eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Alacaklar İçin Sınıflandırma

Dijitaller iki ana grupta toplanıyor

Bunu belirleyen ana faktör Sensör büyüklüğüdür.

1. DSLR makineler

2. Kompak makinalar,

DSLR'ı geçiyorum. Tartışılacak çok bir yanı yok.

2. Kompak Makinalarda kendi içinde 2'ye ayırmak mümkün

A. basit objektifliler;

Objektif çapı ve net alan genişliği nispeten fazla olan pratik, portatif makinalardır. Objektifleri küçük olduğundan az ışık alırlar ama markadan markaya, modelden modele değişebilir. Ama ışık azsa çok birşey beklemeyin.

B. Gelişmiş objektifliler;

Bunları piyasada dslr like diye sürüyorlar. Alakası yok. Verdiğiniz fark objektife gidiyor. Buda tercih meselesi. Bu makinelerden alacaksanız size en büyük katkısı geniş bir objektif yelpazesine sahip olursunuz. Ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmazsınız. Genelde geniş çaplı olduğundan ışık kaybını en aza indirir. Bu da az ışıklı ortamlarda size avantaj sağlar.

Birde bu makineleri sadece foto içinde değerlendirmemek gerekir. Genelde hemen hemen hepsi HD kalitede çekim yaptığından bunuda artı bir değer olarak düşünmek gerekir ki. Video çekimlerinde gelişmiş objektifler farklarını daha da ortaya koyar.

Tekrar DSLR'lere dönecek olursak aslında bunları da 3'e ayırmak mümkün

1. DSLR like (giriş seviyesi)
2. DSLR
3. MetaDSLR

#eskiev' tarafından 01.05.2013 21:20:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2013, 21:18 - İp: 178.***.**0.187
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Senin gibi bir üstada ihtiyaç vardı bu sitede. Üye olur olmaz biz acemilere yol gösterdiğin için teşekkür ederiz.Bi soluklanda yine yazarsın.

Tarih: 2 Mayıs 2013, 02:46 - İp: 92.***.**5.2
taci61
taci61 (üye)
Trabzon / Meraklı

Bir arkadaşıma yurt dışından nikon d7000 18-105 mm kit lens siparişi veriyorum. Daha çok doğa-manzara-hayvan, (öğretmen olduğumdan) yakın-uzak çocuk resimleri ve portre çekimler yapıyorum.
Bu tür makina kullanımında oldukça amatörüm...Konu hakkında bir çok yazı okumaya çalışıyorum ama biraz da bilgisizlikten olsa gerek kafam karıştı. Kit lens yanında önerebileceğiniz lens konusunda yardım istiyorum..
Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 2 Mayıs 2013, 13:44 - İp: 78.***.**2.120
eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Ne demek asıl ben teşekkür ederim. Amacım insanların aldıkları ürünün gerçekte ne olduğunun bilincinde olarak almaları. Aksi taktirde pişmanlık kaçınılmaz son. Hele ki o kadar para bayıldıktan sonra.

Trabzonlu arkadaşım dslr dünyasında bende yeni sayılırım. O yüzden bu kısıtlı bilgimle en az iki lens onlarda 75-300 tele, ve geniş açılı portreler için 22-24 mm lensler. Sanırım kit lensler 18-55 mm aralığında (insan gözü) ve 35mm karşılığı olan 24 mm veremiyor.

#eskiev' tarafından 02.05.2013 16:20:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2013, 16:18 - İp: 88.***.**4.226
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Sanırım kit lensler 18-55 mm aralığında (insan gözü) ve 35mm karşılığı olan 24 mm veremiyor. "

Amac yardimci olmak biliyorum ama dogru bilgilerle epey yanlis bilgiler de geliyor.

Insan gozu FULL FRAME'de 50mm civaridir - bu APS-C formatta asagi yukari 35mm'e denk gelir. 35mm'de haliyle 18 mm - 55mm arasinda kaldigindan, kit lensin kapsamindadir. Siz 35mm'in bir daha gidip "crop"unu alip, 24mm'e indirmissiniz.

------------

" Tekrar DSLR'lere dönecek olursak aslında bunları da 3'e ayırmak mümkün
1. DSLR like (giriş seviyesi)
2. DSLR
3. MetaDSLR "

DSLR'ler arasinda DSLR-like'in maalesef bir isi yok. META DSLR diye bir kavram da yok. Illa siniflara ayiracaksaniz giris seviyesi/orta seviye/ ileri seviye/ pro seviye filan diyebilirsiniz ancak ...

