dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Profesyonel Dslr Nedir?

arkadaslar merhaba..
benim bir sorum olacak; nedir profesyonel dslr'in manasi gercekten?..
dillerde; yok su makine profesyonel ama bu makine amator gibi laflar dolasiyor, ki bu konusmalari yapip makineleri karsilastiran insanlar hobi amacli fotograf cekiyorlar anladigim kadariyla..
....dslr almak icin yola cikmis insanlari anlayabiliyorum; kaliteli fotograflar gormek istiyorlar ve kompact makine yerine biraz daha ekleyeyim de dslr alayim diyorlar.. peki bu insanlari, makinelere profesyonel insanlar dusunulerek konmus ozellikler ne derece ilgilendiriyor?..
.........
daha profesyonel olan makineler daha mi iyi olurlar? bu forumda, kimler; "profesyonel demek daha iyi demek" diye dusunuyor?

konusuldukca, yeni sorulara ve dusunduklerimize geliriz..

burada yazilacaklarin, yeni kamera almak isteyen arkadaslarimiza yardimi olacagini dusunuyorum..

NOT: lutfen bu konu icerisinde, yok bu makine profesyoneldir, su makineyi de dover gibilerinden muhabbetler olmasin.. tarafsiz olmaya davet ediyorum herkesi..

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:06 - İp: 86.***.**0.120
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bu konu altından devam edeyim dedim. Pro makinemi, pro lensler mi? Tabiki ikisi olursa iyide, makine seçerken hangisine dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca bir sorum daha İleri Amatör diye adlandıracağımız kişiler için (Bu işten para kazanmayan diye tanımlarsam) Lens aralığı, çokluğu ne kadar önemli yoksa, iyi bir iki lensle uzun süre devam edebilirmiyiz?

Tarih: 22 Mayıs 2007, 11:47 - İp: 88.***.**8.55
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Profesyonel DSLR Nikon D200'dür.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 14:03 - İp: 193.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Hatta D80'dir, D70'tir, D70S'tir, D50'dir, D40'tır, D40 xtir. [>

Tarih: 22 Mayıs 2007, 14:11 - İp: 193.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Tamer sadece Nikonlarmı profesyonel.

Canon,Pentax,Sony,KM dslr fındık fıstık değilmi.

#as' tarafından 22.05.2007 21:24:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 21:21 - İp: 88.***.**8.44
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlker diğer topic sayesinde (K10D nin artıları D200 ün artıları) profesyonel dslr nin ne olduğu
tam belli olmasada ne olmadığı ortaya çıktı.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 14:53 - İp: 88.***.**8.44
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet haklisin adnan..
daha okuyamadim aslinda ne yazildigini ama o kadar sayfa olmussa vardir birseyler..
....
murat, bence cok iyi bir noktaya deginmissin..
bence ucuz dslr ama pahali lensler en iyisi.. en basit dslr'lar bile artik cok gelisti.. o yuzden pro diye satilan 3-5 milyarlik makinelere o kadar cok paralar yatirmaya gerek kalmadi.. ucuz bir dslr alininca, yanina pro lensler alsin kisi' sonra eminim cok daha mutlu olacaktir..
eger ki amator ama parasal bir sorunu yoksa da once ucuz bir dslr almali, ama kaliteli lenslerle..
pro ve imkani da varsa, en iyilerini alir zaten.. zaten pro ve imkani olan insanlarin da forumlarda pek gezinmeye ihtiyaclari yok..

Tarih: 24 Mayıs 2007, 16:51 - İp: 86.***.**0.120
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafın iyiliği fotoğrafçıda bitiyor tamam keskinlik renkler de önemli de bunlar sizin çok iyi fotoğraf çekeceğiniz alamına gelmiyro.

Hala yok onun 1600 İSO su çok kötü kaç kere 1600 e ihtiyaç duydun ki

Pro makina en ince ayrıntılara kadar müdahale imkanı veren full manüel makinalar değiller mi

Tarih: 25 Mayıs 2007, 14:54 - İp: 194.***.**9.46
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

oguziu, fotograf makinesinin tabii ki fotografciya verdigi seyler var.. tamam, fotografi ceken fotografcidir ama uygun olan fotograf makinesini kullanmakla daha iyi fotograf cekebilecektir..
eger ki lenslerden bahsettiysen, onlarin yarari var tabii ki.. iyi lenslerden cikan fotograflarin albenisi daha cok oluyor.. zaten o yuzden dunyadaki herkes, daha iyi lens alabileyim diye cabaliyor.. eger ki lens onemli olmasaydi, herkes kit lensleriyle yetinirdi..
tabii bu noktada lensin maksimum diyafram degeri de onemli.. kit lensleri her tur fotografcilik icin uygun olmayacaktir..
veya macro lensi olup olmamasi mesela..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 16:31 - İp: 86.***.**0.120
daqlon
daqlon (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonel olan makina değildir, fotoğrafçıdır.

Ben hem slr, hem digital, hem kompact kullanıyorum. Hatta geçenlerde bir yerde gördüm şip-şak bir makine bir kere kullan at modellerden. Hemen alacam şimdi. Umarım bu sitede kameralara takanlarla dolmaz, çünkü insanlar fotoğraftan çok kamera ile ilgileniyorlar. Oysaki 5 dolarlık makina ile yapılan şeyler 5000 dolarlık makine ile yapılmıyor bazen.

Ne Canonlar gördüm gerçek bir fotoğrafçısı yok
Ne fotoğrafçılar gördüm Canon'u yok.

Canada'da (yaşadığım yer) kompact makina kullanan prolar tanıyorum tabii ki slr da kullanıyorlar ama çıkan hemen her makinaya göz atıyorlar. Mesela Ken Roxwell slr olmayan bir digital kullanıyor. Hemde 6 mp adam 6-7 ayda 11000 foto çekmiş bu aletle.

Vesselam profesyonel olan makina olmuyor arkadaşım

Tarih: 28 Mayıs 2007, 08:05 - İp: 70.***.**4.243
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

mesela mary ellen mark, minicik bir contax TVS kullanıyordu... belki şimdi minik bir dijital kullanıyordur. kadının profesyonelliğinden şüphe edilebilir mi? insanlar profesyoneldir bence de? makineleri konuşmak bir yerden sonra gereksizdir. makine araçtır. fotograf ise amaç.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 10:50 - İp: 85.***.**5.26