medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony A550 Ve Sony Dslr Kullanmak??

Bu konuda tecrübesiz biriyim ilk başta olympus e620 alacaktım ama kesme çarpanının ileride sorun olacağını anladım...
Sonrasında bana verilen tavsiyeler Canon EOS 500D ile Nikon D90 oldu fakat ben bir fotoğraf makinesinin sadece fotoğraf çekmesinde yanayım... Bu durumda aşağı yukarı aynı fiyata 18-55kit lensiyle Sony A550yi gördüm...

Sizlere sorularım basit
siz olsaydınız hangisini alırdınız?
Bu makinelerin birbirleri üzerine ağır basan yönleri nelerdir?
Sony kullanan arkadaşlar sony kullanmak nasıldır?
ve ileriye dönük olarak Lens bulmak sorun olur mu? (En az 6ay kit lensle idare edeceğim çünkü maddi olarak elim kuvvetli değil ve orta seviye iyi bir makine alıp lensleri sonra tamamlamayı daha uygun buluyorum... Başlangıç seviyesi makine ve 2-3lensten ziyade bana daha mantıklı geliyor...)

Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 18 Mart 2010, 11:52 - İp: 88.***.**8.142
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Gürkan makinenle barışmana sevindim. Bu bocalamayı bende h9 dan a300 e geçişte yaşamıştım. Ama sonradan aradaki kalite farkını belli ediyor. Fotoğrafların büyütülmüş hallerine bakarsan görürüsün sende zaten. Zaten fotoğraflara bakınca tabiki senin ışık kullanımında önemli renklerdeki farklılığı görüyoruz. Bunu başka makineler kolay kolay yapamaz. Özellikle o gölün mavisi mükemmel. Bu renk scalasına ne Nikon, ne Canon nede Olympus sahip. Bu Sony nin ve arkasındaki asırlık Minoltanın mirasının bir ayrıcalığı.

Tarih: 6 Nisan 2010, 23:42 - İp: 212.***.**9.192
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

1.5 yıl kadar önce ilk makinemi almaya karar verdiğimde 2 makina arasında kalmıştım.. biri h3 diğeri h9 du ve fiyatları birbirine çok yakındı.. o zamanlar istanbulda yaşıyordum ve yalçınlardan makinelere bakmaya qittiğimde stoklarda sadece h3 ün kaldığını öğrendim.. nedense bşka mağazalara bakma qereği duymadım sebebini bilmiyorum.. neyse h3 üaldım ve 1.5 yıl kullandım.. qerçekten çok memnun kaldım ve hala kullanıyorum slr aldım diye bir kenara atmadım ya da elimden çıkarmadım bu makinayı kullanırken en çok özendiğim şey vizörden çekim yapmaktı,, makinanın vizörü olmadığı için o kadar üzülüyordum ki anlatamam şimdi en büyük keyfim vizör çekimleri

Tarih: 6 Nisan 2010, 23:58 - İp: 95.***.**0.80
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Gürkan Sony Alpha grubuna bekliyoruz

Tarih: 7 Nisan 2010, 10:02 - İp: 81.***.**9.145
gurkan_07
gurkan_07 (üye)
Konya / Amatör

elbette.. ama biraz daha zaman qerek.. kayda değer çekimlerle paylaşımda bulunmak istiyorum

