fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A700 Yeni Dslr

Sony'nin yarın detaylarını açıklayacağı makinenin ilk fotografları..
http://www.photographyblog.com/index.php/weblog/index/

Galiba balon değil.

Tarih: 5 Eylül 2007, 19:15 - İp: 85.***.**6.225
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

#Huzun_seli' tarafından 06.09.2007 12:55:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2007, 10:44 - İp: 81.***.**4.155
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Hakan A700 e hiçte haksızlık yaptığımı düşünmüyorum.
Çünkü ben Sony den D300 e yakın 40D den daha üstün bir makina bekliyordum.

6400 ıso fotoğrafları bu boyda yanıltıcı.Sanki 100 ıso da çekilmiş gibi görünmesi kimseyi yanıltmasın croplara bakmak gerek.
Bu yeni sensörü Nikon ve Pentax da kullanacağı için noise konusunda sadece Canon nu geçmiş olabilir.

Sanırım D300 bizim beklentilerimizi MP dışında oldukça yükselttiği için 40D ile A700 ü beğenemiyoruz.

Sony muhtemelen çok yakında A700 den daha iyi bir makinayı çıkartacaktır ,çıkarmalıdır.A100 ün ilk çıkışından bu tarafa Sony boş durmamış iyi bir makina hazırlamıştır.
Yoksa bu fiyatla bu özelliklerle A700 Sony ve KM kullanıcılarından başkasına hitab etmez ,kimsenin makina değişimi için aklını çelmez.

D300 ,Canon,Sony,Pentax kullanıcılarının nasıl ağzını sulandırmıştı.
Aynı şeyleri A700 için söylemek mümkün değil.

Yeni objektiflerden 16-105 kit için çok iyi bir seçenek olacak.
Onda da 1400 avroluk gövde fiyatının üzerine bu optik sanırım 1900-2000 avro gibi olur.
Burada da 2250-2500 avro gibi bir fiyata satılır.

Çok para be...

Tarih: 6 Eylül 2007, 10:49 - İp: 88.***.**9.99
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Cok heyecan vermedigi dogru olabilir. Ama hedef kitle dusunuldugunde sony bu ürünüyle hala compacttan dslr ye gecmek isteyenleri dusunmus gibi.

Farklı bir markanın makinasını kullanan birinin makinasını uprgade edecek kadar bir özellik yok. Ama yeni dslr alacaklar icin harika özellikler var. İso ve yeni cmos sensorun etkisini de simdiden gormek ve hissetmek mumkun. Fotograf kalitelerinin artacagını gorecez.

Bu makina hangi gozden bakmak gerekir.orası onemli.

Nikon-sony elele hep beraber tribune...

sonynin baska modelleride vardır yolda bekleyen.. Orta-pro karısımı biseyler cıkaracaktır.

Tarih: 6 Eylül 2007, 10:51 - İp: 212.***.**9.194
as
as (Üye)

Ama hedef kitle dusunuldugunde sony bu ürünüyle hala compacttan dslr ye gecmek isteyenleri dusunmus gibi

Hüseyin
Avrupada gövde satış fiyatı 1400 avro.Bu makina burada tahminen kdv li 2500-2750 ytl. civarına satılır.
Fiyatı düşük olsa bende senin gibi düşünürdüm.Gövde fiyatı bence yüksek.

#as' tarafından 06.09.2007 11:04:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2007, 11:02 - İp: 88.***.**9.99
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sony'yi diğer markalardan ayıran en önemli özelliği DRO bence. Buffalo'nun eklediği son fotoğraf Sony A700 kullanıcısına, diğer marka kullanıcılarına "hadi sen de çek de göreyim" deme gururu yaşatacak güzellikte.

Tarih: 6 Eylül 2007, 11:14 - İp: 213.***.**5.242
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

herkese merhaba,

galiba en cok uzerinde durulmasi gereken, herkesin CMOS sensor ustunlugunu kabul etmis olmasi. Sony'nin eski bir sensor yerine yeni gelistirdigi sensoru nikona vermesi de ilginc bir durum. demek ki sony, canon'u daha buyuk rakip olarak goruyor ve onu cift tarafli sıkıştırmaya çalışıyor. sony bu, yapar mı yapar.

