netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Pentax Ve Fotoğraf Dostluğu...

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız Pentax K10D incelemesi Türkçe ve İngilizce olarak kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık iki aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) ve Dadanagast (İlker) arkadaşımıza galeri bölümüne kendi çektikleri fotoğrafları gönderen ime (İlhan),amati (Ahmet) ve Hüsnü bey' (Hüsnü Atasoy) arkadaşlarımızın yanı sıra incelememizin İngilizce çevirisini yapan cfiliz (Cem) arkadaşlarımıza ,verdikleri destek ve katkıdan dolayı sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K10D ürün inceleme sayfasına BURAYA TIKLAYARAK da ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Tarih: 18 Temmuz 2007, 09:23 - İp: 88.***.**3.85
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

asinan 5d de eskidi, canon ve nikon tarafındaki bu katalog ürünlerini tercih etmemek lazım.
Stok eritme dönemindeler.
Stok istenen seviyeye gelince eloktronik aksanları,işlemcileri,chipleri yenilenmiş versiyonları çıkacak.
Teknoloji basamak basamaktır.Basamağın dibinde elektronik ürün alınmaz.

k10d body iyi hemfikiriz.
16-45,f:2.8 16-50,60-250, yada çok iyi lenslerle makinenin performansı bir çok şeyi geçmekte.al lensleri gir studyoda gör :D.Toplam maliyette diğeriyle onu geçiyorsa zaten tercih olur.

Bana çok resim gelirdi onla çektik şunu kullandık :D ekipman değerini sorduğumda :d ühüüüüü :d bırakta çekin derdim.hız hariç %5-10 luk fark için kafa yoramam.

makine alacak olsam 4 makine alırdım zaten işime göre

1 tane kalite,detay için orta format
1 tane yarışlar,spor aktiviteleri, süper hızlı canon 1ds mark 3 (tipa 2007)
1 tane genel amaçlı kaliteli çekim için yeni üretim bir k10d (tipa 2007) (16-45'le misal)
1 tane acil durum için kompak

hesaplayın işte :D ihtiyacınız neyse .

Tarih: 28 Nisan 2007, 14:42 - İp: 193.***.**5.42
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlr bence objektif konusunu fazla büyütmemek gerekir.neden derseniz zaten kullanacağınız 4-5 objektif var kalkıp 20 tane objektif alacak halimiz yok amatör ve biraz ilerisi için düşünülürse.zaten sigma 17-70, 70-300,10-20,... pentax ın yeni starları da geliyor yani daha ne olabilir bilmiyorum.her 5-6 ayda bir kalkıp 1 milyar lir verip de objektif almayacağız herhalde...kendi adıma tabi

Tarih: 28 Nisan 2007, 14:46 - İp: 85.***.**7.202
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

#asinan' tarafından 04.12.2007 17:55:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2007, 15:21 - İp: 88.***.**9.116
shn58
shn58 (üye)
İstanbul / Amatör

nicolayy firmware yükleme tarifi işe yaradımı?

arkadaşlar benim bi sorum olucak.polarize ve close up filtre markalarından hangisini tavsiye edersiniz?
kullananlar varsa close up filtre ile makro çekim ne derece yapılabilir?
saygılar

#shn58' tarafından 20.07.2007 10:08:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2007, 18:13 - İp: 85.***.**3.75
ruzgar2
ruzgar2 (üye)
Amasya / Amatör

futfi meslektaş ve branşdaş olarak en kısa zamanda senide aramızda görmek isterim her nekadar işin çk zor olsada. üniversite okuyup hocalarının verdiği bilgiler yeterli olmaz..4 sene oku aldığın bilgilerden değilde saçmam sapan sorulardan sınava gir..olacak şey değil..sonumuz hayırlı değil ama...neyse

Tarih: 28 Nisan 2007, 18:53 - İp: 88.***.**3.153
onixon
onixon (üye)

bugün iş çıkışı hafif dolandım 3-4 istanbul güzeli dışında çekecek bir şey bulamadım.Bide motor severim,minik honda'yı çektik.