Tarih: 7 Nisan 2010, 10:17 - İp: 88.***.**6.101
medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Bugün bir sony centera daldım ve görevlilerden izin alıp Vitrindeki Alpha500 ü elime aldım... 1-1,5 saat boyunca peşimdeki görevliyle birlikte etrafta dolanıp yaklaşık 150kare fotoğraf çektim... yüksek iso düşük iso... olsun bokeh efekti odaklanma hızı olsun... pek çok şeyi Alpha500üzerinde gördüm... fotoğrafları kendi SD kartıma cekmiş olmam güzel oldu, ikili kart slotunun hemen üstünde bir tuş gibi bişey var... onu istediğiniz tarafa iterek anında kart değişimi sağlıyabiliyorsunuz... bu bence süper bir özellik... ayrıca %olarak pil durumuda başka bir artısı... Menüsü ingilizce olsa bile kullanımı benim gibi daha önce eline canon 1dsMIII alıp kullanmış biri için çok kolay oldu... ki bu arada yaşadığım bir tartışma sonucu stüdyodan ayrılmak zorunda kaldım... MF Check live özelliğinide çok beğendim odaklanma gerçekleştikten sonra lcd ekranda zoom yapıp doğru odaklanma olmadığını kontrol edebilmeniz... Manual fokusta o kadar işe yarıyacak bir özellikki.. Yaptığım ayarlardan sonra sony centerdaki çalışanlar pek bir keyiflendiler doğrusu... HDR modu olsun devamlı fokusu olsun canlı ön izleme olsun hepsi gerçekten süperdi... ki bunları Alpha500 ve 18-55kit lensiyle yaptım... hatta işi abartıp makinenin sınırlarını zorladığımda oldu... kararımı netleştirdim ve yazın sanırım buradaki alpha klübünüze gireceğim... şimdi aklımdaki soru şu çift len mi tek lens mi alayım? kit lenslerinin kalitsi konusunda tereddütteyim cünkü oradaki numunede manual fokus sırasında cemberin sallandığını ve cevirmediğim halde odaklanmanın yerinin değiştiğini gördüm... Hani şu dışarıya çıkan tüp gibi şey varya o aşağı yukarı oynuyordu yani... pek alışık değilimde böyle bir şeye... stüdyoda Canon EF 85mm f/1.8 USM Lens ile birlikte Canon EF 24-70mm f/2.8L USM kullanıyorduk... bu normal midir yoksa oradaki teshir ürününden dolayımıdır??

Tarih: 7 Nisan 2010, 20:53 - İp: 88.***.**1.128
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

sizin dediğiniz galiba netleme sırasında ön elementin oynamasıdır. Bu normal birşeydir. Polarize filtre kullananlar ve makro çekim yapanlar için bir dezavantaj ama gerisi için önemsiz bir durum.

İçten fokuslayabilen (internal focus, IF derler) bir lensim oldu benim ilk defa. Güzel bir olay evet, en azından lensin gövde kalitesi daha iyi dedirtiyor ama hayati değil.

Mesela bu lens de netleme yaparken öne doğru uzar :

http://www.dyxum.com/lenses/Minolta-AF-70-210-F4-%28beercan%29_lens48.html

Zeiss 24-70 f2.8 de ise böyle bir durum yok,fokus mekanizması içte.

http://www.dyxum.com/lenses/Carl-Zeiss-Vario-Sonnar-T*-24-70-F2.8-ZA-SSM_lens438.html

Tarih: 27 Mayıs 2010, 14:24 - İp: 144.***.**8.145
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 27 Mayıs 2010, 23:18 - İp: 85.***.**0.234
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

konica minolta 28-75 f2,8 de içten netlemelidir. KM 28-75 f2,8

Tarih: 29 Mayıs 2010, 01:40 - İp: 88.***.**6.174
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hangisi ucuzsa onu alın biriyle yapıp digeriyle yapamayacagınız hiçbirsey yok.
varsa biri soylesin..
amac fotografsa ikiside, ve hatta e620 de fazlasıyla yeterlidir.
ayrıca makinede video ozelligi var diye video ozelligini kullanmak gerekmiyor.

Tarih: 29 Mayıs 2010, 21:19 - İp: 95.***.**9.244
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

sevgili medey26..

sony alpha kulübümüze bekleriz
ben de a550 aldım.
a500 den en büyük farkı, MUHTEŞEM lcd ekranı.. Çok net, çok parlak ve güzel..
keyif veriyor bu ekran..

Tarih: 30 Mayıs 2010, 01:02 - İp: 88.***.**3.38