaları olabilir vs vs vs ...

netice itibariyle, yazan en doğrusunu yazmamış ya da değerlendirememiş olabileceği gibi, çekenin ortam/mekan/araç şartlarının uygun olmaması da o fotoğrafın değerlendirilmesine engel değildir, fotoğraf sunulduğu haliyle eleştiriye açılmıştır, eleştiren de gördüğü şekliyle ama kendi bildiği kadar ve kendi penceresinden eleştirisini yapacaktır, bu ortam da işte bu işe yarayacaktır zaten ...

Bunları neden yazdım? Kesinlikle birilerine bir cevap vermek , bir şeylerden şikayet filan adına değil, Gülter Hanım'ın bir cevabından aklıma gelen bazı şeyleri dökmek, bu konuda belki bir kaç şey daha yazan olursa, bir fikir alışverişi yapmak için ...
Hepsi bu ...

Saygı ve selamlarımla.

Tarih: 20 Kasım 2008, 19:25 - İp: 212.***.**1.146
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Hiç yorum almamış fotoğraflara da artık iyi kötü yorum yazmalar lazım ama..
Geçende şarkı eleştiri yorum kısımında me.akpınar, şarkı söyleyen bayana şak diye yüzüne karşı kötü bir yorum olmuş dedi canlı yayında mesela..Bir iki hususu söyleyip puanını verdi.Kısa öz..

Tarih: 30 Eylül 2009, 01:01 - İp: 88.***.**6.120
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafların eleştirilmesi ve eksikliğin gösterilmesi kişilerin kazancınadır.bu çekimi yapan usta biri bile olsa gözünden kaçan noktalar olabilir.bunda darılmaca olmaması lazım,hatta eleştirilen kişinin memnun olması lazım.

Tarih: 20 Ekim 2009, 21:42 - İp: 88.***.**1.38
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Eleştirince de kızanlar var keza..,yoruma kapat o zaman,yani.Hele fotoşopu hatalı ve abartılı kullananlar, neyse o kötü hdr modası bitti biraz.

Tarih: 21 Ekim 2009, 23:11 - İp: 88.***.**0.121
mavikelebek5
mavikelebek5 (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba. Daha yolun çok çok çok başındayım, fotoğraf makineme profosyoneller arasında adına makine bile denmiyor-muş ; ama başlamak için elimden geleni buydu. Adım adım büyüyeceğim.
Fotoğraflarım kötü eleştirilere bile açıkken, kimse bakmıyor fotoğraflarıma. Bakılması için (varlığını burada keşfettiğim) HDR mi kullanmam gerek acaba?
Bana da yazık değil mi?

Tarih: 4 Kasım 2009, 17:23 - İp: 88.***.**6.130
coldmountain
coldmountain (üye)
İzmir / Amatör

Sn. husmenaga'nın değindiği konu aslında güzel fotoğraf çekemeyip, ısrarla ve öğrenmek maksadıyla fotoğraf yükleyen acemilerin de eleştirel - teşvik edici yorumlar beklediğini gösteriyor. mengenlix de özellikle buraya temas etmiş. Sadece güzel fotoğrafa " harika, süper, çok güzel, ellerine sağlık" gibi yorumları fotoğraftan hiç anlamayanlar bile yapar. Önemli olan fotoğraf üzerine şölen niteliğinde ve örnek olabilecek açılım yaratmak. Gerçekten en güzeli ortaya çıkarabilmektir. Çok acemilerin çok süper fotoğrafları olabileceği gibi kendisinin çok beğendiği fakat bir çok nedenden ötürü fütursuzca eleştirilecek fotoğrafları da olabilir. Fark burada ortaya çıkmalıdır. Bilmemek ayıp değildir ama bilenlerin ustalıklarını sosyal bir çerçevede bencillikle saklamaları ayıptır. Bir ressam bile tarzını, stilini ve tekniğini anlatmaktan çekinmez. Önemli olan, onu başkalarının da uygulayabilmesi ve daha da geliştirebilmesidir.

