ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Pentax K7

Pentax'ın yeni makinesi çıkmış. Bana giriş sınıfına yönelik bir hamle gibi geldi. Özellikle body görüntüsü ve büyüklüğü, video özelliğiyle direk Nikon ve Canon'un benzer makinelerini hedef almış görünüyor.

Pentax K7 Çıktı

#ulyses' tarafından 19.05.2009 02:02:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2009, 02:01 - İp: 88.***.**2.228
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

satılık k20 ve ekipmanı.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 18:12 - İp: 78.***.**5.144
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Cep telefonlarında da ilk çıktığında ne kadar küçük telefonun varsa o kadar havalı olurdun. Ancak onlar da ergonominin önemli olduğunu, kulak ile ağız arasında bir mesafe olduğunu, tuşların büyüklüğü ile insan parmakları arasında uyum olması gerektiğini öğrendiler.
Her üründe optimal bir boyut vardır. Ancak insanlar da tornadan çıkmadıkları için burada optimali tutturmak üreticiye düşüyor. Ben ebat küçültmede büyümekte olan hanım kullanıcı pazarının etkisinin olduğunu düşünüyorum.
Ergonomi benim için önemli çünkü parmaklarım uzun ve K10D ile ancak rahat edebiliyorum. Bu nedenle ikinci gövde alma aşamasına geldiğim şu günlerde K7'nin bu özellikleri beni K20'ye doğru yönlendiriyor. Bir hafta içinde kararımı vermek zorundayım. Piyasada da bir tane yok ki elimize alıp deneyelim.

#camoka' tarafından 17.07.2009 10:59:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 21:00 - İp: 88.***.**1.44
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

B&H fotonun K7 stokları 2 günde yağmalandı makinede tekrar kuyruk oluştu ama Ben tercihimi yine de K20d'den yana yaptım. Pazarbey satıyorum diyor ama satış lafı onun dilinde. K20D'sini alırım ama 18-250 ııııhhh

#camoka' tarafından 20.07.2009 14:25:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Temmuz 2009, 14:19 - İp: 88.***.**8.30
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Hayırlı olsun Selahattin abi, güle güle kullanırsınız inşallah.

Pentax forumlarında K7 kullanıcılarının yorumlarını okuyorum birkaç gündür. Ergonomi gerçekten de daha zayıf görünüyor. Mesela herkesin hemfikir olduğu bir konu, kart yuvasının kapağa çok yakın olmasından dolayı, kart takıp çıkarmanın zor olduğu. Diğer bir konu da, mesela seçmeli odak noktası modundaysak, sağ sol tuşunu kullanrak odak noktası seçmeden önce OK tuşuna basmak gerekiyor. Yoksa makine iso yu filan değiltirmeye kalkıyor. Bu hiç kullanışlı değil. Mesela ben hep seçmeli odak noktası modunu kullanıyorum, ve bu durum bana hiç uygun değil. Ama beyaz ayarıdır, pozlamadır ve otofokustur, bunların daha iyi olduğu konusunda herkes hemfikir. Biri de çıkıp "K7 nin fotoğraf kalitesi daha iyi" diyememiş ama

Bence iyi seçim, hayırlı olsun tekrar

Tarih: 20 Temmuz 2009, 15:33 - İp: 78.***.**5.148
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yaa kadınımı değiştirmek istiyorum ben artık

Biri K7 alsa birkaç ay kullansa da sonra benim A200 ile takas etse ne mutlu olurdum.

K7 anladığım kadarıyla çok hafif değil ama ufakça bir makine. Tam benim istediğim gibi sanırım.Çünkü sokakta büyük fotoğraf makinesi kullanmak çok ilgi çekebiliyor.Cmos olması ve video da çekebilmesi şahane benim için.

