eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Alacaklar İçin Sınıflandırma

Dijitaller iki ana grupta toplanıyor

Bunu belirleyen ana faktör Sensör büyüklüğüdür.

1. DSLR makineler

2. Kompak makinalar,

DSLR'ı geçiyorum. Tartışılacak çok bir yanı yok.

2. Kompak Makinalarda kendi içinde 2'ye ayırmak mümkün

A. basit objektifliler;

Objektif çapı ve net alan genişliği nispeten fazla olan pratik, portatif makinalardır. Objektifleri küçük olduğundan az ışık alırlar ama markadan markaya, modelden modele değişebilir. Ama ışık azsa çok birşey beklemeyin.

B. Gelişmiş objektifliler;

Bunları piyasada dslr like diye sürüyorlar. Alakası yok. Verdiğiniz fark objektife gidiyor. Buda tercih meselesi. Bu makinelerden alacaksanız size en büyük katkısı geniş bir objektif yelpazesine sahip olursunuz. Ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmazsınız. Genelde geniş çaplı olduğundan ışık kaybını en aza indirir. Bu da az ışıklı ortamlarda size avantaj sağlar.

Birde bu makineleri sadece foto içinde değerlendirmemek gerekir. Genelde hemen hemen hepsi HD kalitede çekim yaptığından bunuda artı bir değer olarak düşünmek gerekir ki. Video çekimlerinde gelişmiş objektifler farklarını daha da ortaya koyar.

Tekrar DSLR'lere dönecek olursak aslında bunları da 3'e ayırmak mümkün

1. DSLR like (giriş seviyesi)
2. DSLR
3. MetaDSLR

#eskiev' tarafından 01.05.2013 21:20:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2013, 21:18 - İp: 178.***.**0.187
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotografcilarin yillarca Digitale gecmemesinin sebebi, o zamanlar 2-4 Mpixel seviyesini gecememis DSLR sensorlerin $10,000 vermeye razi olanlara bile gereken kaliteyi verememesi , ucuz digital isteyenlerin seceneklerinin de kompakt/like makinalarla sinirli olmaiydi.

6-10 Mp seviyesi asildiginda, fiyatlar da alinabilir seviyeye indiginde herkes filmli SLRleri ile vedalasti - tipis tipis DSLRlere gecti. Gecmeyenler baska arayislar icinde olan kucuk bir azinlik.

Elektronik vizore de, optik vizor kalitesi verdiginde gecilir. Su an veremedigine gore ne gereksiz ne de sacma diye nitelenebilir.

Tarih: 18 Mayıs 2013, 21:22 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

paperman, N. Hoca'nın dediği gibi, "umarım sen de haklısındır"...
bence, üst düzey makinaları bir kenara bırakırsak diğerlerinin (örneğin nikon d3xxx, d5xxx, d7xxx serisinin) çoktan geçmesi gerekirdi, yıl 2013...

Tarih: 18 Mayıs 2013, 22:25 - İp: 176.***.**1.69
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Olympus E5 Olympusun son Son DSLR makinasıdır. Hatta DPreview professional sınıfa almıştır. Aslında sensor performansına göre bu sınıfın makinesi değildir...

Yine de sallamadan önce google da bir "olympus e5" yazıp 2010 sonunda anons edilip 2011 gibi piyasaya giren bu makineye palamut devrinden kalma demek herkesin harcı değildir...

4/3 sensor olayına gelirsek, sensorlere göre sınıflandırma yapıp sensor boyutlarından bihaber olmak da herkesin harcı değildir..

Nikon 1 in 1" sensoru hangi sınıf acaba.

Şöyle buyurmuşsunuz..

"Sonuç itibariyle SENSÖR büyüklüğü dışındaki sınıflandırmalar pek gereksiz, ahmakça, yanıltıcı ve zorlamadır."

Güzel tespit.. Canon, Nikon, Sony, Pentax, Olympus ve Panasonic kulağına küpe etmeli bunu.. Yanlışlarından dönmeliler..

DSLR Like konusuna gelirsek, bu makinelerin altın zamanı Canon PRO1, Olympus C8080, Konica Minolta A200 ve Sony F828 zamanlarıdır.. Hatta nikon un da bir 8800 modeli vardı. 2/3 sensorlü

Şimdi böyle makineler çıkmıyor. Fuji X-S1 dışında pek görmedim.

İşin özü zaman değişiyor, kavramlar gelişiyor. Herkesin ihtiyacına göre makine var. Sınıfı çok mu önemli..

Olympus E5 e palamut devrinden demek olayı bitirir zaten..

Tarih: 21 Mayıs 2013, 22:28 - İp: 88.***.**2.44
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Bir cevap alalım sayın eskiev..
Benim tarihi makineyi incelediniz mi..?

Kendinizi bilgili, herkesi cahil sanıyorsunuz..

Kullandığınız Sony de de sadece SLT de bile 4 sınıf var.. Bu kadar sınıf olmasının en büyük nedeni pazarlama sistemi..

Apple gibi yapsın tek model Iphone x çıkarsın derseniz, elinizdeki makineyi o fiyata zor alırsınız. A77 fiyatından satar makinesini sony...

Nikon un giriş seviyesinde bracket bile yok..

Giriş seviyesini özellikle ergonomik yapmıyorlar. Düğme az. Kullanımı zor. Bunlar çok mu maliyetli. Sedece üst sınıf body satabilmek için.