Yorum ve tarz daima özeldir.

Taklit edilmeye çalışılmayanlar zaten çok değerli değildir. Saygılarımla.

Tarih: 5 Kasım 2009, 23:37 - İp: 88.***.**0.226
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Sayın coldmountain...aklınıza ve klavyeyi tuşlayan ellerinize sağlık.

Tarih: 6 Kasım 2009, 18:47 - İp: 195.***.**0.121
bunyaminergen
bunyaminergen (üye)
İstanbul / Amatör

Gerekli bir açıklama olmuş.
Eleştiri gereklidir.Denklamşöre basılıp göz önüne serildikten sonra o fotoğraf artık bakanındır.
Ve bakan da gördüğü hatayı söylemezse çeken aynı hatayı tekrar yapacaktır.
Eleştiri hakarete girmeden olması gereken birşeydir.

Tarih: 1 Ocak 2010, 21:41 - İp: 85.***.**9.50
emcekare
emcekare (üye)
İstanbul / Amatör

Bin yaşayın...
Bencağızın da çilesi eleştirilmek değil eleştirilmemek...
Bedavadan üç beş fikir edineyim, çektiklerimi profesyonellere inceleteyim dedim ama))) eleştirilmeye değer olmak da lazım helbet... ) Millet eleştirilmekten şikayetçi, bense uğrayan olmamasından:D:D:D Canım sağolsun...
Çekmeye devam...
Selamlar...

Tarih: 4 Ocak 2010, 09:51 - İp: 78.***.**4.46
vedatkosedag
vedatkosedag (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

değerli süleyman kardeşim bende çok istediğim halde zamanım el vermediği için kuş çekmeyi sevdiğim halde peşlerinde koşup yada yeteri kadar gezip çekimler yapamıyorum aslında çokda istiyorum yıllardır fotoğrafcılık sektöründe stüdyo anlamında çalışmaktayım insanların garip halleri vardır birlikte çalıştıkları halde ustası bile çıraklarına karşı bildiklerini öğretmek istemediklerini hal ve tavırlarıyla anlatırlar ne garip değilmi böylesi bir mantık bana göre çok yanlış çünkü insanlar bilmediklerini öğrenmeli bildiklerinide doğru bir şekilde paylaşmalıdırlar...hiç ama hiç kimse işin tamamını bildiğini iddia etmemelidir çünkü her an bir başka bilinmezi öğrenecektir öyleyse bu aykırılık niye bizler onlarca paralar harcayıp türlü türlü ekipmanlar alıyoruz kimi kuşcu kimi mimari fotoğrafcısı kimi genel fotoğraf sevdalısı insanlar olarak buluştuğumuz yerlerde sadece bizleri poh pohlayanlara merhaba işte bak buda şöyledir diyeceğimize bildiklerimizi doğru olarak burada yada buralarda paylaşabilmeliyiz elbette güzel olana güzel demeli kötüyüde uslubüne göre bildiğimiz bir konuysa kritiğini yapmalıyız yada hiç bir şey bilmiyorsakta konuyu bilmiyorum ancak beğendim yada yok yok beğenmedim ama niye beğenmediğimide bilmiyorum desinler yada biliyorsan söyle alim sansınlar bilmiyorsan susda adam saysınlar olabilir ancak her kes kendisi kadar bilebilir merakı kadarınıda öğrenebilir demekki ne yapmalı........
mümkünse eğer işi bilen ustaların teknik olarak eleştirilerini bildikleri konu hakkında usanmadan yorumlasınlar çünki sevgi dostluk vede emek paylaşıldıkça lezzetlenir bilmem birilerine birşeyler anlatabildiysem ne mutlu...
eğer yazdıklarımda sürçi lisan ettiysem affola..............

Tarih: 4 Ocak 2010, 18:38 - İp: 81.***.**2.153
thankyou
thankyou (üye)
Antalya / Amatör

Çok güzel bir yazıydı.
Teşükkürler
Saygılar

Tarih: 19 Mart 2010, 19:14 - İp: 88.***.**0.96