medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony A550 Ve Sony Dslr Kullanmak??

Bu konuda tecrübesiz biriyim ilk başta olympus e620 alacaktım ama kesme çarpanının ileride sorun olacağını anladım...
Sonrasında bana verilen tavsiyeler Canon EOS 500D ile Nikon D90 oldu fakat ben bir fotoğraf makinesinin sadece fotoğraf çekmesinde yanayım... Bu durumda aşağı yukarı aynı fiyata 18-55kit lensiyle Sony A550yi gördüm...

Sizlere sorularım basit
siz olsaydınız hangisini alırdınız?
Bu makinelerin birbirleri üzerine ağır basan yönleri nelerdir?
Sony kullanan arkadaşlar sony kullanmak nasıldır?
ve ileriye dönük olarak Lens bulmak sorun olur mu? (En az 6ay kit lensle idare edeceğim çünkü maddi olarak elim kuvvetli değil ve orta seviye iyi bir makine alıp lensleri sonra tamamlamayı daha uygun buluyorum... Başlangıç seviyesi makine ve 2-3lensten ziyade bana daha mantıklı geliyor...)

Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 18 Mart 2010, 11:52 - İp: 88.***.**8.142
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 31 Mart 2010, 23:34 - İp: 88.***.**8.220
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Ya bunları her kompaktan dslr ye geçen yaşıyor ve makinede sanıyorlar hatayı. Oysa hata nerede kompakt sevene dslr tavsiye edende. Bende yaşadım bunları ama şimdi bakıyorum kesinlikle çektiğim fotoğraflarda kalite farkı var. Portreler ters ışık falan ama hala başaramadığım şeylerde vardır mesela. Hala H9 makinemle yaptığım gece çekimlerini özlerim. Az ışıkta hala daha iyi olduğunu düşünüyorum. Nasıl oluyorsa mercimek sensörlü makine müzede dslr den iyi oluyorsa. Oluyor ama. Kızan kızsın. Bunlar yaşadığım şeyler ne yani yalan mı söyleyeyim. Ha bende mi hata var? Vardır ama bu hatayı sadece ben yapmıyorum işte. Kral çıplak olayı burada. Asıl bildiklerimizi yaşadıklarımızı söylemeye çekinirsek salak durumu yaşıyoruz. İşte açıkça söylüyorum bazen mercimek sensörler ff lerden bile daha iyi iş beceriyor.

Tarih: 1 Nisan 2010, 01:18 - İp: 85.***.**4.37
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Hay yaşa kötüoğlan.

Tarih: 1 Nisan 2010, 04:38 - İp: 88.***.**2.136
erdoganc
erdoganc (üye)
Ankara / Amatör

oda arkadasimda alpha 550 var bende d90 var
ikisinide etraflica kullandim herkesin soyledigi gibi ikisinin de kendine gore avantajlari var
sony live view da yeni gelistirdigi af sistemi ile hakkatten cok basarili zink die odaklama yapabiliyor. ama ekranda noise olusuyor. nikonda af sonye kiyasla daha yavas ama noise yok. sony liveview da makinanin her ozelligini aninda kullandirtiyor. nikon once liveview kapatip sora ayarlamaya izin veriyor bunlarda nikonu liveview kisminda iki gol yemesine sebep oluyor. vizor kismindan bakinca af hizlari bana assa yukari ayni gibi geldi, renklerde sony gordugunuzden daha canli renkler veriyor nikon gozle gorunune daha yakin renkler veriyor. ben bu noktada nikonun gol attigini dusunuyorum. durum 2-1 e geliyor. active d-lightning die bisi var nikonda ve ben cok basarili oldugunu dusunuyorum. sonyde buna karsilik govdeye hdr cekim die bisey eklemis buda ayni zamanda 2 cekim yaparak ayni isi yapmayi planliyor. ama ayni isi nikonda manuel bi sekilde farkli ev degerlinde 2 cekim yaparak zaten yapilabiliyor. bu noktada nikonun bi gol daha attigini dusunuyorum. durum 2-2 oluyor. sony govdesinde barindirdigi steady shot ile tüm lesnlere bu ozelligini aktarabiliyor nikonda ise bu ozellik sadece lenslerde var. buda lensin fiyatini artiriyor. sony sigma tamron tokina gibi lensler alip rahatlikla steady shot ta cekim yapabilirsiniz buda gercekten cok buyuk bi avantaj burda sonynin bi gol daha atip durumu 3-2 ye getiriyor. sonyde video cekim yok nikonda var durum 3-3
goruldugu gibi ikisininde kendi avantajlari var ama ben goruntu kalitesi olarak nikonu sonye gore cok basarili buluyorum. bu yuzden siddetle nikon tavsiye ederim

Tarih: 1 Nisan 2010, 15:52 - İp: 94.***.**8.107
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Güzel bir maç olmuş... Seri çekim hızları, eski lensleri kullanma, body olarakta uzatmalar yaparmısın...

Sonuçta ikiside iyi makine...Geçen gezide D90 kullandım hoşuma gitti...

Birde birşey soracağım active d-lightning özelliği sonyde DRO özelliği ile aynı işimi yapıyor.. A700 de 5 seviyeye kadar çıkabiliyorsun. Gölgelerdeki detayları almada işe yarıyor.. Nikondakide bu işemi başka işemi yarıyor...

#muratreis' tarafından 01.04.2010 17:43:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Nisan 2010, 17:40 - İp: 81.***.**9.145
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ben sony nin video çeken makinasını beklemeye karar verdim dün.

Tarih: 1 Nisan 2010, 17:58 - İp: 88.***.**2.136
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Cayma da sonra .

Tarih: 1 Nisan 2010, 22:05 - İp: 78.***.**5.56
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

otofokuslusu çıksın söz alcem.

Tarih: 1 Nisan 2010, 22:20 - İp: 88.***.**2.136
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yazdık bir kenara,,tamam mı..

Tarih: 1 Nisan 2010, 22:37 - İp: 78.***.**5.56
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

tekrar herkese merhabalar.. A550mle bu aralar barışığım.. buqün yaptığım çekimlerden birkaçını sizlerle paylaşmak istedim.. hepsini diyafram öncelikli modla çektim
fotoğraflarda müdahale yoktur ve elimden qeldiğince çektiğim fotoları bu bölüme eklyeceğim..

bu üç fotoğrafta f10 ve pozlama -0.7 enstanteneyi hatırlamıyorum :D

burdada arka planı öldürmek adına birşeyler yapmaya çalıştım.. 200 mm de makinanın 2x dijital zoomunu da kullanarak yine diyafram öncelikli modda yaptığım iki çekim

daha önce de yazmıştım ve renk canlılığını yakalayamamaktan yakınmıştım.. sanırım iş biraz ne zaman fotoğraf çekmeyi yani ışığın konumuna qöre fotoğraf çekmeyi bilmeyi qerektiriyor.. bu iş qerçekten emek ve özveri istiyor..
ayrıca slr ye qeçtiğimden beri kompakt makinamla elde ettiğim fotolardan çok daha üst düzey fotolar çekemediğimi düşünüyordum.. bu durumu da halletmiş bulunmaktayım.. anladım ki kullandığım kompakt makina zaten süper çekim yapıyormuş o yüzden fazla farketmiyor (en azından şimdilik )
önemli ola ışığı doğru kullanmak..(mışş)

Tarih: 6 Nisan 2010, 22:26 - İp: 95.***.**0.80