özelliklere gelince, sony zaten A100 çıkarırken de minolta gövde özelliklerine sadık kalacağını belli etmişti. burada da öyle olmuş. artık minoltanın efsane 9 modelinin dijital versiyonunu bekleyebiliriz sony'den.büyük ihtimal, kimseyi çok ilgilendirmese de 12.000 enstantene koyarlar bunun üzerine de.

bir DSLR almak, özelliklerin yanı sıra biraz da sevgi işi gibi geliyor bana. onun için D300, 40D ve A700'ü çok karşılaştırmamak gerekir kanımca. bir sıralama yapılırsa D300, 40D ve A700 olarak birinciliği nikona verebiliriz ama, geçmişe baktığınızda, Türkiye'de özellikle hep böyle olmuştur, dijitale geçmeden önce bile...

o biraz da, satarsak zarar etmeyeyim durumundan kaynaklanır. aynı araba gibi. en iyi giden nikondur burada çünkü.

elinize almadan ergonomik değil nasıl diyebilirsiniz çok bilemiyorum. bana da nikon ergonomik gelmez. elime aldığım için bilirim. nikonun objektifi bile ters çıkar bana göre konuda kimse canonun eline su dökemez. sanki nikon tasarımcıları fotografçı değildir de canonunkiler bu işi iyi biliyor gibidir hep.

neyse, olay kızışacak gibi hakikaten çünkü sony pahalıya çıkarmayacak makineyi. gerçi kaliteli objektifleri pahalı . nikon ve canonda da böyle ama.

öne çıkan özellikleri, bana göre geniş vizör, yeni cmos sensoru (gerçi nikonda da aynısı var ama üreticisi sony )

beni de en rahatsız eden üstünde ekranı olmaması. insanı hep arkadaki ekrana bakmaya mahkum etmesi.

sony'nin stüdyo fotografçılarını çok düşündüğünü sanmıyorum. onlar zaten eskiden beri kullandıkları lens portföyünü karşılayan makineler kullanıyorlar. lens serisini geniş tutması, pentax'ın düştüğü hataya düşmeyeceğini gösteriyor. ve elbette 35, 85, 135 gibi efsane zeiss lenslerin olması da A900'ün kesinlikle FF olacağını... 85 zeiss kullandım, contax üzerinde. anlatılacak bir şey değil, inanılmaz bir keskinlik, detay ve renk doygunluğu var. aynını yaptılarsa....

bakalım zaman neyi gösterecek.

Tarih: 6 Eylül 2007, 11:26 - İp: 85.***.**7.215
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

#Huzun_seli' tarafından 06.09.2007 12:56:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Eylül 2007, 11:59 - İp: 81.***.**4.155
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Adnan valla anlayamıyorum bu konuyu, x markası y markasından daha üstün bir makine yapmak zorunda mıdır?

WV Bora her koşulda Renault Megane den iyidir, şimdi renault alan adam yanlış bir iş mi yapmış olur? demek istedim birden

a700 ün 40d den kötü olduğu fikrine neden sahip olduk? üst ekran yok, liveview yok(gerçi makineye lcd tv koymuş adamlar neredeyse ).... Bunlar yok, fiyatı da pahalı, o halde de a700 kötü mü oluyor Adnan?
Peki o zaman zamanında R1 kaç dolardı?
Zaten 10 gün önce 40d fotoğraflarına bakmadık mı, sen 30d yi inceledin uzun uzun, sen kendin de söyledin 40d ve 30d nin resim kaliteleri açısından çok farkları yok diye. a100 30d den daha fazla detay veriyor biliyorsun, şimdi a700 ün a100 den geri olma olasılığı var mı? bence yok.

6400 iso, 1/4 saniye ne demek ? elde çekmiş bunları. canavar gibi işleyen bir stodyshot demek, şimdi bu durumda sony 40d ye 4 stop birden koymuş olmuyor mu yani?
6400 isoda elde çektiğim fotoğraftan crop filan alamam , kimse kusura bakmasın, sadece makineyi alıp öperim

Ben isoyu önemseyen biri zaten değilim, a700 alsam, değil 6400 de 640000 isoda temiz foto verse yine iso100 de çekerim .Ama işte, 6400 kötü olsun, 3200 de kötü olsun, 800 isoda temiz foto versin yetmez mi?

