kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D80: Son İzlenimlerim.

Bugun d80imi sattım. Siteeki yazılarım nedeniyle d80 alan arkadaşlardan özür dilerim Satarken ellerim tiremedi. Sizlere d80 son izlenimlerimle ilgili yazılar yazıcam. Sizlerin de sorusu olursa yanıt veririm. Maalesef aşagıya örnek foto filan yukleyemiyorum bu durumda

Tarih: 27 Şubat 2007, 19:05 - İp: 213.***.**1.18
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

as teşekkür ederim.

SOn iki fotoyu ozellikle yukledim. BU ikisi haricinde digerelere zaten mudahale yk.KOntrast dahi yok. Dİgital duzenleme yaptıgım fotolarda detay kaybının olmadan bu hale gelmesi beni mutlu etti isin acıgı.

Mesela diger dslr cekimlerimde bir pus olurdu manzarının ustunde. O pusu yokederken mecburen kontrast vs verirdim. BU defada piksellşme olurdu. Ama bunlarda olmadı. Cunku ps de auto contrast dediğimde zaten fotografa hic bir etkisi olmuıyor. Yani cekim doğal kontrastını zaten yakalıyor.

Stuyoda da denedim. Bariz bi şekilde renkler doğal ve keskin. SAdece r1 AWB ayarını verimli bulmadım. Ama buna karşılık manuel Wb si cok pratik ve işlevsel.

Rokomet Bas yaygarayı Ver coskuyu. Senin iiçin sensore dusmemiş bir fotorgaf gonderiyorum. Eger gorunmesse endişelnme foruma bile dusmeyeninden çektim. aha da bu..

Tarih: 2 Mart 2007, 19:41 - İp: 85.***.**4.103
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

"EVet şimdide bana gezide eşlik eden Behri abiden bir kare. O bizi yakalarda biz onu yakayamazmıyız" (kontsat)

Demak öyle haaa. Demek bir gün foruma girmedim diye meydanı boş buldun haa. Demak habersizce istanbul fotoğrafları yüklersin haa. Hemde onlara opereyşın yaparak. sen bittin gontras, bunu sen istedin: Auto levıl demem sıfırlarım kontsatını, manuel olaraktan.

nasıl olsa yine gelcen dimi?

Bu arada, son yüklediklerin de güzel diiil.(!)

(Gördüğüm kadarıyla salimen dönmüşsün. Buna sevindim.)

Tarih: 3 Mart 2007, 02:40 - İp: 85.***.**1.244
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

huseyin selam..
r1'den memnun kalacagina eminim.. ki sonucta 16-80 araligi senin icin yeterliymis de..
yalniz, eminim su anda bircok kisinin aklinda;
"herhalde d80 kotu bir makine ki, studyo fotografcisi bile satti elindekini ve r1 aldi.. ben de almayayim.." diye dusunecektir..
erhan, d80'i savunmus yeteri kadar ama ben de birseyler eklemek istiyorum..
....
oncelikle bir kompact kamera ile dslr kullanma arasinda fark vardir..

ANtika.. Histogramdan bakmadım. Yalnız eşit şartlrda studyoda-aynı diyafram ve default ayarlarda d70 ve d80 le cekim yaptıgımda gözledmlediğim bir olgu hue sapması.

diye soylemissin.. yani default ayarlarda cekim yaptin..

huseyin, d80'in colour accuracy'si yani renk dogrulugu cok cok iyi.. bunu hangi sitedeki degerlendirmeye bakarsak bakalim gorebiliriz..
ama zevke uygun sonuclar alinabilmesi icin bazi ayarlarinin degistirilmesi gerekir..
ve iste nikon d80'in buyuk artilarindan biri, cok ayrintili renk ayari yapilabilmesi kamera icinde..

....

http://www.mastersphoto.net/forum/viewtopic.php?t=79

adresinde b+w 486 IR/UV cut filter ile bazi cekimlerin filtresiz hallerinden farkliligini gostermis birisi.. kullanilan kamera d70, ama bu filtrenin yarari olabilir belki.. sen bir incele fotograflari..
......

yukaridaki yazi, d80 manuelden.. hue ayarini eger ki arti bir degere getirirsen, kirmizilar daha az magenta'ya kacacaktir..
+2 +3 degerlerini kullandin mi mesela?.. nasil sonuc aldin?..

