dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Profesyonel Dslr Nedir?

arkadaslar merhaba..
benim bir sorum olacak; nedir profesyonel dslr'in manasi gercekten?..
dillerde; yok su makine profesyonel ama bu makine amator gibi laflar dolasiyor, ki bu konusmalari yapip makineleri karsilastiran insanlar hobi amacli fotograf cekiyorlar anladigim kadariyla..
....dslr almak icin yola cikmis insanlari anlayabiliyorum; kaliteli fotograflar gormek istiyorlar ve kompact makine yerine biraz daha ekleyeyim de dslr alayim diyorlar.. peki bu insanlari, makinelere profesyonel insanlar dusunulerek konmus ozellikler ne derece ilgilendiriyor?..
.........
daha profesyonel olan makineler daha mi iyi olurlar? bu forumda, kimler; "profesyonel demek daha iyi demek" diye dusunuyor?

konusuldukca, yeni sorulara ve dusunduklerimize geliriz..

burada yazilacaklarin, yeni kamera almak isteyen arkadaslarimiza yardimi olacagini dusunuyorum..

NOT: lutfen bu konu icerisinde, yok bu makine profesyoneldir, su makineyi de dover gibilerinden muhabbetler olmasin.. tarafsiz olmaya davet ediyorum herkesi..

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:06 - İp: 86.***.**0.120
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Dere yatağında Ferrari, park yeri olmayan kent sokağında Range Rover nasıl işe yaramazsa fotoğraf makinaları da öyle.
Karne zamanı geliyor, çocuklara dslr almanın anlamı var mı?
Pek çok amatör de karne alan genç gibi; ayrıntılı menüleri, üstün özellikleri hiçbir zaman öğrenmeyecek, kullanmayacak. Üstelik bir çok para verilecek.
Benimki seninkini döver havasına girmeyelim.
Ne istediğinizi sahiden biliyor musunuz?

#merson' tarafından 18.05.2007 06:21:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 06:10 - İp: 88.***.**4.147
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Ne o makine..
Ne de şu makine profesyonel değildir!
En profesyonel makine;
Kullanıcıya istediğini veren makinedir!

Tarih: 18 Mayıs 2007, 06:14 - İp: 88.***.**4.194
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dslr almamın tek sebebi makro fotoğraflarında istediğim ayrıntı ve pürüzsüz görüntünün kompaklar ile alınamamısıdır.
Başkaca da bir amacım bulunmamaktadır.Birazda hız tabi.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 08:07 - İp: 88.***.**7.149
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Amaca özel üretilmiş olan.
Ultra hız isteyene,hız
Ultra çözünürlük,çözn
Özelleştirilmiş,sınıftan farklı

şu çıdn yaklaşayım pc bilmeyene xp pro lu pc versen gene chat yaparv gene okey oynar :d .Soranada X

Tarih: 18 Mayıs 2007, 08:49 - İp: 88.***.**1.129
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Amaca özel üretilmiş olan.
Ultra hız isteyene,hız
Ultra çözünürlük,çözn
Özelleştirilmiş,sınıftan farklı

şu açıdan yaklaşayım pc bilmeyene xp pro lu pc versen gene chat yapar ve gene okey oynar :d .Soranada Xp pro'lu der. :D:D:D

Tarih: 18 Mayıs 2007, 08:52 - İp: 88.***.**1.129
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

bunu tartismak guzel.

* kompak makineler ba-cek mantalitesindedir. manuel ayarları yapılabilsede bunu yapabilmek icin lcd ekranda ugrasmak gerekir. slr makinelerde full manuel ayarlari dışş tuşlarla yapabilirsiniz. bu size hız katar.
(zira mizansen beklemez )

* hic bir kompak makinenin işlemcisi slr ler kadar buyuk degil(R1 demeyin o haric ) E tabi bu buyukluk farkı size renk olarak geri donuyor. slr ler daha gercekci renkler yakalıyor.

* Photoshop ile digital fotografların eli ayağı düzeltiliyor. bu biraz farkı azaltıyor.

