drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sony R1 Alma Sorunsalı ;)

Arkadaşlar,
Selam, umarım sevgili Beytullah'ın meselesine dönmez. Bir şey danışmak istiyorum. Sevgili Muratsen, Adnan ve İlker'e danıştım. Murat al dedi, İlker demoysa alma dedi, Adnan iki gündür ortalıklarda yok. Yani durum 1-1. Fikirleriniz ricasıyla.
Genelde geniş açı (şehir-manzara) ve portre alanını içerecek bir lensle bir makina almak istiyorum.
Haftasonu Ankara'daydım. Bir dükkanda muhtemelen demo malları olan bir kaç Sony R1 vardı. Arkadaşıma 1399 YTL'ye 7 taksitle 2GB MS Pro kart ile ve deri çantası ile aldık. (Kart almasaydık aynı fiyata 15 taksitle vereceklerdi). 2 yıl garantili (Sony yetkili bayii). Ben de çok düşündüm ama, açık oldukları için içime sinmedi.
Alırsam DSLR hayal olur. Fakat bu kalitede bir lensle DSLR almaya kalksam fiyatı minimum ikiye katlar. Diğer bir seçenek olaraksa, A100 ile birlikte 16-80 mm Zeiss almak var. Sanırım D80+18-135 fiyatına alınır.
17-70 Sigma'dan emin olamadığım için ve de çıkacak 16-50 portre çekimlerinde kısa kalacağından K10D aşkını kalbime gömdüm. Bir de daha önce bahsettiğim bazı şeyler.
Şu an Ankara'da olan arkadaşım var. Hala o makineyi alabilirim. Bana ayrılmış durumda. (Satıcı arkadaşa ameliyat sözümüz var) Ne dersiniz? R1'i alayım mı? Yoksa A100 Zeiss 16-80'i beklemelimiyim? İki katı vermeye değer mi?
İkili kit lenslerle (teleye ihtiyacım nadiren olur) aynı kaliteyi almak imkansız. Bir taraftan arkadaşımın R1'i ile iki gündür çekim yapıyorum. SSS özelliğini arayabilecekmişim gibi geldi. Diğer taraftan default moduları ve JPEG kalitesi çok iyi (RAW işlemeye zamanım olmuyor).
Kafam çok karıştı.
Tamer

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:40 - İp: 193.***.**2.10
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Belki ilgisiz gibi ama,
Türkiye'ye H9 gelmiş, stokta yoksa da 1171 TL fiyatla duyuruluyor Aydınlar foto markette. Carl-Zeiss objektifli.
R1 den farkı yada ona üstünlüğü var mı bir bakmalı.

Tarih: 19 Nisan 2007, 11:23 - İp: 88.***.**0.203
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

merson R1 707 - 717 - 828 serisinin mirascısı

H9 ise genetik olarak H5 ve öncesinde H2 ile etkileşime giren bir makine yani Canon'un S serisi gibi herşeyi aynı makinede sunan daha ziyade japon turist makinesi

Tarih: 19 Nisan 2007, 12:41 - İp: 88.***.**2.57
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

R1 e karşı model söylemek zor; ama drtamer cesaret, onay bekliyor naapsaz ki!

Tarih: 19 Nisan 2007, 12:50 - İp: 88.***.**6.69
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tamer selam.
Hocam fuar dönüşü İzmirde 2 gün kalmam icab ettiği için siteye giremedim.
R1 in jpeg kalitesini beğendiysen ve fokus hızını tatmin edici bulduysan bence alabilirsin.Gerçi bizim pazarbey R1 ile çekilmiş fotoğraflarda 100kg. yerine 200kg. gibi görünüyor ama sen de biliyorsun güzel makina.

16-80 nin fiyatı bana çok pahalı geldi.Bütçe konusunda çok da rahat olmadığın düşünülürse aynı kalitedeki fotoğraf için iki misli para vermen gerekecek.

