drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sony R1 Alma Sorunsalı ;)

Arkadaşlar,
Selam, umarım sevgili Beytullah'ın meselesine dönmez. Bir şey danışmak istiyorum. Sevgili Muratsen, Adnan ve İlker'e danıştım. Murat al dedi, İlker demoysa alma dedi, Adnan iki gündür ortalıklarda yok. Yani durum 1-1. Fikirleriniz ricasıyla.
Genelde geniş açı (şehir-manzara) ve portre alanını içerecek bir lensle bir makina almak istiyorum.
Haftasonu Ankara'daydım. Bir dükkanda muhtemelen demo malları olan bir kaç Sony R1 vardı. Arkadaşıma 1399 YTL'ye 7 taksitle 2GB MS Pro kart ile ve deri çantası ile aldık. (Kart almasaydık aynı fiyata 15 taksitle vereceklerdi). 2 yıl garantili (Sony yetkili bayii). Ben de çok düşündüm ama, açık oldukları için içime sinmedi.
Alırsam DSLR hayal olur. Fakat bu kalitede bir lensle DSLR almaya kalksam fiyatı minimum ikiye katlar. Diğer bir seçenek olaraksa, A100 ile birlikte 16-80 mm Zeiss almak var. Sanırım D80+18-135 fiyatına alınır.
17-70 Sigma'dan emin olamadığım için ve de çıkacak 16-50 portre çekimlerinde kısa kalacağından K10D aşkını kalbime gömdüm. Bir de daha önce bahsettiğim bazı şeyler.
Şu an Ankara'da olan arkadaşım var. Hala o makineyi alabilirim. Bana ayrılmış durumda. (Satıcı arkadaşa ameliyat sözümüz var) Ne dersiniz? R1'i alayım mı? Yoksa A100 Zeiss 16-80'i beklemelimiyim? İki katı vermeye değer mi?
İkili kit lenslerle (teleye ihtiyacım nadiren olur) aynı kaliteyi almak imkansız. Bir taraftan arkadaşımın R1'i ile iki gündür çekim yapıyorum. SSS özelliğini arayabilecekmişim gibi geldi. Diğer taraftan default moduları ve JPEG kalitesi çok iyi (RAW işlemeye zamanım olmuyor).
Kafam çok karıştı.
Tamer

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:40 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sevgili Ömer,
Evliler beni çok iyi anlayacaklardır. Hanımdan dolayı tek atımlık kurşunum var. R1 veya DSLR.
DSLR alırsam en az 100-105 mm'ye uzanan (35 mm formatında) bir lens almam lazım (mesleki standardizasyon için- hep 100 mm ile aynı mesafeden).
O yüzden 15 taksitle çok kafama yatı. Şehir fotografçılığı için de 24 mm beni fazlasıyla mutlu eder.
DSLR dünyası zaten derya. haklısın onun tadı ayrı.
Ama bufalonun deiği gibi azap makinası da öbür tarafta

Nikon D2X CMOS algaçı (kenarlardan 1-2mm kırpılmış, 1.7 çarpanlı) ve 2.8 24-120 Zeiss lensi de durmadan çağırıyor bir taraftan.

Tarih: 18 Nisan 2007, 22:48 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Merhaz cidden R1 mi aldı?

Tarih: 18 Nisan 2007, 22:56 - İp: 193.***.**2.10
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

drtamer;

Şu anda elimde bir r1 var. Bizim şirketin makinesi. Birkaç günlüğüne aldım. Evde az önce deneme çekimleri yaptım. Oda ışığı açık olmasına ve makine kendi yardımcı ışığını kullanmasına rağmen fokus yapmakta çok zorlanıyor. Buna katlanabilirsen ve 24-120 aralığı yeter diyorsan gerçekten güzel makine. Fotoğraf kalitesi çok iyi.

Tarih: 18 Nisan 2007, 22:56 - İp: 212.***.**0.57
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Pazarbey dedektörüm ciyyuuv ciyyuuv ötüp duruyor. Baktım ses bu konudan geliyor. HEmen geldim.
Sayın doktorum.R1 in geniş açısını gördüm.Beni nerede ise 2 katım genişlikte gösteriyor. Bence r1 alma.Kesinlikle bir dslr al. Ne olrsa olsun.Ayrıca 16-80 alma. 18-200 al. Bana kalırsa keskinlik meskinlik hikaye bunlar.
Hiç gerek yok. Al bi a100 ve 18-200 keyfine bak.

