medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sony A550 Ve Sony Dslr Kullanmak??

Bu konuda tecrübesiz biriyim ilk başta olympus e620 alacaktım ama kesme çarpanının ileride sorun olacağını anladım...
Sonrasında bana verilen tavsiyeler Canon EOS 500D ile Nikon D90 oldu fakat ben bir fotoğraf makinesinin sadece fotoğraf çekmesinde yanayım... Bu durumda aşağı yukarı aynı fiyata 18-55kit lensiyle Sony A550yi gördüm...

Sizlere sorularım basit
siz olsaydınız hangisini alırdınız?
Bu makinelerin birbirleri üzerine ağır basan yönleri nelerdir?
Sony kullanan arkadaşlar sony kullanmak nasıldır?
ve ileriye dönük olarak Lens bulmak sorun olur mu? (En az 6ay kit lensle idare edeceğim çünkü maddi olarak elim kuvvetli değil ve orta seviye iyi bir makine alıp lensleri sonra tamamlamayı daha uygun buluyorum... Başlangıç seviyesi makine ve 2-3lensten ziyade bana daha mantıklı geliyor...)

Görüşleriniz nelerdir?

Tarih: 18 Mart 2010, 11:52 - İp: 88.***.**8.142
powershot
powershot (üye)
Antalya / Firma

badnoy arkadaşımda sony a350 var antalyada kemerde yaşıyo orda lens bulamıyo antalyada lens olarak nikon ve canon çok fazla var sony çok az bulunuyor
ayrıca benim anlatmak istedigim şey iki makineninde fiyatları aynı ama segment olarak farklı ikisininde karşılaştırılmaması gerktigini savunuyorum eger kendinizi ileri seviye görüyorsanız gidi D90 alın güle gülede kullanın kardeşim

Tarih: 18 Mart 2010, 20:55 - İp: 212.***.**6.32
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yahu Kemerde Sony nin lensleri bulunamıyor tamam da Canon ve Nikon'un nasıl bulunuyor. Onlarında bulunamıyor. Sony nin lenslerine netten kolayca ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Ben de İstanbul yada İzmirde oturmuyorum ama sony kullanıyorum. Bu kadar basit.

Tarih: 18 Mart 2010, 22:10 - İp: 85.***.**9.79
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Sırasıyla,
Sony A-100
Sony A-700
Sony A-300
Leica M8
Canon 5DMK2
Sony A-850

kullanmış birisi olarak, ben kendi hesabıma yukarıdaki listeden en az 5DMK2 yi beğendim ve kısa bir sürede sattım.
oysa bu makine, benim e çok beğendiğim ve saygı duyduğum pek çok usta fotoğrafçı tarafından yaygın olarak kullanılıyor.
Bana ise başta menüsü olmak üzere o kadar ters geldi ki bir türlü sevemedim ve satar satmaz tekrar A850 aldım ve şimdi oldukça mutluyum.
oysa incelemelere bakarsanız A-850 öncelikle iso performansı olmak üzere pek çok konuda 5DMK2 nin gerisinde, ama bana yine de daha sıcak ve sevimli geliyor.
bunları şunun için söylüyorum ki, önemli olan bin makine ile kurduğunuz ünsiyet pek çok teknik detaydan çok daha önemli oluyor.
bana kalsa hiç düşünmeden medey26 nın sorusuna A-550 veya A-550 diye cevaplarım.
Her şeyden önce live view özelliği en oturmuş olan ve sorunsuz çalışan sistem sony. bir kere liveview modunda da pil ömrü oldukça uzun ve diğer sistemlerde olduğu gibi dramatik bir azalma sözkonusu değil. Ayrıca yine bildiğim kadarı ile liveview mounda en hızlı AF yine sony sistemde bulunuyor.
A-500 ve A-550 fotoğraf kalitesi olarak mutlaka kullanıcısını tatmin edecektir. Ciddi bir eksikliği olduğunu düşünmüyorum. iso başarımında da oldukça iyiler.
Tabi iso başarımında canon makinelerin üstünlükleri hep konuşuluyor ama mesela nikon D3S şu anda en yüksek iso performansı ile canonu tahtından etmiş gibi gözüküyor.
Nikonun CMOS sensör kullanan giriş seviye makinelerinin tamamının da iso başarımı son derece iyiler.Sony bu konuda iki markanın biraz gerisinde olsa da kullanıcısını üzecek bir problem çıkartacağını düşünmüyorum.
Live view dışında ardarda çekim özelliğinde giriş sisteminin en hızlısı A-550 (Saniyede 7 kare)
İlaveten gövdeden titreşim engelleme sistemi sony makineleri çok cazip hale getiriyor.Gerçi bu konuda Olympus çok iyi, pentax oldukça iyi fakat sony a-100 modelinden bu yana titreşim engelleme özelliğini çok verimli bir şekilde sunuyor ve bu konuda oldukça memnun olduğumu söylemeliyim.
Mesela Pentax K-X modelinde titreşim engelleme özelliği çok zayıf kaldığı söyleniyor, sony ise bu konuda çıtayı hiç düşürmedi ve hep iyiydi, yani su özellik itibariyle de sony öne çıkıyor.
lens konusuna gelince bu sitede veya fotokritikte, istediğiniz lensleri yurt dışından getirtip son derece cazip fiyatlarla size temin eden arkadaşlar var yani inanın hiç sorun değil.Kaldı ki gittigidiyor veya sahibinden.com da da bir sürü lens bulmanız mümkün.
Canon lens seçeneklerinde daha zengin ama Canon'un iyi lensleri de çok çok pahalı.
Uzatmamak adına söylüyorum, gönül rahatlığı ile A-550 alınabilir,
Ama daha baştan elediğiniz E-620 bile sizi asla üzmeyecektir.
Hatta muhtemelen E-620 ile başlangıç yaparsanız yolunuza Olympus ile devam edersiniz.
Çünkü genelde ilk DSLR sistemi sizde bir renk-fotoğraf yorumu ve menü alışkanlığı oluşturuyor ve artık kolay kolay başka bir sistemden haz almıyorsunuz.

