dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Profesyonel Dslr Nedir?

arkadaslar merhaba..
benim bir sorum olacak; nedir profesyonel dslr'in manasi gercekten?..
dillerde; yok su makine profesyonel ama bu makine amator gibi laflar dolasiyor, ki bu konusmalari yapip makineleri karsilastiran insanlar hobi amacli fotograf cekiyorlar anladigim kadariyla..
....dslr almak icin yola cikmis insanlari anlayabiliyorum; kaliteli fotograflar gormek istiyorlar ve kompact makine yerine biraz daha ekleyeyim de dslr alayim diyorlar.. peki bu insanlari, makinelere profesyonel insanlar dusunulerek konmus ozellikler ne derece ilgilendiriyor?..
.........
daha profesyonel olan makineler daha mi iyi olurlar? bu forumda, kimler; "profesyonel demek daha iyi demek" diye dusunuyor?

konusuldukca, yeni sorulara ve dusunduklerimize geliriz..

burada yazilacaklarin, yeni kamera almak isteyen arkadaslarimiza yardimi olacagini dusunuyorum..

NOT: lutfen bu konu icerisinde, yok bu makine profesyoneldir, su makineyi de dover gibilerinden muhabbetler olmasin.. tarafsiz olmaya davet ediyorum herkesi..

Tarih: 18 Mayıs 2007, 05:06 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

profesyonellik insanın kendisine yakışanı giymesidir.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 21:59 - İp: 88.***.**1.113
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Profesyonellik bir amaca yönelmiş uzmanlıktır, bu amaçta paradır. Ben yıllarca profesyonel denizciydim. Ama bir amatör yatçı kadar yelkenlerden anlamam. Denizci düğümlerini bilmem. Çünkü benim işim makine dairesindeydi. Benzetmeyi fotoğraf için yaparsak dslr amatörler için gereksizdir demek yanlış olur aslında. Çünkü birçok amaç için kullanmak isteyeceklerdir. Bir stüdyo fotoğrafçısı yada bir doğa fotoğrafçısı sadece tek bir makine ve objektifle idare edebilir(tamamen amacına uygun ekipmanla).Ama bir amatör gün gelir kuş çekmek ister, gün gelir makro.Dslr geliştirebilirliğiyle esnek bir yapıya sahip. Her türlü amaca uygun kullanılabilir.O yüzden dslr yada şu makine, bu makine profesyoneldir demek yanlış bence. Hangisi ekonomikse, para kazandırıyorsa o profesyonel ekipmandır sahibi için.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:50 - İp: 88.***.**1.26
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

her dslr profesyonel dir.

en kotu dslr ıle cok cıddı ısler yapılabılır...

nokta.

23.15 sensor olan dslr ler yani...

bır muhabir için d200 pro dur.
bir mobilyacı ıcın 350d produr.

burda one cıkan ekıpmandır..

praflaslar optıkler gibi...

Bende aynını düşünebilirmiyin??

Tarih: 19 Mayıs 2007, 02:34 - İp: 88.***.**3.216
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Profesyonel olan kişidir, bu işten para kazanır.
Makine kendi kendine para kazanmaz.
Makine profesyonelin de kullandığı bir alettir.
Profesyonel dslr'den değil profesyonel fotoğrafçıdan söz edilir.
"Profesyonel dslr nedir?" soru olarak doğru değil. Bu nedenle filin bir tarafını tutan körler gibi bu soruya başka başka cevaplar veriliyor.

#merson' tarafından 19.05.2007 08:51:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 05:56 - İp: 88.***.**7.79
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

o zaman fil nedir sorusu gündeme gelir..
ve bu daha önce tartışıldı.. ama sayın yöneticimiz, filin her bi tarafını üyelere tutturmuş ve gözlerimizi bağlamış sonrada karşımıza geçip, eline içkisini alıp manzaraya kahkahalarla gülmüştür. Bu forum böylesine acı tecrübeler yaşamıştır.
merson hocam lütfen yazdıklarımı taklit etmeyiniz.. bari kaynak gösterseydiniz. hiç olmadı arada kaynatmasaydınız..

ayrıca kontras o senin dediğin fildir.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 10:38 - İp: 88.***.**5.117
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

rakımet, Tekel'de mi çalışyordun?

Tarih: 19 Mayıs 2007, 11:24 - İp: 88.***.**9.225
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

yok abi Rekabeti önleme Kurumunda Üst Yüzey Yönetmeyici değilim.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 11:32 - İp: 88.***.**5.117
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

Profesyonel Dslr Nedir?

soru bu olunca bence profesyonel fotoğrafçıya değinmeye gerek yok.
prof dslr ise profesyonel bir fotoğrafçının her türlü çekiminde kullanabileceği ve sistem olarak eksiklik duymayacağı makinadır

yaklaşmış mıyım?

Tarih: 19 Mayıs 2007, 13:26 - İp: 88.***.**7.82
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet yaklasmissin meliksahu..
sonucta fikirler farkli olabilir tabii, ama, ben en cok ulyses'in cevabini kendimce tuttum..
amator insan icin gercekten de; ondan da yapsin sundan da yapsin onemlidir.. bir tasla iki kus vurabilmek..
eger ki profesyonelseniz, gidip isteginize tam olarak hitap edecek bir makine ile lensi alirsiniz; ama amatorler icin cok daha farkli bu..

profesyonel insan, ne alacagini bilir ayrica.. huseyin bu noktada, yine bence tabii; cok hakli.. fotografcinin kendisinin o ekstra ozelliklere ihtiyaci oldugundan; gider o makineyi alir.. makine, yuksek fiyata satiliyor veya "profesyonel" diye tanitiliyor diye degil..

...peki arkadaslar bir de su konu var; evet, profesyonel diye satilmasi bir makinenin, hicbirseyi degistirmez, cunku fotografcinin oncelikle o ozellikleri kullanacak olmasi onemli dedik.. peki profesyonel makineyi kullanmak da kolay midir?.. yani her eline 1dsMII alan, bir ay sonrasinda sakir sukur cekmeye mi baslar?

yoksa; aldim ama iyi fotograf cekemiyorum mu der kullananlar?..

.............

Tarih: 20 Mayıs 2007, 18:43 - İp: 86.***.**0.120
oksit
oksit (üye)
Kocaeli / Amatör

makineler özelliklerine göre değişir kimi daha basit kimi daha gelişmiş, bence profesyonel olan yada olmayan makineyi kullanandır...

Tarih: 21 Mayıs 2007, 00:20 - İp: 85.***.**4.128