IIIA secenegini secip; tone ve saturation'i -1'e getirip, hue'ya da arti bir deger verdiginde ne oluyor mesela?..
(ben su anda sadece tahminlerden yola cikarak konusuyorum, yanlis anlasilmasin.. eminim bir sekilde duzeltmenin yolu var, daha dogrusu istede uygun sonuclar alinmasinin diyeyim.. cunku basta da soyledigim gibi, color accuracy cok iyi olarak geciyor hep.. bythom sitesinde d80 degerlendirmesine bakin mesela.. renkler icin mukemmel diyor..
ha ama otomatik modda cekilince, hersey istendigi gibi cikmayabilir..)

....

http://www.toneupstudio.com/
adresinde toneup yazilimi var.. nikon kameralarda, custom curve'i kameraya da yukleyebiliyorsun.. sonuclar bayagi ilginc..
kameraya yukleyebilmek icin;
http://oxfordeye.co.uk/toneup/tutorial/index.html
adresinde anlatilmis..

d200 curve kullanilarak, d80'de renklerde bir degisme oluyor.. bilmiyorum yaniliyor muyum?

yani bir sekilde d80 gibi bir kamera ile sonuca ulasilabilmesi lazim..

ayrica.. hangi colour space'i kullaniyorsun? photoshop'da hangi renk space yine..
beyaz ayarinin etkisi olabilir.. bilmiyorum.. konusalim, bulalim cozumu..

ama sonucta basta da soyledim.. r1 iyi bir kamera zaten.. ihtiyaclarini karsiladiktan sonra dslr icin dedigin gibi pahali lensler alip dunya para harcamaya gerek de yok..

Tarih: 3 Mart 2007, 16:55 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Selam ilker. Bayaa yazmısın yahu..

Evet d80 renk doğrulugunun iyi oldugu soylenmiş. Bilemicem.

Şimdi hatırlıyorsan bu konuyu dah once konusmustuk. Snede yien fikrini belitrtmiştin. Hue secenegi makina uzerinden denedim tabi. Color space 3 ü hic kullanmdım stuyoda. CUnku o da asırı derece farklı renkler veriyor.

colro 1 srgb kullanıyorum. Photoshopta da aynen srgb modunda. Adobe rgb pek denemedim. Cunku bizim sistemler tamamen srgb üzerine kurulu.

İlker bu benim bahsettigim ancak stuyoda insan cekimlerinde kendini bariz gosterecek bir olgu. Bunu dıs ve ic cekimlerde anlamak imkansız. Ya da ben anlamadım.

HArici flşların etkisi de olabili diycem ama ben baska stuyoda da denedim. HAtt baska stuyoda baska d80 de denedim.

SAnırım stuyocuların bir cogu d80 rengini ideal bulmuyolar kendi işleri icin.

Mesela iki gundur r1 deniyorum. Ne guzel istedigim gibi kontrol ediyorum renklerini.

D70s de aynen oyle. D200 bilmiyorum maalesef deneyemedim.

Sorunun çözümü uzun ps ugrasları sonucu elde ediliyor. Ama be ps de renklerle ugrasmsını sevmem iş icabı cekimlerimde..

İlker ömergine ben bir kıyaslama gondermiştim. d70-d80 renk karşılaştrması. Eger o duruyorsa omerde ondan isteyim sana gondereyim.

olmassa bir ara ben cekim yaparsam gonderirim..

Tarih: 3 Mart 2007, 17:23 - İp: 88.***.**1.85
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bu meçhul cinayeti(d80) ustume yıkmayın ben sadece r1 e kefilim dslr iyi lens olmadan yaramaz...

bu arada ben nıkonları cok begenıorm d80 de cok guzel makıne...

