onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D40: İlk İzlenimlerim

Merhabalar

Dün en sonunda D40'ıma kavuştum. ritzcamera.com'dan alarak Amerika'dan dönen arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Maliyeti 600$, 18-55 mm f/3.5-5.6GII ED AF-S DX Zoom Nikkor lensde fiyata dahil.

Yoğunluktan makinayı incelemeye pek fırsat bulamadım.

Makina oldukça kompakt ve küçük. Elime geçmeden önce küçüklüğü acaba sorun olur mu diye merak ediyordum ama elime alınca gerçekten güzel durdu. Sadece serçe parmağım biraz dışarı kaçıyor ama bir kaç denemeden sonra ona da yer buluyorsunuz.

Makina otomatik netliği sadece kendinden AF motoru olan lensler ile yapıyor. Sanırım bu kısıtlama fiyatının düşük olmasında ki en büyük neden.

LCD ekran 2,5" 230.000 pixel, görüntüler oldukça güzeldi.

Tuşlar azaltılmış, dolayısıyla ortada bir kalabalık yok. Tabi tuşların azaltılması makinanın özelliklerin kısıtlanmış olması ve bazı işlemler için aynı anda iki tuşun kullanılması demek. Özellik kısıtlamasına değinirsek, D50 ve D70s'den pek aşağı kalır durumunu sanki göremeyeceğim gibi geliyor, tabi ilk düşünceler bunlar.

Kareleri almaya başlayınca ve kullandıkça + ve - yönlerini bu mesajda maddeler halinde güncellemeye çalışcam.

Ayrıca merak ettim; makinanın Amerika'da internet sitelerinde çıkış tarihi 1 Aralık, acaba Türkiye'de alan ilk kişi ben miyim diye? (Tabi alan ilk enayi de olmak var ya, onu artık makinayı kullandıkça anlayacağız)

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:28 - İp: 85.***.**3.142
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Doğru, markası neyse ne, özellik-kalite önemlidir e bi de fiyat tabi ki. Takım tutarcasına bir marka kavgası çok ironik geldi bana sadece.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:26 - İp: 88.***.**4.26
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

D40in fiyatini hic sirkecide sormadiniz galiba...sadece fiyatlara internetten bakmayin arkadaslar interntteki fiyatlar 12 ay taksitli vade farki ile sisirilmis fiyatlar sirkeci'de d40 amerika fiyatlarina yakin satilmakta...

Ayrica Nikon AF-S lenslerinde fiyatlarina bir bakin AF-S 55-200mm ne kadar , 18-135mm ne kadar? Bilincsiz elestiriler yapiliyor...

Tarih: 9 Ocak 2007, 23:10 - İp: 85.***.**6.127
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

evet bu lens fiyatlarını bende merak ediyorum. Ayrıca tek body olarak satılıyor mu acaba?

Tarih: 10 Ocak 2007, 13:05 - İp: 85.***.**2.235