* kompak makineler zoom+makro+geniz aci secenekli olarak satılıyor. tum lensler uzerinde gibi. parası sınırlı fotograf sever arkadaslar tercih ediyor. mantıklı. Ama slr bir makineniz varsa alaaginiz her lens bir makine oluyor. bu önemli bir fark.

* fotogtaf makinesi kadar , fotografcide onemlidir. cok begenigim bir cok fotograf bas-cek tipi kompak makinelerle cekilmistir. ben d70s kullanıyorum ama hala ile goz agrim olan kodak z740 ımdan vazgecemiyorum

yukarıda belirttiğim unsurlardan ozetrlersek en onemli iki fark işlemci farkı ve lens değişimidir...

bol fotografli gunler...

Tarih: 18 Mayıs 2007, 08:55 - İp: 81.***.**5.133
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

valla profesyonel insan ,yaptıgı işden para kazanansa
profosyenel dslr de kişiye para kazandıran dslr dir kanımca.şimdi bilmem kaç milyarlık makine benim olunca ben promu olacak..yoo hayır..yine amatör yine amatör.eşek semer ilişkisi gibi oldu :D

valla dedim yaa cektiklerinden para kazanıyorsa o adamın kullandıgı makine produr kendiside produr.burda makine degil kişi öne cıkıyor.ben ilk makine alacagımda bir model vardı bundan 4 yıl evvelinindi hatta ilkerede danısmıstım..makine pro sınıfı bir makineydi ama dönemine göre.aslında dönemde dememek lazım makine yaslanmıs artık diyelim :D
neyseee vallaa bence makine degil ceken produr...cünkü aradaki farkı görürsünüz...isterseniz deneyelim ortaklasa alın banaa sölee büyük janjanlı bir makine nasılda onu amatöre sokuyorum görün :D

Tarih: 18 Mayıs 2007, 10:15 - İp: 81.***.**1.62
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ilker profesyonel makine sanırım bir tanımlama yada sınıflandırma olsa gerek. "Üst düzey" anlamında kullanılıyor sanırım.

profesyonellik ise 3 unsuru içermelidir.
kişi+faaliyet+para

bu üç unsur bir araya geldiği zaman o kişi için o konuda (faaliyette) profesyonel, yani para kazanıyor demektir..

Bir kişi hasselblad ile sırf zevkini tatmin etmek için çicek böcek fotoğrafları çekiyor ve bundan para kazanmıyorsa o kişi kesinlikle profesyonel değildir..
Uzman olabilir fotoğraf konusunda ama profesyonel değildir.
Birte usta kavramı vardır. Bana göre Usta: Profesyonel Uzmandır. ayrıca usta; öğreticilik ve yetiştiricilik vasıflarına haiz olan kişidir.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 10:20 - İp: 88.***.**5.117
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Profesyonellik deyince isin icine "para" kavrami giriyor. En az masrafa en fazla parayi kazandiran en iyisi oluyor. Bu boyle olmasaydi memleketimizdeki taksiler Sahin/Dogan degil Mercedes olurdu.

Dolayisi ile yapilan ise gore, isin karliligina gore, musterinin tercihine gore makina yatirimi da degisecektir. Hollanda ve Almanya'daki taksilerin neredeyse hepsi Mercedes. Bizim tuketicinin Sahin'e binemmemek gibi bir takintisi olsaydi, Avrupa'daki gibi bir taksi tarifesine razi olup Mercedes'e binerdi.

Sanirim Ken Rockwell bu konuyu iyi analiz etmis, hani burada "profesyonel" diye nitelendirdigimiz makinalarin en buyuk musteri kitlesi profesyoneller degil "zengin" amatorler oluyor, cunku onlar goturu-getiri hesabi yapmadan aliyorlar makinalarini.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 11:01 - İp: 81.***.**5.159
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit 12xp dir

şaka bir yana

benim için giriş seviyesi bile pro

birileri için 5D bile yetersiz kalabilir

yapacağın işe göre değişir

Tarih: 18 Mayıs 2007, 11:07 - İp: 82.***.**3.118