drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sony R1 Alma Sorunsalı ;)

Arkadaşlar,
Selam, umarım sevgili Beytullah'ın meselesine dönmez. Bir şey danışmak istiyorum. Sevgili Muratsen, Adnan ve İlker'e danıştım. Murat al dedi, İlker demoysa alma dedi, Adnan iki gündür ortalıklarda yok. Yani durum 1-1. Fikirleriniz ricasıyla.
Genelde geniş açı (şehir-manzara) ve portre alanını içerecek bir lensle bir makina almak istiyorum.
Haftasonu Ankara'daydım. Bir dükkanda muhtemelen demo malları olan bir kaç Sony R1 vardı. Arkadaşıma 1399 YTL'ye 7 taksitle 2GB MS Pro kart ile ve deri çantası ile aldık. (Kart almasaydık aynı fiyata 15 taksitle vereceklerdi). 2 yıl garantili (Sony yetkili bayii). Ben de çok düşündüm ama, açık oldukları için içime sinmedi.
Alırsam DSLR hayal olur. Fakat bu kalitede bir lensle DSLR almaya kalksam fiyatı minimum ikiye katlar. Diğer bir seçenek olaraksa, A100 ile birlikte 16-80 mm Zeiss almak var. Sanırım D80+18-135 fiyatına alınır.
17-70 Sigma'dan emin olamadığım için ve de çıkacak 16-50 portre çekimlerinde kısa kalacağından K10D aşkını kalbime gömdüm. Bir de daha önce bahsettiğim bazı şeyler.
Şu an Ankara'da olan arkadaşım var. Hala o makineyi alabilirim. Bana ayrılmış durumda. (Satıcı arkadaşa ameliyat sözümüz var) Ne dersiniz? R1'i alayım mı? Yoksa A100 Zeiss 16-80'i beklemelimiyim? İki katı vermeye değer mi?
İkili kit lenslerle (teleye ihtiyacım nadiren olur) aynı kaliteyi almak imkansız. Bir taraftan arkadaşımın R1'i ile iki gündür çekim yapıyorum. SSS özelliğini arayabilecekmişim gibi geldi. Diğer taraftan default moduları ve JPEG kalitesi çok iyi (RAW işlemeye zamanım olmuyor).
Kafam çok karıştı.
Tamer

Tarih: 18 Nisan 2007, 21:40 - İp: 193.***.**2.10
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 17-70 ve 70-300 aldım. 17-70'in keskinliği R1'den sonra kesmeyecek gibi geliyordu ancak beni oldukça tatmin etti.

sadece sizi tatmin etti yoksa r1 le mukayese dahi kabul etmez...

Tarih: 19 Nisan 2007, 18:03 - İp: 81.***.**8.28
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben Sigma 17-70 hakkında olulu çokça yazı okudum.Şu an DSLR aleminde en çok kullanılan lens,herhalde 17-70mm dir.Diğer ikisi ise Sigma 70-300 ve Sigma 10-20'dir.

Ben olsam R1 almazdım,hele ki demo ise asla.Kullandığım süre boyunca kafamda hep acaba daha önce nasıl kullanıldı yada denendi,acaba yarın makina sorun yaşatırmı diye düşünürdüm.

Sevgili Tamer A100 ile arasında kalmanı anlıyorum ancak 1400 ytl gibi bir fiyatta yüksek gibi geldi bana.

Peki Canon yada Nikon'u niçin düşünmüyorsun??
Pentax K10D'nin 60-250mm lensi iyi bir portre lensi olabilir.Yanına 18-50 Sigma f/2.8 ideal olur yada 400D+17-40mm

Tarih: 19 Nisan 2007, 20:04 - İp: 85.***.**9.48
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Mimarca,

R1'i neler yapabileceğini bilerek aldım. Fotograf kalitesi birçok DSLR ile kapışabilcek kadar iyi. Ancak kısıtlı bir makine. 17-70 ile mukayese edilemez ancak bütçe konusu gözönüne alınırsa oldukça iyi bir lens. Titreşim önleme sayesinde loş ortamlarda aynı enstantane ve iso değerinde daha keskin kareler elde edilebilir. Sınırlarınızı belirleyip ona göre tatmin olmak gerekir. Yoksa bu işin sonu yok.

Saygılar...

Tarih: 19 Nisan 2007, 23:58 - İp: 85.***.**7.110
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

haklısnız aslında

sn seaman

Tarih: 20 Nisan 2007, 13:51 - İp: 81.***.**8.28
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Dr.Tamer'den ses seda yok.
Ya makina almaktan vazgeçti yada aldı,bize daha haber vermedi

Alırsa R1 almazsa DSLR alemine hayırlı olsun diyelim.

Tarih: 22 Nisan 2007, 12:31 - İp: 85.***.**1.161
wastrel
wastrel (üye)
Bursa / Amatör

yorumları okudumda herkes iç mekandaki otofokusun yavaşlığından söz etmiş. sizde iç mekanlarda manuel fokus yapıverin zaten makine mf da konuyu yaklaştırıyor ve daha rahat netlik yapmanızı sağlıyor.

Tarih: 22 Nisan 2007, 15:16 - İp: 88.***.**1.117
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

valla mf daha zor. Mf de netliğin ne oldugunu eloktronik vizorden anlamak mumkun değil.Ben denedim mf ama pek pratik ve işlevsel bulmadım.

Tarih: 22 Nisan 2007, 15:44 - İp: 88.***.**8.244
wastrel
wastrel (üye)
Bursa / Amatör

yada fokus değiştirme tuşunun ortasında mf konumdayken basıp otomatik netlik yapmak için bir tuş var af lambası kullanmadan yapıyor o daha hızlı sanırım ben daha çok onu kullanıyorum r1 kullanıcısı olarak

Tarih: 22 Nisan 2007, 16:17 - İp: 88.***.**1.117
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben autoda kullanıyorum Allah ne verdiyse artık

#kontrast' tarafından 22.04.2007 16:26:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2007, 16:25 - İp: 88.***.**8.244
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben birkaç ay evvel analog bir Canon SLR ile manuel netleme yapmıştım çekim aşamasında.Ve sonuçta şu an kullandığım elektronik vizöre göre çok daha rahat netlemiştim konuyu.

Manuel focus konusunda SLR veya DSLR arasında bir fark olacağını sanmam.
Eğer makro çekim yada hareketsiz bir konuya netleme yapılacaksa,elinizdeki de SLR/DSLR ise,sakıncası olmaz.

Ama bunun dışında AF'un her koşulda biz kullanıcılardan daha hızlı netleme yapacağını düşünüyorum.

Tarih: 23 Nisan 2007, 22:37 - İp: 85.***.**9.44