drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sony R1 Alma Sorunsalı ;)

Arkadaşlar,
Selam, umarım sevgili Beytullah'ın meselesine dönmez. Bir şey danışmak istiyorum. Sevgili Muratsen, Adnan ve İlker'e danıştım. Murat al dedi, İlker demoysa alma dedi, Adnan iki gündür ortalıklarda yok. Yani durum 1-1. Fikirleriniz ricasıyla.
Genelde geniş açı (şehir-manzara) ve portre alanını içerecek bir lensle bir makina almak istiyorum.
Haftasonu Ankara'daydım. Bir dükkanda muhtemelen demo malları olan bir kaç Sony R1 vardı. Arkadaşıma 1399 YTL'ye 7 taksitle 2GB MS Pro kart ile ve deri çantası ile aldık. (Kart almasaydık aynı fiyata 15 taksitle vereceklerdi). 2 yıl garantili (Sony yetkili bayii). Ben de çok düşündüm ama, açık oldukları için içime sinmedi.
Alırsam DSLR hayal olur. Fakat bu kalitede bir lensle DSLR almaya kalksam fiyatı minimum ikiye katlar. Diğer bir seçenek olaraksa, A100 ile birlikte 16-80 mm Zeiss almak var. Sanırım D80+18-135 fiyatına alınır.
17-70 Sigma'dan emin olamadığım için ve de çıkacak 16-50 portre çekimlerinde kısa kalacağından K10D aşkını kalbime gömdüm. Bir de daha önce bahsettiğim bazı şeyler.
Şu an Ankara'da olan arkadaşım var. Hala o makineyi alabilirim. Bana ayrılmış durumda. (Satıcı arkadaşa ameliyat sözümüz var) Ne dersiniz? R1'i alayım mı? Yoksa A100 Zeiss 16-80'i beklemelimiyim? İki katı vermeye değer mi?
İkili kit lenslerle (teleye ihtiyacım nadiren olur) aynı kaliteyi almak imkansız. Bir taraftan arkadaşımın R1'i ile iki gündür çekim yapıyorum. SSS özelliğini arayabilecekmişim gibi geldi. Diğer taraftan default moduları ve JPEG kalitesi çok iyi (RAW işlemeye zamanım olmuyor).
Kafam çok karıştı.
Tamer

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:40 - İp: 193.***.**2.10
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

tembel kuş görmedim ben..öyle gibi görünenlerinden kurşun gibi hızlı uçtuğunu gördüm..çok güzel bir makina almışsın..iyi günlerde kullan..kısmetin ışığın bol olsun..alınacak makina..taşıma imkanı olanların o aralıkta lens yerine bu makinayı almaları isabetli olur..benim imkanım olunca alacağım..

Tarih: 25 Ağustos 2008, 08:55 - İp: 88.***.**3.46
oaskan
oaskan (üye)
Ankara / Meraklı

slm lar herkese cidden kafam cok karıstı bu makina olayına bu kadar zor olabilceğini dusunmemistim secim yapmanın. foto muhabirleri ustlerinde 5-10 parca kamera lens vs le gorup gulerdim ama adamlar ne haklıymıs meğer diyorum simdi. portre resim cekmeyi seviyorum. ama tabiat ve sehir resminden de vaz gecemiyorum sony h50 h9 r1 arasında kaldım. h9 ve h 50 de lens değisimi varmı bilgisi olan varmı acaba www.letsgodigital.org de detaylı bilgi var ama bu konulara değinmemisler. tecrubeli arkadaslardan bu konuda yardım istiyorum. tesekkurler

Tarih: 25 Ağustos 2008, 10:34 - İp: 78.***.**0.226
bb75
bb75 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhabalar,

Daha önce de bu Forum'a yazmış, hatta ilan da vermiştim, yaklaşık 1 sene oluyor. İlgilenen çıkmadı, yurt dışında yaşadığım için ben de çok üzerinde düşmedim.

Artık DSLR'a geçmek istediğim için R1'imi satıyorum. Temiz durumda, yaklaşık 6 bin poz çekildi bugüne kadar.

Kasım ayı başında birkaç günlüğüne Türkiye'de (Ankara ve İstanbul) olacağım, dileyen arkadaşlarla buluşup elden gösterip, hemen teslim edebilirim.

İlgilenenler özel mesaj atabilirler...

Berk

Tarih: 11 Ekim 2008, 19:34 - İp: 91.***.**6.21
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Fiat aralığınıda yazarsanız iyi olur belki..

Tarih: 10 Kasım 2008, 15:38 - İp: 85.***.**5.156