kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80: Son İzlenimlerim.

Bugun d80imi sattım. Siteeki yazılarım nedeniyle d80 alan arkadaşlardan özür dilerim Satarken ellerim tiremedi. Sizlere d80 son izlenimlerimle ilgili yazılar yazıcam. Sizlerin de sorusu olursa yanıt veririm. Maalesef aşagıya örnek foto filan yukleyemiyorum bu durumda

Tarih: 27 Şubat 2007, 19:05 - İp: 213.***.**1.18
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bazıları kendi kendine senaryo yazmasın kontrast d80 begenmedıgı ıcın satmadı...ayrıca 2. d80 ini sattı hala d80 i var yani

d80 artı 17 70 ı kontrast begenmez ama bır cok ınsana yeter artar bıle sız yanılmayın su anda alternatıfsız ekonomık nıkon kalıtesı ne k10 de ne a1oo ne 400d ıle karsılastırmam bu makıneyii...

artı 17 50 ve ekıpman alcak butcem olsa ıdı...
d80 derdim...

kaldıkı kontrast d200 dıecektı yıne nıkon dıyecektı ama objektıf almadan cok ıyı bılıorduki onun ıcın d80 den farkı olmayacak o yuzden objektifi hazır bır ucuz alternatıf olan r1 aldı.

amma avukatlastım bende yahu

Tarih: 27 Şubat 2007, 21:20 - İp: 85.***.**7.166
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Kontrast
Artık sızden R1 ıle D80 nın fotograf kalıtelerını karsılastırmanı ısteyebılırız

Tarih: 28 Şubat 2007, 00:24 - İp: 85.***.**6.245
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Kontrast,

Vermiş olduğun karar hayırlı olsun.

Sana 24-120 mm aralığı yeterli geliyor mu? 120 mm üzerine ihtiyacın olursane yapacaksın? Teleconverter'lar işini çözecek mi?

Tarih: 28 Şubat 2007, 00:57 - İp: 88.***.**3.230
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

en son mu?

Tarih: 28 Şubat 2007, 01:11 - İp: 88.***.**6.227
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

TEkrar yazıyorum.Kontras ve mimarca aynı kişilerdir.
Bunlar gündemde kalmak için hiç durmadan makina ılıp sattığını iddia etmektedirler. Yok benim koltuğuma oturacakmışmış.

Tarih: 28 Şubat 2007, 01:41 - İp: 85.***.**6.203
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

zaten ben kontrast a verdim r1 i istanbul a gelip aldı

Tarih: 28 Şubat 2007, 10:29 - İp: 85.***.**7.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Evet arkadaşlar.. Mİmarca yukarda biraz ozetlemiş benim durumu.

Bir kişi neye ihtiyac duyacagını bilmeli ya da bunu deneyim ederek görmeli. BU yuzden benim tavsiyelerim baskası icin cok da onbemli değil aslında.

Nikon d80 satma sebebim başta dslr piyasasının henuz oturmuş olmayışı. Çok hızlı ilerleyen bir teknoloji. Hızlı ilerleyen teknolojiler tüketici için herdaim bazı kayıplar demektir. Bir makina alacaksın bir yıl sonra demode olacak. DEmode olmasa bile o makinaya bakışısını yeni cıkan makianların yanında çok sönük kalacaktır.

Dslr lüks bir hobi olma yolundadır. Eger 5000 ytl nin altınd abri butceniz varsa pek bisey beklemenin mantıklı olmicana kanaat getirdim.

Prime lensler - açık diyaframlı lensler keskin lensler geniş açılı lensler zoom lensler... BUnları topladıgımız zaman az bri para etmiyor.

Caganen. 24-120 nikon icin 16-80 demek yani focal crpan dengelendigi zaman. Ben zaten şu ana kadar hayatım boyunca 70 in uzerine cıkmadım. Benim kullandıgım aralık genelde 16-80 aralıgında olacaktır. Zoom seven insanlar tercihlerini ona gore belirler zaten. Teleconventer almayı dusunmuyorum.

D80 satma ikinci sebebim ise. D80 nin d70-d100-d200 renk alışkanlıgının dışında renk sunması idi. Bu renk sapmasını dediğim makinaları kullanamdıysanız anlamanız zaten cok zor. Ben sapma diyorum ama baskası icin bu sapma canlı renk demektir.

D80 kullanmak yetmiyor. Ya da d200.. Bu makinları kit lensleri gibi orta karar lenslerle kullanırsanız size sadece psikolojik haz verecektir. Nedir psikolojik haz. Elde bir pro imajlı makina taşımaktır.

Neden r1? Benim icin hız önemli depil aynı zamanda objektifi değiştirmekte. Şu an icin boyle en azından. Gecenlerde carl zeizz 16-80 objektif cıkarttı. BU objektif r1 den daha pahalı.

Bu benim için şu demek. Adam akıllı bir ekipman alana kadar r1 ile rolantyde kalmak.

Tarih: 28 Şubat 2007, 11:47 - İp: 213.***.**1.198
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

kontrast,
D80 dış ve iç çekimlerde özellik gösteriyor mu?
Hangi amaca daha uygun olduğunu gördün, yetersizliği var mı?
Boşanma denirse şiddetli geçimsizlik midir bırakma sebebin?

Tarih: 28 Şubat 2007, 11:55 - İp: 88.***.**1.93
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Yo şiddetli geçimsizlik yok. Sadece değişik heyecanlar peşinde koştum. ONlayken bile gözüm hep dışardaydı. Çok hızlıydı ama yinede iflah olmaz bir serseriydim ben

Evet içerde ve dışarda çok farketmiyor.
D80 hem içerde hem de dşarda daha kontrast ve daha canlı renkler veriyor. İşte benim sorunum da burda başlıyor.

Kırmızı renklerde magentalaşma.. Hani ps kullananlar bilir. Hue degeri vardır. Onu artı ya da eksi yonde hareket ettirirsiniz ve değerler değişir. İşte o değişiklik sadece kırmızı renklerin değişimi. Yani magentaya yada yeşile dogur kaymasıdır kırmızının. BU kayma vardı d80 de. Kırmızı renkler magentalaşıyordu.

Şİmdi d80 kullanıcıları şöyle diyecektir. Olur mu ya ben hic gormedim. Evet d80 sizin ilk makinalarınızdan biriyse bunu zaten goremessiniz..

Tarih: 28 Şubat 2007, 12:02 - İp: 213.***.**1.198
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

kontrast, pazarbeyin monitöründe kaybolan kırmızı renkler senin monitöre geçmiş olmasın?

Tarih: 28 Şubat 2007, 12:42 - İp: 85.***.**9.54