ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Pentax K7

Pentax'ın yeni makinesi çıkmış. Bana giriş sınıfına yönelik bir hamle gibi geldi. Özellikle body görüntüsü ve büyüklüğü, video özelliğiyle direk Nikon ve Canon'un benzer makinelerini hedef almış görünüyor.

Pentax K7 Çıktı

#ulyses' tarafından 19.05.2009 02:02:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 02:01 - İp: 88.***.**2.228
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oh be enazından bikac kişi bana katılıyor

eski makinelerin köşeli takoz tasarımı valla..
hatta askı halkalarıda nostaljik olmus..

Tarih: 20 Mayıs 2009, 18:33 - İp: 78.***.**8.210
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

k20nin tasarımından sonra benim de hoşuma gitmedi açıkçası ama çokta kötü gözükmüyor bence 80lerdede güzel arabalar vardı ama öyle demeyin 9mm limted bekliyorum artık pentaxtan

Tarih: 20 Mayıs 2009, 19:04 - İp: 88.***.**5.148
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Tayfun daha iyi bilir ama zaten eski bir modelin ruhunu canlandırmak amacıyla nostaljik yapılmış.özellikle askı yerleri.
Bence body güzel,sert çizgilere sahip.
asıl önemli olan özellikleri.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 19:39 - İp: 81.***.**6.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ruh falan hıkaye bence,tasarımcıyı şutlamışlar anlaşılan,kriz herkesi vyrdy

Tarih: 20 Mayıs 2009, 19:53 - İp: 78.***.**8.210
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Tarih: 20 Mayıs 2009, 19:55 - İp: 81.***.**6.34
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Böyle eski dönemlerin çizgilerini yansıtan tasarımlara retro deniyor. Meraklıları büyük paralar ödüyor böyle ürünlere. Pentax klasik çizgilerini vererek, ben eskiden de buradaydım, yeni değilim mesajı vermek istemiş olabilir.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 21:12 - İp: 88.***.**2.228
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Değerli arkadaşlar canımıza tak diyecek kadar bu makinayı bekledik. Günleri saydık.
Canon kullanıcısıydım (en son Canon Eos 30d) Pentax k200d si olan bir arkadaşımın bu makinasını birkaç günlüğüne alıp çektiğim fotoğraflara baknca 30d yi sattım ve Canon'a da Nikon'a da elveda dedim. Uzunca kullandığım makinalar arasında Canon Eos 30d, Canon Eos 40d, Canon Eos 50d, Nikon D80, Nikon d40x, Nikon D300... Kimse kusura bakmasın ve tartışmak için söylemiyorum Pentax K200D gibi belki bu saydıklarıma göre basit bir makinanın 18-55 kit lensiyle çektiği fotoğrafın keskinliğini ve canlılığını bunlarda bulamadım. Bu makinalara göre bir çok eksiği var idi ama imaj kalitesi bence hepsinden iyiydi. Hiç photoshopsuz kullanılacak durumdaydı neredeyse. Ve Pentax'ı çok sevdim. Ve Pentax k20d alayım diyorken üst modelinin çıkacağı söylentilerini duydum dolayısıyla sabırla bekledim. Arkadaşların makinalarıyla arada çekimler yaptım ve de en çok o Pentax K200D ile...
Şimdi bu çıkacak makina açıklandı. Fiyatı da özellikleri de bence çok çok çok iyi. Şekli şemali bence hiç önemli değil. Yani kütük olsa bile bu imaj kalitesinden dolayı düşünmeden alacağım zaten. Sanıyorum k20d nin o inanılmaz ayrıntı veren fotoğraflarına sahip olacağız bununla da. Sanıyorum aynı sensör. Fiyatı muhakkak düşecektir daha ama bizde bekleyecek hal kalmadı artık. Sabrımız son raddesine gelmiş durumda.

Şimdi size soracağım şu: Bu makinayı en erken nasıl edinebiliriz nereden alabiliriz? Türkiye'de satışa çıkması ne kadar zaman alır. Ne yapmalıyız?
Bu konularda kesin bilgisi olan arkadaş var ise lütfen yardımcı olsun.
Herkese teşekkür eder saygılar sunarım...

Tarih: 20 Mayıs 2009, 21:19 - İp: 78.***.**7.178
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Kadir haklı, bumodel tasarımında bence Pentax LX modeli baz alındı. Zaten tanıtımın ilk çıktığı gün japon sitesinde "Büyük Ustanın Anısına Saygıyla"diye çevirebileceğim bir ibare yer alıyordu. Pentaxın büyük ustası (benim de kullanma şansına sahip olduğum) efsane Pentax LX'tir. Bu modelin köşeli keskin tasarımı da LX i çok andırıyor. Pentax LX in de askı kısmı diğer tüm modellerindençok farklıydı, bence kesinlikle bir etkileşim var.

Gaijin in aksine ben yeni tasarımı kesinlikle çok beğendim, sağ el ergonomisi korunmuş ve gerekli tüm tuşlar eklenmiş (LV, WB tuşları mesela).

Tarih: 20 Mayıs 2009, 21:21 - İp: 78.***.**3.7
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Kansukara;
Makine Temmuz da dağıtılmaya başlanacak ancak yabancı sitelerde ön siparişler alınmaya başlanmış.Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla herkes "nereden sipariş verebiliriz?" sorusu çok soruyor. K20D ilk çıktığında, tüm taleplere kolay cevap verebilmişti ancak bu kadar heyecan yaratmamıştı. Dolayısıyla bu makinenin Temmuz ayı içinde Türkiye'de olacağını sanmıyorum.

Bir de aslında K20D fiyatları yenimakine söylentileri ile iyice düşmüştü ben bu arada bir tane aldım ABD den çok ucuza. Şimdi daha da düşebilir ya da elindeki K20D leri ucuza çıkarmaya çalışanlar olabilir.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 21:28 - İp: 78.***.**3.7
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

ruh falan hıkaye bence,tasarımcıyı şutlamışlar anlaşılan,kriz herkesi vyrdy

Güzel espri

Bi a900 de klasik görünüşe sahip, canon A1 de(zaten klasik gerçi) mesela;

Sonra pentaxın canon A1e benzeyen birçok eski (70lerden,vs) modeli var onlar çok güzeller bence.

Ama bu klasik görünüş estetik gelmedi bana, ama çok iyi makina sahip olmak isterdim sıfırdan alacak olsam.

(80lerde de güzel araba vardır da genel olarak düz bodoz şekilli arabalar yok muydu? dikdörtgen, işlevsel sadece, bilmiyorum bi tasarımsızlık çağı gibi geliyor bana 80ler.)

#sercan85' tarafından 20.05.2009 22:07:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2009, 22:06 - İp: 78.***.**3.123