Ama olmaz ki bende bunu alacak para ya da alan olsa da takas etsem

Tarih: 20 Temmuz 2009, 15:42 - İp: 212.***.**2.2
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Tayfun ben de aynı izlenimleri alıyorum. Video çekiyor olması beni çok ilgilendirmiyor.
2 katı bedel ödemeyi hak edecek bir makine olmadığı kesin. Ancak hanımların bu makineden daha çok hoşlanacakları kesin. Diğer taraftan makine yok satıyor. Ben K20D'yi alıp sonra FF makinesini bekleyeceğim. Yalnız bu Pentax'ın ne yapacağı belli olmaz ister misim yıl sonuna doğru da FF makineyi patlatsınlar. Zira orta format 645 de devrede olduğuna göre. Kompakt makinede na mütenahi seçenek var. Dslr like'da X70'i sürdüler, arkasından K7d bütün bunlar o kadar kısa sürede gerçekleşti ki . Şu anda tek eksik FF makine . Ben makineyi alır sonra kısa sürede FF çıkarsa sadece ona üzülürüm. K7 benim almamaktan üzüntü duyacağım bir makine değil.

Tarih: 20 Temmuz 2009, 17:20 - İp: 88.***.**8.30
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selahattin Abi, çok kısa sürede Pentax FF çıkarmaz, sanmıyorum. Geçenlerde Recep bir link atmıştı bana, Samsung Pentax ve Samsung için FF sensör çalışmalarına başladı diye bir duyum habei vardı. Bu durumda FF bir makinenin gelmesi en az 1 - 1.5 yıl diye tahmin ediyorum. Ayrıca bundan sonra Pentax ın Sony sensör kullancağını sanmıyorum dolayısıyla Samsung FF sensörü tamamladıktan sonra FF gelecektir.

Tarih: 20 Temmuz 2009, 22:49 - İp: 85.***.**2.230
camoka
camoka (üye)
İstanbul / Meraklı

Tayfun teknoloji dünyasında olaylar tahminimizden çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Bu FF sensör piyasada olmayan ilk kez icat edilecek bir nesne değil ki. Birilerinin yıllar önce bulup halen uyguladığı bir şey. Ben bu konuda daha ümitliyim. Zira Pentax'ın tüketici tatmini için raflarda bir FF makinesi eksik kaldı. Pentax gibi tecrübesi olan bir firma bunun da üstesinden kısa zamanda gelir diye düşünüyorum. Canon veya Nikon gibi her ürün gamında birçok makine değil de bir makinesi olacak ama çok sağlam olacak.
Kompaktlar (bol miltarda var), Slr Like X70 uzun süre bu gam'ı götürür, DSLR Giriş K2000, DSLR Semi Pro K20D ve K7, Orta Format 645 (Yolda), geriye bir tek FF kaldı. 645 gibi orta format makineyi Dijital olarak yeniden yapılandıran teknolojiniz varsa FF bir makine yapmak çocuk oyuncağı. Ben yıl sonunda veya en geç 2010 başlarında bekliyorum.

Tarih: 21 Temmuz 2009, 10:30 - İp: 88.***.**8.30
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Samsung enterasan bir firma :D 1 yıllık roadmap'ini 2-3 ayda bitirebilir,piyasa şartlarına göre.

Tarih: 21 Temmuz 2009, 10:44 - İp: 85.***.**2.162
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Selahattin Abi, inşallah dediğin gibi olur ancak ben yine de pek ihtimal vermiyorum. Orta Format makine aslında uzun süredir üzerinde çalışılan bir konu yani neredeyse bitmiş bir üründü, yarıda kesilmişti şimdi tamamlamaya karar verdiler. Sensör Kodak olacaktır zaten, hazır yani. Serkan'ın dediği gibi Samsung sensörü 2-3 ayda bitirse bile yeni FF yatırımı ciddi bir maddi külfet olacaktır ve bence Pentax, K7 satışlarından tatmin edici bir kar elde etmeden asla bu yatırımı yapmaz zaten kaynakları buna müsaade etmez (Hoya çok güçlü belki ama Pentax ın kendi gelirleri önemli, zira krizde pazarlama gruplarının yarısı işten çıkardı). Eğer sene sonu ya da 2010 başı FF makine çıkarsa, Pentax K7 yi kendi öldürmüş olur. FF için benim en iyimser tahminim 1 yıl, ki o bile zor bence.

Tarih: 21 Temmuz 2009, 11:42 - İp: 78.***.**5.148