drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sony R1 Alma Sorunsalı ;)

Arkadaşlar,
Selam, umarım sevgili Beytullah'ın meselesine dönmez. Bir şey danışmak istiyorum. Sevgili Muratsen, Adnan ve İlker'e danıştım. Murat al dedi, İlker demoysa alma dedi, Adnan iki gündür ortalıklarda yok. Yani durum 1-1. Fikirleriniz ricasıyla.
Genelde geniş açı (şehir-manzara) ve portre alanını içerecek bir lensle bir makina almak istiyorum.
Haftasonu Ankara'daydım. Bir dükkanda muhtemelen demo malları olan bir kaç Sony R1 vardı. Arkadaşıma 1399 YTL'ye 7 taksitle 2GB MS Pro kart ile ve deri çantası ile aldık. (Kart almasaydık aynı fiyata 15 taksitle vereceklerdi). 2 yıl garantili (Sony yetkili bayii). Ben de çok düşündüm ama, açık oldukları için içime sinmedi.
Alırsam DSLR hayal olur. Fakat bu kalitede bir lensle DSLR almaya kalksam fiyatı minimum ikiye katlar. Diğer bir seçenek olaraksa, A100 ile birlikte 16-80 mm Zeiss almak var. Sanırım D80+18-135 fiyatına alınır.
17-70 Sigma'dan emin olamadığım için ve de çıkacak 16-50 portre çekimlerinde kısa kalacağından K10D aşkını kalbime gömdüm. Bir de daha önce bahsettiğim bazı şeyler.
Şu an Ankara'da olan arkadaşım var. Hala o makineyi alabilirim. Bana ayrılmış durumda. (Satıcı arkadaşa ameliyat sözümüz var) Ne dersiniz? R1'i alayım mı? Yoksa A100 Zeiss 16-80'i beklemelimiyim? İki katı vermeye değer mi?
İkili kit lenslerle (teleye ihtiyacım nadiren olur) aynı kaliteyi almak imkansız. Bir taraftan arkadaşımın R1'i ile iki gündür çekim yapıyorum. SSS özelliğini arayabilecekmişim gibi geldi. Diğer taraftan default moduları ve JPEG kalitesi çok iyi (RAW işlemeye zamanım olmuyor).
Kafam çok karıştı.
Tamer

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:40 - İp: 193.***.**2.10
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

6 aydır ara sıra bu manuel fokusu denıyorum,, henuz basaramadım... bır yerlerı atlıyorum galıba...

wastrel sen anladıgım kadar bu manuel fokusu yapmıssın bıraz ayrıntılı adım adım anlatabılırmısın.....

Tarih: 23 Nisan 2007, 22:56 - İp: 88.***.**9.240
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Hocam merhaba,sen KBB cisin bu yüzden alacağın makineyi illa ki işinde de kullanma arzusu duyacağın zaman olacak.Bundan dolayı diyorum ki sana mutlaka bir 105mm macro lazım olacak ileride.Eğer ikilemde kalan sen olmasaydın R1 i al derdim.Sizin meslek grubunuzla sık sık temas ettiğimiz için sana DSLR almanı tavsiye ederim.Ancaaak A100 değil.Bir ürün alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır...
Yarın müsait olduğun zaman telefonda görüşebilirsek iyi olur.

Tarih: 24 Nisan 2007, 00:02 - İp: 88.***.**7.162
oaskan
oaskan (üye)
Ankara / Meraklı

Herkese mrb.
Sadece drtamer beye yardımcı olmadığınızı bilmenizi isterim. ankarada r1 i satan firmayı söylerseniz daha fazla yardımcı olmus olacaksınız. gerci bu konu acılalı 1 yıldan fazla olmus ama olsun. bende baya ise yaradı sahsen

Tarih: 22 Ağustos 2008, 23:37 - İp: 78.***.**3.150
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

dslr'ci oldum

Tarih: 23 Ağustos 2008, 01:46 - İp: 193.***.**2.14
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

"aktüalite" göreceli kavramdır..dslr ci olmanı kutlamıştık..makina takıntım hiç yok...olduğu halde..sony "tüketici lehine" ömrü boyunca böyle bir hata yaparmı bilemem tabii..benim "d50" de var böyle özellik,azda olsa..doktor bey kardeşim-arkadaşım-dostum inandığın-güvendiğin bir yerden bulabilirsen o makinayı al......istediğin zaman,hiç bir şekilde zarar etmiyeceğin bir fiyatla ben alırım....bana hediye edersin diye latifede yapabilirdim.....forumda(hele teknik konularda yazmayan ben)neler yazıyorum...

Tarih: 23 Ağustos 2008, 09:11 - İp: 88.***.**0.199
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Şaban, Ne güzel yazmışın. Ancak ikinci bir makina (hatta lens) taşıma özürlüsü olduğumdan sanırım düşünmem.

Tarih: 23 Ağustos 2008, 11:30 - İp: 193.***.**2.14
oaskan
oaskan (üye)
Ankara / Meraklı

doktorum civanım ankaradaki firmanın ismini alabilirmiyim. sahsen 1 yıl once acılmıs bir topic icin benden sonra yazanların buluncağını dusunmemistim sasırdım dogrusu sony r1 almak istiyorum

Tarih: 23 Ağustos 2008, 20:51 - İp: 78.***.**4.246
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

dün öğlen saatleri itibari ile artık bir sony r1 im var yahuu ben tamron 17-50 alıcakatım, kim girdi aklımaaa

Tarih: 24 Ağustos 2008, 10:06 - İp: 78.***.**3.184
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Güle güle kullanın

Firmanın adını arkadaşıma sormam lazım benim aklımda değil, R1 aldığımız arkadaşım hatırlıyor olabilir.

Tarih: 24 Ağustos 2008, 16:28 - İp: 193.***.**2.14
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Bu kadar methini duyduktan sonra ikinci el temiz bir r1 almaya niyet ettim.Bana bu konuda yardımcı olacak olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 24 Ağustos 2008, 22:08 - İp: 78.***.**9.145