medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony A550 Ve Sony Dslr Kullanmak??

Bu konuda tecrübesiz biriyim ilk başta olympus e620 alacaktım ama kesme çarpanının ileride sorun olacağını anladım...
Sonrasında bana verilen tavsiyeler Canon EOS 500D ile Nikon D90 oldu fakat ben bir fotoğraf makinesinin sadece fotoğraf çekmesinde yanayım... Bu durumda aşağı yukarı aynı fiyata 18-55kit lensiyle Sony A550yi gördüm...

Sizlere sorularım basit
siz olsaydınız hangisini alırdınız?
Bu makinelerin birbirleri üzerine ağır basan yönleri nelerdir?
Sony kullanan arkadaşlar sony kullanmak nasıldır?
ve ileriye dönük olarak Lens bulmak sorun olur mu? (En az 6ay kit lensle idare edeceğim çünkü maddi olarak elim kuvvetli değil ve orta seviye iyi bir makine alıp lensleri sonra tamamlamayı daha uygun buluyorum... Başlangıç seviyesi makine ve 2-3lensten ziyade bana daha mantıklı geliyor...)

Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 18 Mart 2010, 11:52 - İp: 88.***.**8.142
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

herkese slm..
daha önce sony alpha 550 başlıklı bir konu açmıştım ve burada yapılan yorumlardan sonra (qerçi kararımı çok önceden A550den yana vermiştim ama neyse ) A550 yi aldım ..
10 qündür kullanıyorum ve kit lens 18-55 ve bunun yanında 55-200 lens de aldım.. en azından şu an için işimi qörür ve acemiliğimi atarım diye düşündüm.
A550 kullanım açısından çok ii ancak menü türkçe değil bu yüzden benim qibi slr konusunda yeni olan biri için zorluklar ortaya çıkıyor.. daha önce kullandığım yine sony'nin dsc h-3 modeline bakarak terimlerin ne anlama qeldiğini anlamaya çalışıyorum
çektiğim fotoğraflara qelince;
internet üzerinde teorik olarak anlatım sunan siteler doğrultusunda arka plan flu yapmak, uzun pozlama, hareket dondurma vs vs qibi konularda yavaş yavaş qüzel fotoğraflar ortaya çıkıyor.
ancak acemi bile denmeyecek ben; çekimlerle ilqili bi soun yaşamaktayım.. ister enstantene değerleri , diyafram değerleri olsun, isterse beyaz ayarı, kelvin değerleri ve pozlama ayarı olsun bu değerlerin tamamını değiştirerek tek tek saatlerce uğraşarak değişik ayarlarda çekim yapıyorum ve renk açısından canlı ve pastel boya ile boyanmış qibi fotoğraflar elde edemiyorum.. bunun tabiki ortamdaki ışığın yönü, açısı ve şiddeti ile de alakası vardır ama en azından kullandığım eski kompakt makina ile çekilmiş fotoğraflara qöre daha canlı ve etkileyici ayrıca fark edilebilir nitelikte fotoğraflar beklentisi içindeyim doğal olarak.. henüz bunu tam olarak başarabilmiş değilim
tabi ki daha ii fotoğraflar zamanla ortaya çıkar ama ben en azından renk canlılığı ve pastel renkli fotolar istiyorum..
bir de polarize filtre siparişi verdim.. umarım filtre ile beraber çekeceğim manzara fotoğraflarında bu beklentim qerçekleşir..
bunların dışında özqür beyin de deiği qibi 12800 qibi bi iso değeri var bunu daha hiç kullanmadım bence qerek de yok ama acil durumlarda işe yarayabilir diye düşünüyorum.. yaşadığım yer itibariyle de çok fazla fotoğraflık malzeme çıkmıyor ama netice olarak etrfımda bulunan ve fotoğraftan anlamayan insanlar çektiğim fotoğrafları görünce bana fotoğraf sanatçısı qibi davranıyor )) burda makinanın kalitesi ortaya çıkıyor tabi..
benim A550 ile ilqili 10 qünlük kullanım deneyimim bu şekilde..
ve sonuç olarak A550den memnunum diyebilirim ne de olsa fotoğrafı fotoğraf yapan makine değil,, onu kullanan kişi..
tekrar herkese selam ve sayqılar..

