medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony A550 Ve Sony Dslr Kullanmak??

Bu konuda tecrübesiz biriyim ilk başta olympus e620 alacaktım ama kesme çarpanının ileride sorun olacağını anladım...
Sonrasında bana verilen tavsiyeler Canon EOS 500D ile Nikon D90 oldu fakat ben bir fotoğraf makinesinin sadece fotoğraf çekmesinde yanayım... Bu durumda aşağı yukarı aynı fiyata 18-55kit lensiyle Sony A550yi gördüm...

Sizlere sorularım basit
siz olsaydınız hangisini alırdınız?
Bu makinelerin birbirleri üzerine ağır basan yönleri nelerdir?
Sony kullanan arkadaşlar sony kullanmak nasıldır?
ve ileriye dönük olarak Lens bulmak sorun olur mu? (En az 6ay kit lensle idare edeceğim çünkü maddi olarak elim kuvvetli değil ve orta seviye iyi bir makine alıp lensleri sonra tamamlamayı daha uygun buluyorum... Başlangıç seviyesi makine ve 2-3lensten ziyade bana daha mantıklı geliyor...)

Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 18 Mart 2010, 11:52 - İp: 88.***.**8.142
asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben kendim Canon 550D alıyorum ama size Nikon D90 tavsiye ederim. Neden kendiniz 550D alıp bana D90 öneriyorsunuz derseniz ben dslr makinem ile HD video da çekmek istiyorum. Gerçi D90 da çekiyor ama D90'ı 500D ile kıyaslarsak D90'ın image kalitesi (gerçi tek önemli olan image kalitesi değil) daha güzel. O nedenle D90 alın derim. İkisiyle de fotoğraf çektiniz de image kalitesi hakkında böyle söylüyorsunuz derseniz çekmedim bakmadım (Vatan Bilgisayar ve Elektroworld de 500D nin vizöründen bakmışlığım var ) ama yerli ve yabancı forumların yalancısıyım. Yaklaşık 1,5 yıldır yerli yabancı hatmetmediğim forum kalmadı. O nedenle size D90 derim.

D90 ın image kalitesi 500D den daha iyi diyorlar ama fotoğraf dünyasında her zaman söylenen bir söz vardır: "fotoğrafı makineden önce insan çeker" diye, yani makineniz ne olursa olsun önemli olan sizdeki yetenek. Ara Bey: "Ben dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim" derken sanırım bunu anlatmaya çalışmış.

Bu arada Canon 550D (Canon'un en son çıkan 60 fps HD video çeken dslr giriş seviye makinesi) nin Hayyam daki fiyatı 18-55 kit lensi ile 1100$ ama 1050$ a alırsınız.

Tarih: 18 Mart 2010, 12:13 - İp: 79.***.**4.120
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

asafbey e D90 EOS 500D kıyaslamasına katılmıyorum çünkü kıyasladıgı makina Canon giriş seviyesi bir cihazı Nikon da kıyasladıgı cihazda giriş seviyesiyle alakası olmayan bir cihaz biraz daha profesyonel olan bir cihaz D90 sadece Eos 50D ile kıyaslanır D300 de Eos 7D ile kıyaslanır Nikon D700 de Canon EOS 5D MARKII ile kıyaslanır
şimdi medey26 sizin yazdıklarınıza göre lens degiştiriceginiz için sony tavsiye etmem sony lens leri bulunması biraz zor vede model olarak kısıtlıdır size tavsiye EOS 550D yi alın ben vidyo çekmiycem benim için vidyo önemli degil diyorsanız EOS 450D yi öneririm fiyat olarakda ucuzdur 450D

Tarih: 18 Mart 2010, 13:32 - İp: 212.***.**6.56
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Pavırşat gene yapmış yapacağını. Daha 1 hafta önce kit lensimi değiştirip minolta 28-75 aldım. Sony nin lensleri pahalıdır ama kalitelidir ve kolay bulunur. Bende uzun süre kit ile idare ettim ama bir yerden sonra zorluyor sizi değiştir beni diye. Sony başlangıç seviyesinde ve ff de iyidir. Ama orta seviyede bir tek A700 ü var. Onu kullananlarda çok memnun. Ben sahsen canlı önizleme ve hareketli lcd yi seviyorum o yüzden A550 tercih ederim. Siz kararınızı vermişsiniz zaten. Orta seviye istiyorsunuz. Buna Nikonda D90 Sony de A550 yada canlı önizleme önemli değilse A700. Canonda 7D dir. Ama canon daha çok video işine önem veiyor fotoğraftan ziyade. D90 ile birlikte Nikkor 18-105 lensi (ki D90 nın kit lensidir) kullanın. A700 ün 16-105 i de çok iyidir. Canon'un bu aralık ve kalitede lensi var mı varsa nedir bilmiyorum.

Tarih: 18 Mart 2010, 14:15 - İp: 85.***.**9.79
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu biraz sevme işi... Sözü edilen makinelerin hepsi iyi...

Ben eski A300 yeni A700 kullanıcısıyım.. Neden A700 liveview ve video ile işim yok. A700 özellikle RAW çekimlerinde kendini gösteren bir makine...

Neden Sony dersek.. Bu kadar kısa sürede piyasayı karıştırmak kolay olmamalı Öncelikle FF fiyatlarını düşürdü 2 model sürdü piyasaya... Sonra giriş segmentine el attı... Nikonun sensör ve LCD sağlayıcısı...