Tarih: 3 Mart 2007, 17:34 - İp: 85.***.**7.124
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

huseyin merhaba..
pardon IIIA yanlis olur studyoda, cunku landscape icin uygun denmis kitapcikta.. senin 1a modunda kullanman gerekiyor..
peki hue ayarindan bir duzelmeye gidemedin mi?..
....
bir de birsey soracagim.. o ilk linkini verdigim adrese baktiginda, fotograflar arasinda fark belli oluyor mesela.. IR/UV cut filtresi ile..
sence boyle filtre durumu duzeltebilir mi?..

dpreview forumunda yuzlerce degisik konu var nikon dslr'lar hakkinda.. yok kimisi yesilleri sariya caliyor, kimisi kirmizilari alip goturuyor, veya fazla saturation ekliyor falan.. ama bir yandan da bakiyorsun, herkes sonunda bir sekilde istedigi sonuca ulasiyor..

white balance'i nasil yapiyorsun mesela?.. expodisk kullandin mi hic?
.........

dogrusu ben d80'i bayagi begeniyorum.. renkler bence cok da iyi cikiyorlar.. ama su da var ki ben cok dikkatli de arastirmiyorum renk kaymalarini falan..

ornek gonderebilirsen sevinirim bu arada..
[email protected] adresine.. gorusuruz..

Tarih: 3 Mart 2007, 18:09 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bahsettigin filtreden bir arkadaşım getirmiş kısa zaman icinde denicem . .sanırım aynı filtre. Kendisi wb filtresi diyor. SAnırım budur.

HUe + ve - yonde kombinasyonlar zaten denemiştim.

Tarih: 3 Mart 2007, 20:20 - İp: 88.***.**1.164
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

SELAMLAR

İLK BAŞTA GÖZÜMÜ KORKUTTUNUZ TAMDA D80 İN EŞİĞİNDEYKEN...
SONRADAN LENS KAYNAKLI PROBLEMLER OLDUĞUNU DUYUNCA SEVİNDİM BENİM ELİMDE NİKKOR 105 MİKRO 2.8 Bİ OBJEKTİF VARDI VE BU LENSİ BAYA ARAYARAK ALMIŞTIM BUNU TAKACAK EN UYGUN 2 MAKİNEDE D50 VE D80 Dİ Bİ GİRDİM D80 İ YERDEN YERE VURMUŞSUNUZ Bİ LENS YÜZÜNDEN ABİLER (BEN 22 YAŞINDAYIM DAHA) Bİ MAKİNE BODY DİR LENS DEĞİL... BENİM BİLDİĞİM
R1 DEDİĞİNİZ MAKİNENİ SENSÖRÜ NE KADAR Kİ D80 İ SATTRIMAYA DEYDİ
AYRICA O LCD Yİ KIVIRMA İŞİ 5700 DEDE VARDI SADECE ÜSTE ALMIŞLAR AMA YİNEDE ÇOK İYİ İŞ GÖRECEK Bİ YETENEK BENE ÖZELLİKLE MAKRODA YERE YATMAKTAN KURTARIYOR
BEN MAKRO ÇEKİYORUM VE FOTOGRAFTA ARADIÜĞIM TEK ŞEY RENK V E KESKİNLİK BU DA MAKİNE LENS UYUMU DEMEK SİZ NE DİYOSUNUZ BU KONUDA Bİ YOL GÖSTERİN

Tarih: 13 Nisan 2007, 23:44 - İp: 88.***.**0.49
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

yenı makıne alacak arkadaslar herkesın azına gore bır seyler almayın forumda cok mantıklı tarafsız arkadslar var mesela

dadanagast ben su anda alacak olsam derdımı gıder bu arkadasa yazarım kesın fıkrını alırım..

yoksa benım kı onu dover zıhnıyetı ıle almak cok mantıksız ve pahalı ıyıdır mantıgı dslr ısınde cok yanlıs...

Tarih: 15 Nisan 2007, 20:01 - İp: 85.***.**0.242
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

d80 alın siz arkadaşlar bana bakmayın. D80 satışları durdu bu topicten sonra

Tarih: 16 Nisan 2007, 16:48 - İp: 213.***.**1.28