İyidir kötüdür, ben bunu bilemem, resmi duyurusu bu sabah saat 6 da yapılmış bir makineyi öğle saatlerinde idam etmemek gerekir, idam mahkunlarını bile 2-3 ay bekletir infaz ederler

Üstelik dün geceden beri bir sürü şey okudum makine hakkında, adamlar sensöre çok ama çok güveniyor. İşlemciyi yeniledik, çok daha az gürültülü fotoğraflar elde edeceğiz diyorlar.

Fiyat belirsiz , halen belirsiz, ama body 1600 avro filan değil, 1490 dolar, 16-105 lensle de 1900 dolar olarak bekleniyor.
16-105 hakkında söylenen şu, DT olarak sony marka çıktı ama zeiss üretti deniyor ki lensin dış kaplaması DT SOny lerle değil zeisslerle aynı. Kalitesi konusunda zeiss16-80 ' kadar iyi olmadığı ama kit lenslerden oldukça iyi olduğu söyleniyor. Zaten 16 mm den başlıyor ve bu makine HD formatta fotoğraf çekiyor, bu süper bir şey bence. Çoğu önemsemez bunu ama bence kocaman bir artı.

Sonuçta şu veya bu makineden iyi olması bence önemsiz, lecia lensleri kullanmak için gidip m8 alacaksın, canon lensler için canon makine, minolta ve AF zeiss ler için de Sony. Bu iş bu kadar basit bence. Bir sürü insan d300 ün ezici üstünlüğüne rağmen gidip 40d alacak, ben de gidip a700 alacağım

Yoksa bu fiyatla bu özelliklerle A700 Sony ve KM kullanıcılarından başkasına hitab etmez ,kimsenin makina değişimi için aklını çelmez.
Tam aksine Adnan, minoltanın gayri resmi sitesi dyxum da hiç öyle düşünmüyorlar, dpreviewde de öyle.
Adnan sen halen sanırım a700 ün a100 den çok üstün olmadığını düşünüyorsun, ben de diyeyim ki, bu makine a100 ü, d80 i ve k10d yi ikiye katlar.

Hem de her bakımdan, dpreview ön incelemesinde zaten a100 le yanyana kıyaslanmış hali var.

Tarih: 6 Eylül 2007, 12:54 - İp: 81.***.**7.49
as
as (Üye)

Hakan A700 e A100 den kötü denebilirmi.Bu mümkünmü.
Benim şahsi fikrim Sony sadece beklentileri karşılayamadı.

Kıyaslama konusu salt teknik özelliklerle olmaz F/P oranına da bakmak lazım.

Sabahtan beri Dpreview deki Sony,Canon,Nikon forumlarını okuyorum.
Orada da aynı tartışmalar geçiyor.
Kimse A700 e kötü demiyor.Ama beklenen makina değil ve pahalı deniyor.
Tabi burada kıstas hep D300 ve 40D ye göre yapılıyor.

Aşağıya Dpreviewde konuşulan şeylerden örnekler koydum.

Alıntılar Sony,Canon ve Nikon forumlarından.

Orada da konuşulan şeyler hep aynı noktaya çıkıyor.

Sony beklenen hamleyi yapamadı.Evet A100 den iyi bir makina çıkarttı ama hem rakiplerinin gerisinde kaldı hemde onu pahalı çıkarttı.

Dpreview Sony,Canon ve Nikon forumlarından alıntılar.

Olumlu yazılar.

5fps. yeterli bir çekim hızı olmuş.
3' Lcd ve 920.000 piksel çok iyi.
Çift kart slotlu olması iyi olmuş.
%95 lik pentaprizma sayesinde A100 den daha iyi bir vizör sunuyor.
1400 avro çok iyi fiyat
Gövdenin magnezyum destekli olması ve toz koruması çok iyi olmuş.Ayrıca su sıçramalarına da dayanıklı deniyor.
Yeni lensler çok iyi 16-105 i bekliyorum.
Canon bu sensörle noise konusunda artık geçildi.
6400 ıso ları görünce 3200 ün başarısını tahmin etmek zor değil.
Toz koruma olmasını istiyordum olmuş.
Toz korumalı lensler ne zaman çıkar acaba.
16:9 formatı süper.
A700 ün DRO su çok iyi ,fotoğrafların IQ su çok yüksek.
Km 7D nin renklerini verirse bu ıso ile harika bir makina olur.
Amatörler için çok iyi bir seçenek.
Stüdyo kullanıcıları için makinayı pc den kontrol etme özelliği işe yarayacak.