Tarih: 30 Mart 2010, 20:41 - İp: 188.***.**6.196
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Kaça almıştınız o A550'yi .

Tarih: 30 Mart 2010, 20:46 - İp: 88.***.**6.119
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

ben A550y modelini aldım,, üzerinde 55-200 mm ayrı bir lens de mevcut ve peşin fiyatı 2695 TL

#qurkan_arslan' tarafından 30.03.2010 21:03:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mart 2010, 21:01 - İp: 188.***.**6.196
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Anladım ,,pekâla.. ..

Tarih: 30 Mart 2010, 21:24 - İp: 88.***.**6.119
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Gürkan ilk Menüden creative style'a gir. Oradan mesela standart seçili ise yanında çıkan kontrast, parlaklık, keskinlik ayarlarını sırasıile +2, +2, +1 yap. sonra vivid bir altında onu da +2, +2, +1 yap. sonra bu ayarlarda bir kaç çekim yap. Sanırım istediğin pastel renklere ulaşırsın.

Tarih: 30 Mart 2010, 22:53 - İp: 88.***.**5.209
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

badboy arkadasin dedigi gibi azicik color,azicik contrast,azicikta sharpness ayarlarini yukseltirsen zor bisey degil compact makinalarin abartilmis renklerini elde etmek.Iste ben bu yuzden yeni baslayanlara hep CCD sensorlu D3000 nikonu tavsiye ediyorum,canli ve vivid colorlari icin.Yanliz vivid ayarinda dynamic range denilen parlaklik ile karanlik arasindaki dengede tabiki ortadan kayboluyor biraz oda ayri konu.Yani golgede kalan yerlerde pek detay kalmayabilir...Ancak su andaki RAW formatlarindaki dosyalari ,makina ile gelen program ilede istedigin sekle sokmak mumkun.Birde sendeki makinada HDR ozelligi var bundanda yararlanmasini bil yani niye aldin o makinayi...!!

Tarih: 31 Mart 2010, 05:59 - İp: 221.***.**4.187
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

evet biliyorum creative styl bölümünde standart, vivid, portaid, landscape ve sunset seçenekleri var..
bu ayarlar üzerinde dediğiniz şekilde oynamalar yaparak ve makinada bulunan otomatik hdr özelliği ile daha şimdi yaptığım çekimleri paylaşmak istedim ama sistem web uzantısı istedi
ama yine istediğim sonuca ulaşamadım çünkü ben aynı tonları, kullandığım kompact makinada zaten yakalayabiliyordum
bu makina bozuk mudur nedir anlamadım..

Tarih: 31 Mart 2010, 09:56 - İp: 88.***.**8.40
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Makine bozuk değil DSLR ye geçiş süreci... Makinenin menüsü türkçe olmasa bile Türkçe kitapçığı vardır. Yoksa iste ücretsiz veriyorlar...

Renkler konusunda zaten arkadaşlar söylemişler, HDR modu güzel bir özellik ama önce makineni iyi tanı sonrada biraz RAW a eğil...

Hayırlı olsun güle güle kullan...

Tarih: 31 Mart 2010, 10:10 - İp: 81.***.**9.145
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

teşekür ederim

Tarih: 31 Mart 2010, 11:15 - İp: 88.***.**8.40
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Gürkan www.directupload.net/ adresine gir ve bu siteye fotoğrafları yükle. Verecekleri linki kopyala yapıştır. Fotoğraflarını bizde görebiliriz.

Tarih: 31 Mart 2010, 12:34 - İp: 85.***.**4.37