Ama forumlarda sınıf yok dediğiniz gibi. Eline makine geçen. APSC Full Frame gibi bir iki terim öğrenen kafasına göre takılabiliyor.. Bol keseden atabiliyor.

Hatta o kadar özgüven sahibi oluyorlar ki milleti bilgisiz zannediyorlar...

Ken Rockwell in fotoğrafçılığın 7 katından bahsettiği yazısını okumanızı öneririm. Güzel tespitleri var..

Tarih: 24 Mayıs 2013, 12:30 - İp: 88.***.**2.44
ferhat09
ferhat09 (üye)
Aydın / Amatör

merhaba ben yeni merak sardım ama cok kararsızım nikon 3100 bakıyordum canon 650 yi gösterler sonrada fujifilm hs33 ü gösterdiler acıkcası hobi olarak kullanacagım bi cihaz arıyorum bi makinayla işimi görmek istiyorum ilerleyen zamanlarda lens sorunum olsun istemiyorum tekrar masraf yapmak istemiyorum.sizce fujifilm hs33 benim işimi görürmü memnun kalırmıyım.yardımınz için teşekkür ederim

Tarih: 26 Mayıs 2013, 13:07 - İp: 46.***.**8.189
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Üstad bi sınıflandırsın da makineleri.. Ondan sonra fikir veren olur..

Şahsen benim bilgim kıt. Yazmış olmak için yazıyorum buraya..

Tarih: 26 Mayıs 2013, 16:47 - İp: 78.***.**1.245
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Up...

Tarih: 5 Haziran 2013, 00:11 - İp: 95.***.**8.99
ofli_akrep
ofli_akrep (üye)
Trabzon / Meraklı

ferhat kardeşim bunun için yeni konu açarsan daha çok ilgi görür ama ben söylim yazdıklarının içinde canon 650d en iyisidir tartışmasız, biraz daha ucuz olsun dersen 550d veya 600d alabilirsin.
Fuji'yi zikretmiyorum bile... Bulaşşma.

Tarih: 12 Haziran 2013, 01:08 - İp: 5.***.**5.98
eskiev
eskiev (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın turnusol, olympus e5 bu firmanın bu formattaki (ölü bir format çünkü) makinesiymiş. Bu konuda hakkınızı vermek gerek.

4/3 bir japonya da birde ülkemizde siz tutmuşsunuz anlaşılan. Yazmaya değmez.

sensör kosuna gelince,

Elinizdeki oe5'den örnek verelim. Bu makineyi kompaklarla karşılaştırabilir miyiz? sizce foto kalitesi açısından hangisi ağır basıyor kompaklar diyebilir miyiz? oe5'in foto kalitesini kompaklarla karşılaştırmak bile saçmalıktır,sizce bu farkın sebebi nedir?

Sensörü bir kenara bırakacak olursak, günümüz kompakların gövdeleri daha üstün bile iken sizce bu bariz foto kalitesini sağlayan nedir?

saksıyı çalıştırın turnusol bey,

ama işiin için sensörü koyacak olursak normal bir kompak makineye göre 9 KAT büyük bir sensör boyutu olduğunu görürüz,

Allah Allah, acaba bu sensör büyüklüğünün bir etkisi olmasın?

yorumu size bırakıyorum.

gene ayrıca 4/3 lerin en büyük handikapı ışık ve iso hassasiyeti meselesi, acaba bunda da APS-C'ye nazaran %40 küçük olması neden olmasın?

bunun yorumunu da okuyuculara bırakalım.

Ben işin inciğinde cıncığında değilim.

yeni başlayanlar için en temel gerekli sınıflandırmayı yaptım.

ilk öğrenmeleri gereken SENSÖR büyüklüğü gerisi fıs fos. NOKTA.

burda elli defa yazmama rağmen, yaptığım sınıflandırmaya profosyonelmişcesine bir yaklaşım var.

yok cıncığını katmamışız yok oooo daha çoook sınıflandırma varmış.

lan ne kadar akıllısınız.

adam yeni başlıyor yeni yeni, istiyorum ki kafası karışmasın en temeli öğrensin sonra kendi de az çok çıkarır. Yazdıklarım kanun değil ya. ben yardımcı olmak kafasında az çok bilgi edinsin istedim.

gerçi APS-C de standart oldu artık.

hee sizi de unutmayalım sayın turnusol, belki hala daha palamud devrinden kalma antika 4/3'leri kullanmak isteyen olur, belli mi? olur. Biz insanlaran tercihlerine karışamayız tabi.

Tarih: 25 Haziran 2013, 11:24 - İp: 88.***.**3.22
selin.
selin. (üye)
Sivas / Amatör

Merhaba bir süredir dslr fotoğraf makinesi için araştırıyorum ancak başlangıç seviyesi için de çok fazla para harcamak istemiyorum. Canon eos 1100 yanında 18-55 ve 75-300 lens benim için uygun bir fiyata geliyor ama bunun dışında bir de canon eos 600d ve 18-55 ıs lens var uygun fiyat olan. Bir tecrübem yok oldukça amatörüm bu konuda sizce hangisini tercih etmeliyim? Ya da sizin önerebileceğiniz daha doğru bir makine ve lens var mı? Şimdiden teşekkürler

Tarih: 25 Haziran 2013, 21:48 - İp: 78.***.**8.120