Yani Sonyden başlarsanız devam etmemek için bir neden yok. Hem Canon- Nikon kavgası dısında da kalıyorsunuz

Lens konusuna gelince zor bulunur sözleri.... Yoooo hiçte zor bulunmaz... Ayrıca Tamron, Sigmada sony için üretim yapıyor. Hem bütün lensler SSS otomatikman büyük bir avantaj...

Pahalıdır lensleri... Bu göreceli bir kavram ama iyi lens her markada pahalı.

Carl Zeiss gibi bir avantaj varki... Büyük avantaj özellikle günlük lens kullanımı ve geniş açıda müthiş lensler var...

Örneğin 16-80 bugün Garantili 1700 TL civarında taksitle satılıyor. Eşdeğer diğer markaların lensleri kaç para?

Eski lensleri kullanmakta hem AF hemde SSS olarak bir sorununuz yok.

Sony kullanıcısı gider güzelce Garantili mal alır... Çünkü hiçbir firmada olmayan SonyShoplar vardır. Gider dener, indirimli ve taksitli garantili olarak malını alır.

Ben iki makinemide SonyShoplardan aldım...

İkinci elde sorun yaşarmısınız. Evet yaşarsınız gibi. Eğer bolca makine değiştirmeyi seviyorsanız Sony almayın satarken zarar edersiniz...

Ama makine yerine lense yatırım yapacağım derseniz sorun yok.

16-105 çok güzel bir lens 16-80 ile kafa kafaya gelebilecek bir lens özellikle ters ışık performansı ciddi övülüyor...

Bütçeye göre set yapılabilir...

Örneğin Tamron 17-50 ve Sigma 50-150 iki lenste f/2.8

veya CZ 16-80 ve Tamron 70-200 f/2.8

Oldukça iyi setler olur...

Tabi paraya göre bunlara 85, 135 gibi CZ ler katılırsa offff offff

veya

50 mm f/1.7, 70-210 Beercan gibi lensleride bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Lens alternatifiniz ciddi var... A550 yide biraz inceleyebildim... Body si iyi A300 e göre daha büyük hızı ve liveview çok çok iyi... HDR modu var..

Tabi bu işte neler çekeceğiniz, ne kadar yatırım yapacağınız, anlık heves mi sürekli bir hobi mi olacağının cevabını dürüstçe kendinize vermeniz gerekmektedir...

Saygılar

#muratreis' tarafından 18.03.2010 16:40:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2010, 16:21 - İp: 81.***.**9.145
asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

asafbey e D90 EOS 500D kıyaslamasına katılmıyorum çünkü kıyasladıgı makina Canon giriş seviyesi bir cihazı Nikon da kıyasladıgı cihazda giriş seviyesiyle alakası olmayan bir cihaz biraz daha profesyonel olan bir cihaz

Bu sözlere söyleyecek iki çift lafım var ama forumda herkes Abalı misali size yükleniyor o nedenle susacağım Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim; 500D'nin muadili D90 dır ama yukarıda da belittiğim gibi fotoğraf konusunda D90 500D den iyidir.

Tarih: 18 Mart 2010, 16:44 - İp: 79.***.**4.120
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu biri birinden iyidir sözlerini bırakalım arkadaşlar lütfen...

Soru soranları doğru bilgilendirmek için önce Kullanmışsanız veya incelediyseniz o markayı önerin... Yoksa insanlar internetten her türlü bilgiye teknik detaya fotoğraflara ulaşıyor...

Kullanıcılar soru soruyor çünkü bence özellikle o markayı veya modeli kullananlardan yorum bekliyorlar ki doğrusuda budur...

Hiç kullanmadığınız, incelemediğiniz, bir tane bile fotoğraf çekmediğiniz bir iki makineyi neye göre karşılaştırırsınız. Teknik inceleme ve yorumlara göre...

Bu yorumlara soru soran kişi zaten kolaylıkla ulaşabiliyor internetten...

Zateni giriş seviyesi, orta segment, ileri segment ayrımı yapılırken başka noktalar öne çıkıyor... AF hızından, body kalitesine, body büyüklüğüne, kullanım yerine, özel özelliklerine göre vb.

Burada dı geçen bütün modeller iyidir ve hepsiylede iyi fotoğraf çekilir kısaca.

Tarih: 18 Mart 2010, 16:53 - İp: 81.***.**9.145
asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

Anlattığınız karşınızdakinin anlayabildiği kadardır, size ben ne desem boş

Tarih: 18 Mart 2010, 16:58 - İp: 79.***.**4.120
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sözünüz banaysa asaf bey dediğiniz doğrudur derim geçerim. Ben böyle tartışmalara girmem... Söyleyeceğimi söyledim... Soru soran Arkadaşa yararlı olursa ne ala...

Tarih: 18 Mart 2010, 17:07 - İp: 81.***.**9.145
asafkuzey
asafkuzey (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet sözüm size, ben de polemikleri pek sevmem, Zaten o nedenle bir önceki mesajı yazdım Bu mesaj la bu konuyu kendi adıma kapatıyorum.

Tarih: 18 Mart 2010, 17:12 - İp: 79.***.**4.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

KEsinlikle d90. D90 ve 50 de aynı sınıfta.Bunlarla aynı sınıf olan belki d300 gibi birazda arada kalan a700 var. A550 bana kalarsa d90 klasmanında.
LAkin dediğim gibi bunlar içinde en avantajlı ve iyisi d90 görünmekte.
Pavırşat 50d alacağım demiyorki arkadaş. 500 d alacağım diyor. BIrak alsın d90 ı.

Tarih: 18 Mart 2010, 17:15 - İp: 88.***.**1.152