Ilk yazdiginiz kompakt makina siniflandirmalarinin da maalesef herhangi bir dayanagi yok - tamamen uydurma olmus.

Amacim kırıcı olmak degil; yanlıs anlasılmasın. Ama yenı gırdıgınız fotograf dunyasında, biraz bilgilerin/temellerin oturmasini beklemek lazim . Ondan sonra ogretici yazilara girismek daha dogru olur .

Tarih: 3 Mayıs 2013, 05:46 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Tarih: 3 Mayıs 2013, 11:07 - İp: 88.***.**7.19
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

paperman sağolasın. Kırıcı olmadan düzeltmek lazım arkadaşları aynen senin yaptığın gibi.

Tarih: 3 Mayıs 2013, 11:13 - İp: 95.***.**6.64
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Paperman'a katılıyorum, niyet iyi ancak bilgiler maalesef kullanışsız.
Biraz zaman hatta aslında epeyce zaman ;-)
Bir de sınıflandırma olayı epeyce muamma, DSLR ler bile kendi içinde ayna varlığı, sensör büyüklüğü, vizör tipi, kontrol tipleri, netleme tipleri gibi birçok faktöre göre sınıflandırılabilir.

#t_yaman' tarafından 03.05.2013 13:50:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2013, 13:48 - İp: 195.***.**8.165
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Kahveyi kimisi cezvede yapar kimisi kahve makinesinde. Kimisi ateşte pişirir, kimisi közde, kimisi elektrikte, kimisi kumda.

Fotoğrafıda kimisi DSLR da yapar, kimisi pinholede,kimisi photoshopta, kimisi 35mm de yada kimyasallar kullanarak karanlık oda da böyle:

http://www.bascek.com/13039/dunyanin-en-buyuk-fotograf-makinesi/

Aslında fotoğraf makinesi diye bir şey yoktur. Fotoğraf ve fotoğrafçı vardır.

Not: Sayın Uğur ağabeyim, Sayın eskiev MetaDSLR değilde MetaSLR demiş olsaydı bunun karşılığı linkini verdiğim örnekteki olabilirdi, ne dersiniz?

Tarih: 4 Mayıs 2013, 10:22 - İp: 95.***.**7.142
eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım anlatmak istediğimi doğru anlatamamışım. En basit anlatımıyla APS-C Boyutlu sensörlerin 18mm'si gerçekte 35mm ham film kullanan makinalarda 27mm'lik açıyı verebilmesi. Yani 11-18mm gibi objektif almasını tavsiye ettim ki 35mm ham film ölçülerindeki geniş açı olan 24mm'yi yakalayabilsin. Bunda yanıldığım bir nokta varsa yazarsanız çok sevinirim.

İnsan gözü kısmında, bende sizin demek istediklerinizi söylüyorum zaten.
APS-C Boyutlarında 18-55mm'lik objektifler insan gözüne yakın çekimler
verir. 35mm'lik ham film boyutlarındaki 24mm'lik açıyı vermezler.
Bunu demek istemiştim. 35mm'nin karşılığı 24mm demek istemedim.

son olarak sınıflandırmaya gelirsek

Gayet yeterli bir sınıflandırma!!!

Üstelik sınıflandırmanın sensör büyüklüğüne dayalı olarak oluşturduğumu yazdım.

APS-C'den başlayıp FULL FRAME kadar olan ama FULL FRAME OLMAYAN Dslr'ler

Dslr like'dır. Bu benim tanımım. Ama buna giriş seviyesi dendiğini zaten belirtim.

FULL FRAME olan Dslr'ler gerçek Dslr makinalardır. Bunda da bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

MetaDslr'e gelince zaten adından ne demek istendiği anlaşılıyor yani
35mm'yide aşan sensörler için. Bildiğim kadarıyla böyle sensörlerde var. Fakat hangi amaçlar ve ne için kullanıldığını bilemem.

Sonuç olarak bu sınıflandırmayı profesoneller için yapmadım. Yeni başlayacak olanlara en basit anlatımıyla açıklamaya çalıştım.
yazının başında demişim zaten Dslr'lerin (amatörler açısınadan) çok tartışılacak bir yanı yok. Hemen hemen kaliteleri aynı fakat ayrıntılarda (bu birazda fotoğrafçıların beklentilerine göre değişiyor) farklılaşan makinalar. Yeni başlayan bir amatörle bismillah Dslr anlatacak değilim. Ama illa ki onlarda da bir sınıflandırmaya gidecek olursak şu şekilde olabilir diye örnek bazında 3' ayırdım. Ki ben bu sınıflandırmanın uyduruk veya bilmeden yapılmış kavramına katılmıyorum.

