kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80: Son İzlenimlerim.

Bugun d80imi sattım. Siteeki yazılarım nedeniyle d80 alan arkadaşlardan özür dilerim Satarken ellerim tiremedi. Sizlere d80 son izlenimlerimle ilgili yazılar yazıcam. Sizlerin de sorusu olursa yanıt veririm. Maalesef aşagıya örnek foto filan yukleyemiyorum bu durumda

Tarih: 27 Şubat 2007, 19:05 - İp: 213.***.**1.18
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Sevgili Muratsen,

R1 için tek tereddütte kaldığım konu ağırlıktı.

Soru belki saçma gelebilir kusura bakma ama misal o Ayvalık Cunda vb gibi gezilerde R1 in ebatı ve ağırlığı sorun oluşturdu mu?

Keşke daha hafif S2 H5 gibi bir makine olsaydı dediğin oldu mu?

İlgine şimdiden teşekkürler.

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:06 - İp: 85.***.**8.61
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla kontrast' ın tavrı kendini tanıyan olgun bir fotoğrafçı tavrı bence.
satır aralarında çok güzel(fakat tartışmaya açık) laflar etmiş;
-dslr artık lüks bir hobi olmaya başladı(valla öyle)
-dslr makineler henüz oturmadı
gibi...

ben kendimce çok şey kavradım bu sözlerden....

bir de d70-d100-d200 renk alışkanlığını sunmuyor d80 demiş.

bazı arkadaşlar yanlış anlayacak sanırım ama bu da pek mühim bir laf sanırım.....

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:21 - İp: 88.***.**1.245
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sevgili Serbes,

Elimdeki Canon Pro1 ile mutlu mesut yaşarken, R1'i Dpreview forumlarında görüp özelliklerine, örnek fotoğraflarına, lensinin kalitesine ve 24 mm oluşuna hayran kalıp hemen Pro1'i satarak DoğuBank'a yollandım...

O zamana kadar R1,i sadece fotoğraflarından tanıyordum. vitrinde ilk gördüğümde şoka girdim. Pro1'den sonra karşımda bir Tank duruyordu sanki... yanımdaki arkadaş "bu takozu mu alacaksın?" deyince bende neredeyse caymıştım ama niyetine girdiğim için makineyi aldım. ve asla hiçbir şey için pişman olmadım...

aldığım sonuçlar o kadar iyiydi ki! makinenin ağırlığı falan umrumda olmuyordu, ayrıca bu kütleli gövde bir süre sonra çok da hoşuma gitmeye başladı. Kendimi Hasselblad kullanıyormuş gibi hissettim. (sonuçlarda yakın olunca )

R1'in lensi dışında en büyük artısı LCDsi gerçekten devrimsel bir yaklaşım LCDyi çevirip oturtuyorsunuz ve artık insanları en doğru şekilde göbek hizasından lupitel makinelerdeki hisle çekebiliyorsunuz.. gerçekten çok keyifli

kendi çektiklerimden bir kaç örnek...

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:29 - İp: 85.***.**8.38
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Ve ben R1'i satmadım! kardeşim neredeyse zorla aldı elimden bir R1 karşılığında : Sony Alpha + 18-70+75-300 lensler+1 gb memory kart+ yedek pil+sony çantayı önüme attı ve havaalanında bana sırıtarak el salladı!

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:35 - İp: 85.***.**8.38
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kardeşini kazıklamışsın, bir de gözyaşı döküyorsun muratsen

timsah gözyaşı bunlar

Tarih: 28 Şubat 2007, 16:51 - İp: 88.***.**1.245
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

bence de

Tarih: 28 Şubat 2007, 17:16 - İp: 213.***.**5.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

muratsen;

Cüneyt beyin topiğinde yüklediğin tiyatro fotoğraflarından ilkini keşke r1 ile çekme şansın olsaydı. Ben r1'in objektifinin geniş açıda çok fazla bozulma yaptığı kanaatindeyim. Özellikle bu tarz grup portrelerinde köşelere yakın insanlar kağıt gibi, adeta iki boyutlu çıkıyorlar. Acaba benim kullandığım r1'e özel bir sorun muydu merak ediyorum.

Kontrast;
24mm.'de bir grup portresi çekebilirsen bu konuda senin görüşlerini de almak isterim.

Tarih: 28 Şubat 2007, 17:30 - İp: 213.***.**5.242
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Bitpire bir önceki provanın fotolarını R1 ile çekmiştim... Akşam yüklerim bi kıyas yaparsın.

edit : bizim forumda varmış oradan 2 tane topluluk fotosu buldum R1le çekilmiş... bir bak bakalım.

#muratsen' tarafından 28.02.2007 17:47:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Şubat 2007, 17:42 - İp: 85.***.**8.38
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Geniş açıda bozulma yapması bence r1 in 24-120 gibi bir ucu 120 mm de olan bir zoom objektif kullanması. Fazla zoomlu geniş açı objektiflerde benim gördüğüm kadarıyla bu bozulma daha fazla oluyor. Mesela benim analogda kullandığım 20-35 mm nikon lens 20 mm de bile pek bozulma yapmıyor, ama bu geniş açı için üretilmiş bir objektif olduğundan olmalı. Bende istiyorumki biraz bozulma yapsın ve geniş açı olduğu belli olsun. Objektif geniş açı ve tele oldukça geniş açı kısmında bozulma olması herhalde kaçınılmaz bir durum.

Ama dert etmemek lazım ben bu bozulmayı seviyorum, geniş açı olduğunu hissettiriyor.

Tarih: 28 Şubat 2007, 19:06 - İp: 88.***.**8.245
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet okyanus geniş acıda biraz bozulma var. Benim bir sayfa gerideki kopru ayagı ve ortakoy camii fotografınd abu bariz belli ediyor kendini. Yani geniş acı hissini veriyor.

Bitpire grup portesinde neyi gormek istiyosun? Flaşın etkisini mi? NEdir gormek istedigin?

Tarih: 28 Şubat 2007, 19:24 - İp: 213.***.**1.18