Manual.WB 120mm 1/160 elde

%100crop

Tarih: 28 Nisan 2007, 19:48 - İp: 85.***.**2.21
futfi
futfi (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler rüzgar hocam sağolun işallah çok zor görünüo şimdilik ama kimbilir neler olur ben mezun olana kadar bu seneyi saymazsak daha 4 yılım var bu arada memlekette aynı bizim rüzgar abim biliomusun ben amasyalımda. nese arkdaşlar bu arada nicolayy hocamın dediği gibi fazla takmamak lazım ama lens olmadanda güzel fotoraflar çekilmio en iyisi iyice bi para biriktirip ' * 'serisi lens almak onixon terfine sevindim umarım daha iyi yerlere gelirsin motor fotona söz yok

Tarih: 28 Nisan 2007, 19:58 - İp: 85.***.**9.105
onixon
onixon (üye)

saol aminnnn::D tütütü maaşallah

shn58 :d bende amatiye sormuştum close up larda en fazla 3x demişti,markayı zaten okuyunca söler.1-2 alternatif sunar sana
polarizaye gelince daha ihtiyacım olmadı.yorum yapmıyım.ben ND severim :D

#onixon' tarafından 28.04.2007 22:43:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2007, 20:16 - İp: 85.***.**2.21
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

shn58,merhaba.
Macro merakın var ise ve ortaya iyi birşeyler çıksın istiyorsan bence extention tube ile başlamalısın.Yok ben merakım var mı yok mu onu test edicem masrafsız olsun dersen,o zaman close-up lara bir bak.Ama tavsiyem sıfır birşey yerine hayyamda ikinci el birşeyler yakalaman.Yeni isterim en iyisi hangisi dersen; B&W ya da Heliopan derim.Hama ya da Cokin den uzak dur.Heliopan heme hemen B&W kalitesinde ama fiyatı daha uygun.Kamer ithalat getiriyor.Shibi Kamer ile çok yakın dost olduk.Selamım %15 kadar indirim yapar sanırım
Şunu belirtmeliyim ki close up filtreler karenin ortasında keskin ama kenarlara gittikçe net alan derinliğinden ve keskinlikten fena halde ödün veriyor.Bu sebeple gel beni dinle ve aşşağı yukarı kaliteli bir close up filtre fiyatına gittigidiyor da satılan pentax uyumlu extention tube setinden bir takım edin.İnan bana pişman olmazsın.YALNIZ !!! bu tüpler manuel diyafram halkası olmayan lensler ile uyumsuz.Sendeki 18-55 de bu var mı bilmiyorum ama örneğin bendeki 30 yıllık 50mm 1.4 ile harikalar yaratıyor bu tube lar.Eğer lensin digital için ise ve manuel diyafram halkası yok ise o zaman close up filtreler dışında ekonomik bir seçenek gözükmüyor.İstisnai olarak TR de olmamakla beraber KENKO markasının pentax bayonetli ttl çalışan elektronik kontakları ile makine ile lensin iletişimini devam ettiren modelleri de var.Bulursan kaçırma.Hatta bana da al

Polarizeyi ise gerçekten sürekli kullanacağına ve elden çıkarmayacağına emin olduğun ve geniş açısı da olan bir lense uygun olan çapta al ve bu sebeple acele etme derim.Çünki polarize sanılanın aksine sadece su yada cam yansımalarını almıyor.Özellikle manzara fotoğraflarında inanılmaz bir renk doygunluğu veriyor.Gökyüzü rengi ve bulut detaylı ortaya çıkarmada çok başarılı oluyor.Gerçi onixon un dediği gibi ND filtreler de bu konuda çok iyi ama polarize çift işlevi ile daha iyi bir yatırım.Eğer ikisini birden almayacaksan
Gerçi manzaralar dışında macro lensler ile de çok başarılı renk doygunluğu değerleri yakalıyor polarizeler.
Ama tekrar ediyorum,polarize bence lens konusunda kesin emin olduğun noktada yapılması gereken bir yatırım.Çünki ucuz değiller ve yine çünki saydığım o iki markanın polarizeleri lensin renk karakterine hiçbir artı yada eksi değişiklik katmadan çok başarılı iş görüyorlar.
Umarım tatmin etmiştir cevabım.

Selamlar.

Tarih: 28 Nisan 2007, 23:14 - İp: 88.***.**4.169
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

#amati' tarafından 28.04.2007 23:51:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Nisan 2007, 23:17 - İp: 88.***.**4.169