Çok profesyonelce yapmadım belki ama şu sınıflandırmada insanları şu şekilde yanlış tercih yapmalarına neden olur derseniz bende ordaki hatamı düzeltirim.

Ama uyduruk derken neresi uyduruk anlayabilmiş değilim. Adamlar bildiğimiz kompak makinalar üzerine zoom objektifleri döşeyip Dslr Like diye sürüyor piyasaya. Sonuç çap çamur görüntüler. Neresi uyduruk bunun?

Dslr makinalar içerisinde, Dslr like tanımımda güzel bir ironi.

Tarih: 5 Mayıs 2013, 23:18 - İp: 178.***.**8.93
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Sayın eskiev; sizin anlatmak istediğinizi ben şöyle anlatayım size.

Dijital fotoğraf makinelerini küçükten büyüğe sıralayacak olursak.

1-Kompakt dijital makineler
2-Biraz gelişmiş kompakt dijital makineler
3-Ultra zoom makineler.
4-DSLR like diyede adlandırılan DSLR benzeri ultra zoom makineler.
5-Çok gelişmiş sensörü biraz büyütülmüş kompakt makineler.
6-Lensi değiştirilebilen sensörü büyütülmüş kompakt makineler.
7-Sensör çarpanı 2 olan M4/3 diye sınıflandırılan lensi değiştirilebilen ve hepsinin lensleri birbirine uyan aynasız makineler.
8-Sensör çarpanı 1,5 olan lensi değişebilen aynasızlar.
9-Sensör çarpanı 2 olan DSLR lar
10-Giriş seviyesi DSLR lar
11-Giriş-Orta seviye DSLR lar (Bunların genelde 2. LCD ekranı v.s. ilave özellikleri vardır.)
12-Orta seviye DSLR lar (Bazıları FF bazıları 1,5-1,6 çarpanlı)
13-Orta üst seviye DSLR lar ( FF makinelerdir.)
14-Üst seviye DSLR lar. (FF ve ilave özelliklere sahiplerdir.)
15-Orta format DSLR lar. (Bunların sensörleri FF den büyüktür. Genelde stüdyo kullanımı için tasarlanmışlardır.)

Not: Birde SLT diye bir grup var. Bu makineler ise Yukarıda DSLR diye sınıflandırmış olduğum grupların (Orta format hariç)hepsinde bir üyesi bulunan, yarı geçirgen aynalı makinelerdir.

Makinelerin detaylarına girecek olursak daha çok sınıflara ayrılabilirler. En iyisi siz yeni alacakların kafasını çok daha fazla kurcalamayın. Bizim yeni alacaklara tavsiyemiz genelde şu oluyor;

İlk önce kendilerine şunları sorsunlar;

1-Fotoğrafçılığı ne kadar süre yapacağım?
2-Zevk içinmi, para içinmi yoksa hava içinmi yapacağım?
3-Fotoğrafı işlemeyi düşünüyormuyum yoksa çektiğim gibi dursun mu?
4-Hangi marka ve model bana sıcak geliyor?

Sonrasında eğer parayı koyacak yer bulamıyorum diyorlarsa, gidip hepsinden birer tane alsınlar.
Eğer işimi görsün de para önemli değil diyorlarsa M4/3 lere yada giriş seviyesi DSLR lara yoğunlaşsınlar.
Öğrenip daha sonra iyisini almayı düşünüyorum diyorlarsa DSLR like yada giriş seviyesi DSLR alabilirler.
Makinem büyük olmalı onunla hava atacağım diyorlarsa, makine çok sorun değil alabilecekleri en büyük lensleri alsınlar.
Ben bu işle ciddi olarak ilgiliyim diyorlarsa maddi durumlarına bağlı olarak, kendilerine sıcak gelen (fiyat -fayda dengesinide kurararak.) en iyi makineyi alsınlar. ( Lens ,tripod, tepe flaşı gibi aksesuarlar içinde para ayırmayı unutmasınlar.)

Bunlar benim şahsi fikirlerim. Yine en iyisini alacak kişi kendisi bilir.

Tarih: 6 Mayıs 2013, 13:13 - İp: 95.***.**7.142