Tarih: 18 Nisan 2007, 22:59 - İp: 88.***.**4.98
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

bir ton lafım boşa gitti

şu anda yanda da hanımın laptopu ile haftasonu gideceğim toplantının ameliyat videolarını editliyorum. Bunda da slaytlar ve internet.
Bir de yazdıklarım gidince

Sevgili Beytullah,
K10D yerine A100 düşündüren en önemli etken 16-80. Benim alacağım makinanın Jegleri ve lensi iyi olmalı.
Bir ara RAW çekiyordum, dönüştürmekte zorluk oldu elimde şişti.

Sevgili Bitpire,
Çok kötü değil ama DSLR kadar değil tabii.

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:32 - İp: 193.***.**2.10
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

mimarca ikinci el bir r1 aldı
pazarbey mrb gözlerin iyileşmedimi drtamer beye bir görün sana birde reçete yazsın
tamer bey özellikle geniş açı istiyor.o yüzden 16/80 daha iyi olur diye düşündük..yok eğer hepsi birarada olsun diyorsa 18/200 de iyi fikir..

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:36 - İp: 81.***.**8.122
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

iyi geceler arkadaşlar.

Tarih: 18 Nisan 2007, 23:51 - İp: 193.***.**2.10
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Tamer bey, R1 kullandım, şimdi de DSLR kullanıyorum. İlk zamanlar tatminkar gelen R1, DSLR aldıktan sonra hiç çekici gelmedi. Fotoğraf kalitesine diyeceğim yok fakat herşey demek te değil. (Yavaşlığı ilk bunalım konusudur.)

Sık aralıklarla makina değişmeyecekseniz kesinlikle DSLR almanızı tavsiye ederim. 18-200 bir objektif bütün ihtiyaçlarınızı karşılar.

Raw çekmek çok sıkıntı olmamalı. Mesela nikon raw yazılımı kaydettiğiniz bir düzenleme ayarını yeni bir fotoğrafa anında uygulama imkanı veriyor. Birkaç ayar size pratiklik sağlayabilir.

#behri' tarafından 19.04.2007 02:14:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2007, 02:10 - İp: 88.***.**3.204
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

evet geldim... dr.tamer bey

kendimce bir tecrübem var bu konularda çok olmasada makine değişmekten

şimdi r1 in iç mekanda af sorunu var yavaş dslr e göre...

ama yazınızda okuduğum kadarı ile manzara vs, çekicekseniz

hiç sıkıntı olmaz...

burda da anlaşalım iç mekanda dslr e çok iyi çok hızlı r1 in buffer lag ı çok çok yavaş netlemeden elını kaldırınca bırakmıyor netlemeyı fılan.

ben çok memnunum bundan ama sorun şu ağır bir makine...

ama tavsiye olunur...kesinlikle neden ise ucuz çünkü ve işini bilen her kişi çoğu konuda ağır kalmaz r1 le.

zevk meselesı r1 de yatar lcd cok iş görüyor dslr tadı veremiyor.

başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde ö tekinin biteceği gibi r1 in de son naktası yani onu kesinlikle geçen dslr ve optikler var.

ben bu ara forumada yazmıyorum pek bu işler beni işimden çook alı koydu artık bı nokta koydum bu işlere..

şimdi formul şu r1 o gün nasıl r1 diye bastırmışsam.

bu gün de kesinlikle d200 ve 17-50 r1 e nal toplatır buna emin olabilirsiniz.

ewet d200 17-50 tamron r1 i çok tan geçti...

bizzat test ettim.

bu kombinasyon olmaz ise r1 den başka şans yok.

kolay gelsın..

ahh d200 ahh

Tarih: 19 Nisan 2007, 10:58 - İp: 81.***.**8.28
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bence her ne kadar body arkadaki kara kutu olsa bile tamron un d80 de d200 gibi olmadığını görünce insanların neden body e de para yatırdıgını anladım.

Tarih: 19 Nisan 2007, 11:01 - İp: 81.***.**8.28