Tarih: 19 Nisan 2007, 14:52 - İp: 88.***.**0.216
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Birde şu var Alpha için üretilen Zeiss 16-80 f3.5/4.5 ama R1'in üzerindeki Zeiss lens f2.8

Tarih: 19 Nisan 2007, 14:57 - İp: 88.***.**2.57
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Bu Zeiss 16-80 bildiğim kadarı ile fullframe makinalarda kullanılamıyacak.

Tarih: 19 Nisan 2007, 15:21 - İp: 88.***.**0.216
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Muratsen;

2.8/4.8 olması lazım. Akşam denediğimde 120mm. de en fazla 4.8 verdi.

Tarih: 19 Nisan 2007, 15:48 - İp: 213.***.**5.242
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

drtamer, birkaç haftalık bir R1 sahibi olarak oyumu R1'den yana kullanabilirim. Elbette ortalama bir DSLR'dan daha kaliteli bir makine değil, ama fiyat/kalite oranı açısından "tatmin edici"nin çok ötesinde bir tanımı hak ediyor. Birçok kişinin yazdığı gibi, üzerindeki objektifi tek başına o makine fiyatına alamazsınız.

İç mekandaki AF sorununu (daha doğrusu yetersizliğini) bir resim sergisindeki ilk denememde yaşadım, ama dış çekimlerde, özellikle manzara çekimlerinde şimdilik beklentimin çok üzerinde verim aldım, ki makineyi tam randımanla kullandığımı söyleyemem, yeni keşfediyorum sayılır.

Eğer sınırlı bir bütçeniz varsa (ve özellikle evliyseniz) R1 daha çok öne çıkıyor. Şahsen benim eşim R1 aldığıma çok mutlu oldu, zira objektif talebimin hiç bitmeyeceğini bilecek kadar beni tanıyor. Dolayısıyla saadetimiz sarsılmadı.

Karar aşaması cidden çok sıkıntılı, kolay gelsin o yüzden.

Tarih: 19 Nisan 2007, 16:15 - İp: 83.***.**2.80
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Dr tamer merhaba. Beklentilerin içinde tele ve sr yoksa hiç düşünmeden alabilirsin. Benim tele beklentim olduğu için a100 aldım. 24-120 bana yeter dersen fazla düşünmeden al. Tabiki makinanın demo olması konusunda bir şey diyemeyeceğim. R1 fiyatında o kalitede fotoğraf çeken makine sanırım yok. Kolay gelsin.

Tarih: 19 Nisan 2007, 16:50 - İp: 88.***.**6.176
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Ağustos 2006 'da R1 aldım. Fotograf kalitesi çok çok iyi. Ancak iç mekanlarda fokus hızı düşük. Manzara çekimlerinde mükemmel.

Ben de evliyim. Makineyi taksitle aldım. Eşim çok karşı çıktı.Acele etme dedi. Neyse Kasım ayında çantayı kapatmayı unuttuğumdan makine yere düştü. Lensin yenilenmesi için 1026 YTL+KDV fiyat çıkardılar.

Ben de yeni makine arayışına girdim. R1 'i alırken aklım DSLR'de kalmıştı.A100 'e karar verdim. Tabi evde kıyamet koptu. Ben de rüşvet vererek salon koltuk takımını değiştirdim. Yani A100 'ün bana maliyeti çok fena oldu.

A100 aldığım için çok mutluyum. Titreşim önleme çok iyi çalışıyor. Seri çekimde çok iyi. Arada sırada eşim de çekim yapıyor ve DSLR'nin farkını o da anladı. Loş ortamlarda fokus rahatlığını, vizörün kalitesini fark etti, telenin zevkini gördü.

Sigma 17-70 ve 70-300 aldım. 17-70'in keskinliği R1'den sonra kesmeyecek gibi geliyordu ancak beni oldukça tatmin etti.Bütçe söz konusu ise R1 çok iyi bir karar. Ama sonuçta kısıtlı kalıyor.

Çok zor bir seçim. Size kolay gelsin.

Tarih: 19 Nisan 2007, 17:31 - İp: 81.***.**0.33