Olumsuz yazılar.

GPS Wifi desteği neden konulmamış.Bu konuda 40D ve D300 den geri bir makina olmuş.
Sensör ve lcd değişiklikleri ile A100 ün bir boy büyüğü gibi bir makina olmuş.
KM5D nin fokusu KM7D den yavaştı.A700 7D nin fokus hızına çıkmış.Sony 4 yıl önceki model 7D nin fokus hızını daha yeni yakalamış.Ama hala Nikon ve Canondan geri.
İzolasyonlu gövde tamamda ,Sony de izolasyonlu lens varmı ki.
Yeni çıkan makinalarda hep 14 bit ve üzeri iken A700 neden hala 12 bit.
Nikon %100 lük pentaprizma çıkartırken A700 de %95 düşük kalmış.
Bu makinaya baktığımda 2004 model 7D yi görüyorum.
Bu makina 40D den pahalı.
40D den sonra A700 de kısır çıktı.Bakalım Pentax D300 e yaklaşabilecekmi.
Neden Liveview yok.Yeni makinaların hepsinde liveview varken Sony neden böyle bir makina çıkartmış.
Hazır çekim modlarının çokluğu bu makinanın amatörler için yapıldığını gösteriyor.Hani pro nerde.
Satışta 40D ve D300 ün çok gerisinde kalır.
KM kullanıcılarının yıllardır beklediği bir makinaydı ama şimdi hayal kırıklığı yaşayacaklar.
KM 7D ,4 yılda ancak bu kadarmı geliştirilebilmiş.
Pentax 6 mp.lik K100D süper e bile 9 tane cross sensör koyarken A700 gibi bir makinada 2 tane sensör olurmu.
A100 de üst LCD yoktu ona giriş seviyesi deniyordu ,A700 e neden koymamışlar.
A700 de KM uzmanlarının çıkarttığı bir makina,Sony mühendisleri üzerine teknolojik yenilik koyamamışlar.
Sony den süprizde yok, atılımda yok.
16:9 formatını kim kullanır 2mp.lik kayıpla 10mp.lik fotoğraf verecek.
16:9 "anamorphic" lensten olmazsa piksel kaybı olur konulması anlamsız.
Titreşim önlemede 2.5-4 stop deniyor.2.5 mi 4 mü.A100 de 3 stop deniyordu ama ancak 2 stop çalışıyor A700 nasıl acaba.
Hem Wi-Fi ,bluetooth bağlantı hem de live view koymayacaksın sonra 40D den pahalı satacaksın.Olacak şeymi.
Üstte lcd olmayıp onun işlevini büyük lcd yapacağı için 3' görüntüyü lcd de görmiyeceğiz.
KM 7D yi boyayıp bize pahalıya satmaya çalışıyorlar.
6 Aydır Sonyden advanced pro bir makina beklerken karşıma advanced amateur bir makina çıktı.En iyisi 40D almak.
Ben A900 ü bekleyeceğim.
Sony PMA da gösterdiği makinadan epey özellik kırpmış.12 mp.lik Pentax da bunun gibi çıkarsa D300 almak tek yol.
FF nerde.FF lensleri nerde.Sony FF çıkarmaktan vazmı geçti.
Olympus bile makinalarında Live view i stantart hale getirirken bu makina Sony e yakışmadı.
Sony (Japon) mühendisleri

Tarih: 6 Eylül 2007, 13:40 - İp: 88.***.**9.99
as
as (Üye)

Kısaca mutlu olanlarda var mutsuz olanlarda var.

D300 DSLR e bakış açımızı çok değiştirdi ve çıtayı çok yükseğe koydu.Hemde oldukça iyi bir fiyata.

Bundan sonra çıkacak her yeni makina D300 e yaklaşmaya çalışırken bu gupta F/P oranı ile 40D,D300,A700 ve PentaxXX modelleri kıyaslanacak.

Tarih: 6 Eylül 2007, 13:53 - İp: 88.***.**9.99