Tarih: 18 Mart 2010, 22:53 - İp: 78.***.**9.4
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Oo fipar ağbi hoş geldin. Gerçekten güzel yazmışsın. Dediklerinin pek çoğunada katılmaktayım. LAkin genede arkadaşın yazdığı makinalar arasında en alınabilir makinanın d90 olduğunu düşünmekteyim. HEle 18-105 ile gerçekten süper bir ikili olduklarına bizzat şahidim.
BEnim kullandığım makinalar içindede en performanslısı a700 idi. Gerçekten süper makina.
Geçenlerde satacaktım lekin arkadaşlar onun yeni bir efsane olacağını söyleyince vazgeçtim. SAnırım ölünceye kadar(Makina ) kullanacağım a700 ü.
MEydey d90 al.

Tarih: 18 Mart 2010, 23:14 - İp: 88.***.**1.152
medey26
medey26 (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

gerçekten yorum yapan herkese çok teşekkür ederim, sizler bana yardımcı olarak beni mutlu bir kullanıcı yaptınız çok sağolun,

Dediğiniz gibi D90 18-105mm lens ile çok iyi olabilir fakat ben fotoğraf makinesi kullanmayı 5DMarkIII ile öğrendim bir amatör için belki rüya bir makine ama stüdyodan dışarı çıkartamadım o ayrı bir konu

Canonun lens yelpazesi hepsinden iyi görünüyor fakar pahalı ve IS denilince tüylerim diken diken oluyor... Lensten titreşim engelleme bence pek pratik bir çözüm değil...

Nikon içinse pek bişi diyemeyeceğim geçen 14-XXmm mi ne öyle bir lens gördüm 4400TL idi diyaframı sabit ve 2.8 ama titreşim engellemesi yok... pes dedim...

Ben alacağım makinenin video çekmesini +olarak kabul ederim pek bir faydası olmayacak bana çünkü zaten basitte olsa Toshibanın HD cameralarından birine sahibim...

Sony Centerlar ve garantili lens - makina alımına sıcak bakıyorum... Sony lensleri ikinci el alacağımı sanmıyorum ama CZ olsun Sigma olsun belki bir ihtimal ikinci el alabilirim diyorum...

Şuan aklımda %65 Sony A550 %35,,, Olympus E620 olarak kaldım... Büyük bir ihtimalle A550 alacağım ama buna gerçekten değecek mi? Değer mi?

Arkadaşlar bana tavsiyeniz ne olur diye soracağım, diyeceksiniz ki zaten A550de karar kılmışsın, hayır karar kılmadım hala, lütfen bana A550seçmem için cazip şeyler söyleyin...

Sony kullanıcısı arkadaşlar, üstadlar A550kullanıyor olmanız zor çünkü daha türkiye stoklarına girmedi ama acaba bana Sonylerinizle çektiğiniz güzel fotolardan örnekler gösterirmisiniz...

Tarih: 23 Mart 2010, 17:45 - İp: 88.***.**8.142
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Medey A550 fotosu bekleme alan çok azdır. Tıkla A550 alıpta pişman olmazsın merak etme. İhtimal vermiyorum ama Sony orta format çıkarsa A550 den farkı daha büyük vizör, daha büyük ve sağlam gövde ve belki 1 MP fark dışında birşey olmaz. 3" lik kaliteli ve hareketli bir lcd ekran ile desteklenen dünyanın en hızlı netleyen canlı önizlemesine sahip bir makineden bahsediyorsun. Gövdeden titreşim önleme ve af motoru var. Nasıl lens takarsan tak titreşim önlemen olacak. Ayrıca giriş seviyesindeki en seri makine. 12800 iso ya kadar çıkıyor demek 6400 isoya kadar kabul edilebilir fotoğraf veriyor demek. Birde Pentax K7 var bunun muadili. Fotoğraflar için Sony alfa topiğine bakabilirsin.

Tarih: 24 Mart 2010, 01:26 - İp: 85.***.**9.79
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 27 Mart 2010, 19:33 - İp: 88.***.**8.147
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

a550 de çift kart slotu nasıl çalışmakta acaba. bilen varmı. iki kart aynı anda takılabilmektemi. geçiş için bir anahtar varmış. kullanışlımı 2 kart acap.

Tarih: 30 Mart 2010, 00:33 - İp: 88.***.**2.136
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Pazarbey, A700 Sony'nin en karakterli makinası oldu da ondan sevildi. O artık eski bir model ama yenilerden geri kalır bir yanı çok da yok. Satma sen ama satarsan da bana sat. 600 gayme veririm.

Tarih: 30 Mart 2010, 01:01 - İp: 78.***.**9.62
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

1600 gayme mi dedin usta. Yoksa sana mavidolandırıcımı demem lazım.

Tarih: 30 Mart 2010, 18:54 - İp: 88.***.**2.136