eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Alacaklar İçin Sınıflandırma

Dijitaller iki ana grupta toplanıyor

Bunu belirleyen ana faktör Sensör büyüklüğüdür.

1. DSLR makineler

2. Kompak makinalar,

DSLR'ı geçiyorum. Tartışılacak çok bir yanı yok.

2. Kompak Makinalarda kendi içinde 2'ye ayırmak mümkün

A. basit objektifliler;

Objektif çapı ve net alan genişliği nispeten fazla olan pratik, portatif makinalardır. Objektifleri küçük olduğundan az ışık alırlar ama markadan markaya, modelden modele değişebilir. Ama ışık azsa çok birşey beklemeyin.

B. Gelişmiş objektifliler;

Bunları piyasada dslr like diye sürüyorlar. Alakası yok. Verdiğiniz fark objektife gidiyor. Buda tercih meselesi. Bu makinelerden alacaksanız size en büyük katkısı geniş bir objektif yelpazesine sahip olursunuz. Ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmazsınız. Genelde geniş çaplı olduğundan ışık kaybını en aza indirir. Bu da az ışıklı ortamlarda size avantaj sağlar.

Birde bu makineleri sadece foto içinde değerlendirmemek gerekir. Genelde hemen hemen hepsi HD kalitede çekim yaptığından bunuda artı bir değer olarak düşünmek gerekir ki. Video çekimlerinde gelişmiş objektifler farklarını daha da ortaya koyar.

Tekrar DSLR'lere dönecek olursak aslında bunları da 3'e ayırmak mümkün

1. DSLR like (giriş seviyesi)
2. DSLR
3. MetaDSLR

#eskiev' tarafından 01.05.2013 21:20:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2013, 21:18 - İp: 178.***.**0.187
masalca
masalca (üye)
İstanbul / Amatör

slm arkadaşlar ben eos 650 almayı düşünüyorum .. lens olarak ne tavsiye edersiniz birde nette nereden güvenle alabilirim ilk makinam olacak hiç bir bilgim yok bu formda sizlerden bişeyler kapmaya çalışıyorum şimdiden teşekkürler ..

Tarih: 29 Haziran 2013, 00:38 - İp: 78.***.**0.239
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

650d + 18-135 STM...

Tarih: 29 Haziran 2013, 10:26 - İp: 176.***.**1.69
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Konuyu uzatmak mümkün..

Aynı sensor büyüklüğüne sahip 150 liraya da 1500 liraya da kompakt makine varken lafı uzatmanın bir anlamı yok..

Sizinkisi bir temenniden ibaret..

Tarih: 9 Temmuz 2013, 20:07 - İp: 95.***.**1.65