onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D40: İlk İzlenimlerim

Merhabalar

Dün en sonunda D40'ıma kavuştum. ritzcamera.com'dan alarak Amerika'dan dönen arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Maliyeti 600$, 18-55 mm f/3.5-5.6GII ED AF-S DX Zoom Nikkor lensde fiyata dahil.

Yoğunluktan makinayı incelemeye pek fırsat bulamadım.

Makina oldukça kompakt ve küçük. Elime geçmeden önce küçüklüğü acaba sorun olur mu diye merak ediyordum ama elime alınca gerçekten güzel durdu. Sadece serçe parmağım biraz dışarı kaçıyor ama bir kaç denemeden sonra ona da yer buluyorsunuz.

Makina otomatik netliği sadece kendinden AF motoru olan lensler ile yapıyor. Sanırım bu kısıtlama fiyatının düşük olmasında ki en büyük neden.

LCD ekran 2,5" 230.000 pixel, görüntüler oldukça güzeldi.

Tuşlar azaltılmış, dolayısıyla ortada bir kalabalık yok. Tabi tuşların azaltılması makinanın özelliklerin kısıtlanmış olması ve bazı işlemler için aynı anda iki tuşun kullanılması demek. Özellik kısıtlamasına değinirsek, D50 ve D70s'den pek aşağı kalır durumunu sanki göremeyeceğim gibi geliyor, tabi ilk düşünceler bunlar.

Kareleri almaya başlayınca ve kullandıkça + ve - yönlerini bu mesajda maddeler halinde güncellemeye çalışcam.

Ayrıca merak ettim; makinanın Amerika'da internet sitelerinde çıkış tarihi 1 Aralık, acaba Türkiye'de alan ilk kişi ben miyim diye? (Tabi alan ilk enayi de olmak var ya, onu artık makinayı kullandıkça anlayacağız)

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:28 - İp: 85.***.**3.142
kakoy
kakoy (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkese iyi bayramlar ve Makinen hayırlı olsun umarım iyi günler de kullanırsınız İyi Dileklerimle

Tarih: 30 Aralık 2006, 21:25 - İp: 85.***.**2.159
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim,
Makinayı bugün biraz kullandım, henüz tanıma aşamasındayım çok doğru değerlendirmeler yapamayacağım şimdilik ama özellikle renklerin canlılığı konusunda çok etkilendim onu belirtmek istiyorum. Her ne kadar yaratıcılığı kısıtlasa da ve ben gibi amatörleri hedeflese de komppakt makinalarda olan pratik çekim modları da oldukça iyi sonuç veriyor. Diğer yandan manuel kullanımda ise makinayı test etmek için sanırım önce benim bi testten başarılı olmam gerekecek . Neyse, şimdilik beklediğimden çok iyi bir izlenim verdi bana ama zamanla daha iyi tanıdıkça daha gerçekçi değerlendirmeler yapabileceğim.

herkese iyi bayramlar,iyi yıllar.
sevgi ve duayla...

#AviCenna' tarafından 31.12.2006 02:12:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2006, 02:01 - İp: 88.***.**1.5
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

avicenna,

Makinan hayırlı olsun. Güzel kareler üretmen dileğiyle. Ben D40'ı kullanalı yaklaşık 2-3 hafta oluyor. İlk elime geçtiğimde senin gibi düşünmüştüm: "Acaba ille de nikon diyerek hata mı yaptım diye?". Ama kullandıkça makina iyice hoşuma gitmeye başladı. Ben, bu makina fiyat/performans açısından ilk 3'e girer derim.

Ayrıca direk Manuel çekim moduyla başlamanı öneririm. Elimde dijital fotografçılık ile ilgili, çok güzel olduğunu düşündüğüm(çünkü okumaya yeni başladım) bir belge var sana gönderebilirim.

Tekrar güle güle kullan...

Tarih: 31 Aralık 2006, 10:56 - İp: 85.***.**1.111
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Yazmayı unuttum:

Profesyonel arkadaşlara soruyorum. Makinanın testi için hangi ayarlarda ne tür fotoğraflar çekmeliyim? Belli test fotograf kalıpları vardır herhalde? Kareleri çektikten sonra buraya koyarsam diğer arkadaşlar makina hakkında daha kesin yargılara ulaşırlar.

#xder' tarafından 31.12.2006 11:02:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2006, 11:01 - İp: 85.***.**1.111
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler, yok ben nikon aldım da hata mı ettim diye düşünmüyorum, sadece belki fiyatta hafif bir kazık olabilir diyordum ama bana 1323 YTL'ye mal oldu 12 taksitli fiyatı, daha da ucuzu yok aslında bir bakıma.

Tarih: 31 Aralık 2006, 12:21 - İp: 88.***.**6.92
onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Fiyatı bence iyi. Ki ben Ankara'da Uğur Foto'ya sormuştum, makinalar gelince fiyatının 800$+KDV olacağını söylemişlerdi

Tarih: 31 Aralık 2006, 17:40 - İp: 85.***.**1.111
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Bendenzin haddine değil test fotoğrafları yayınlamak çünkü elime D_SLR mkina alalı 3 gün oldu, ama yine de makina yeni olduğundan sitede hiç deneme fotoğaflarını göremedim (test sitelerinden alınma olmayan). Ben de birkaç resim ekledim, bir fikir edinilir amacıyla.

Not: resimler photoshop'da 800*600 ebatlarına getirilmiş ve "save for web" seçeneğiyle sıkıştırılmıştır. Yani orijinal kalittesinde değillerdir, fakat sitede açılması uzun olmasın diye sıkıştırmak durumunda kaldım.

#AviCenna' tarafından 01.01.2007 17:14:57 tarihinde düzenlendi.

#AviCenna' tarafından 01.01.2007 17:17:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ocak 2007, 17:33 - İp: 88.***.**8.244
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Haklısımız Af motoru sorunu var, başka başlıkta sormuştum ama cevap gelmedi burada da sormak istiyorum, AF-S objektifle uyumludur sadece diyor, nikonun objektifleri tamam da sigma almaya kalksam(maddiyat açısından) mesela 300mm tele objektif, hangisi uyumludur bilemiyorum, onlarda AF-S diye belirtmiyor, bilen biri yardımcı olabilir mi?

Tarih: 5 Ocak 2007, 16:14 - İp: 88.***.**5.71
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Sigmalarda AF-S ye karşılık gelen sanırım HSM olmalı.

Tarih: 5 Ocak 2007, 19:27 - İp: 85.***.**5.202
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar bu HSM lesnler ateş pahası

Tarih: 5 Ocak 2007, 21:24 - İp: 85.***.**6.227