onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D40: İlk İzlenimlerim

Merhabalar

Dün en sonunda D40'ıma kavuştum. ritzcamera.com'dan alarak Amerika'dan dönen arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Maliyeti 600$, 18-55 mm f/3.5-5.6GII ED AF-S DX Zoom Nikkor lensde fiyata dahil.

Yoğunluktan makinayı incelemeye pek fırsat bulamadım.

Makina oldukça kompakt ve küçük. Elime geçmeden önce küçüklüğü acaba sorun olur mu diye merak ediyordum ama elime alınca gerçekten güzel durdu. Sadece serçe parmağım biraz dışarı kaçıyor ama bir kaç denemeden sonra ona da yer buluyorsunuz.

Makina otomatik netliği sadece kendinden AF motoru olan lensler ile yapıyor. Sanırım bu kısıtlama fiyatının düşük olmasında ki en büyük neden.

LCD ekran 2,5" 230.000 pixel, görüntüler oldukça güzeldi.

Tuşlar azaltılmış, dolayısıyla ortada bir kalabalık yok. Tabi tuşların azaltılması makinanın özelliklerin kısıtlanmış olması ve bazı işlemler için aynı anda iki tuşun kullanılması demek. Özellik kısıtlamasına değinirsek, D50 ve D70s'den pek aşağı kalır durumunu sanki göremeyeceğim gibi geliyor, tabi ilk düşünceler bunlar.

Kareleri almaya başlayınca ve kullandıkça + ve - yönlerini bu mesajda maddeler halinde güncellemeye çalışcam.

Ayrıca merak ettim; makinanın Amerika'da internet sitelerinde çıkış tarihi 1 Aralık, acaba Türkiye'de alan ilk kişi ben miyim diye? (Tabi alan ilk enayi de olmak var ya, onu artık makinayı kullandıkça anlayacağız)

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:28 - İp: 85.***.**3.142
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

yapmayın arkadaşlar,
o kadar a kötülemeyin makinacağızı.
her yerde yazılmıyo mu pentax ve sony(minolta)nin eksiği gövdeden motor diye. nikon ve canonun fokus hızının fazla ve sessiz olması anlatılmıyor mu hep. pentax neden lens motorlu objektiflere geçiyor ya da minoltanın usm-hsm-afs benzeri lensleri kaç para.
bence nikon ya da canon alanların afs ya da usm lens almaları daha anlamlı.
sony veya pentax alanların sigma almaları çok mantıklı. 17-70 ve 70-300apo makro çok iyi ikili.
ancak yine yazıyorum, nikon yada canon alsam lens motorlu tercih ederdim.
marka bağımlısı değilim bunu da baştan eklemeyi gerekli hissettim.

afs lesler içinde 18-70+70-300VR AFS iyi ikili olur. pahalı bulanlara 18-50 ve 50-200 AFS ler ya da tek başına 18-135...

tamer

+düzeltme: 18-55+55-200mm AFS

#drtamer' tarafından 08.01.2007 00:06:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ocak 2007, 00:00 - İp: 193.***.**2.10
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

avantajları ve hızları malumumüz Tamer bey fakat D40 alacak kişinin bütcesinin de kısıtlı olacağı varsayımıyla hareket ediyorum...

Bence D40 "tek lens oda kit lens" tipi kullanıcılara Nikon aldırmak için üretilmiş bir makinedir ama TR'deki fiyatlandırma yüzünden fiyat avantajı da yokoluyor.

Mesela ben bahsettiğiniz lenslere sahip olsam Body olarak D200 düşünürdüm...

Ama yine bahsettiğiniz lenslere sahip, 2.makine arayan bir profesyonel için pratik bir çözüm olduğunu da kabul ediyorum (boyutlarından dolayı)

Tarih: 8 Ocak 2007, 00:16 - İp: 85.***.**7.21
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşlar konu dışı öğrenmek istediklerimi buraya yazmak zorunda kaldım.O nedenle özür dilerim ama 'muratsen'i burda yakalamışken sormal istedim...R1 2. bölüm başlığında Doğubank'ta R1 alabileceğimiz güvenli neresi var diye sormuştum..Ordan bir arkadaş muratsen daha önce biyerler tarif etmişti, ona sor dediler..Daha sonra size özel mesaj attım ama sanırım görmediniz..O nedenle tekrar sormak zorunda kaldım..Doğubank'ta R1 alabileceğimiz ama güvenle alışveriş yapabileceğimiz tarif bir mağaza var mı?Teşekkürler...

Tarih: 8 Ocak 2007, 00:37 - İp: 88.***.**4.208
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Slmlar mesajını görmedim gerçekten...
Ben R1'i en alt katta iyice dipte olan Kaya Elektronik adlı mağazadan almıştım. En uyugun fiyatı onlar vermişti. ilgili de davrandılar. makineyle ilgili hiçbir problem yaşamadım, Şu an Hollanda da kardeşim kullanıyor oda çok memnun. makinenin menüsünde dil seçeneklerinde ingilizce ve bir kaç dil dışında 5-6 adet arap dili olması Dubai menşeili olduğunu aklıma getirmişti. Bu ara 2 Ay dükkan garantili satıyorlar. Sahibi bir şey olursa getir, yenisini götür demişti. Tabi lafının doğruluğunu tecrübe etme fırsatı olmadı (Allahtan )

Tarih: 8 Ocak 2007, 00:49 - İp: 85.***.**7.21
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam peki şuan peşin para tahminen ne kadar alabilirim?

Tarih: 8 Ocak 2007, 01:02 - İp: 88.***.**4.208
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Yapmayın arkadaşlar

''d40 ucuz ama ilave lenslerle d200 fiyatına gelir''
bunlar fasarya.
70-300 DG APO MAQCRO sıgma 260$ spot, 320$ garantilisi, ve diğerleri. Artık AF motoru lense dönüyor.

drtamer in yazdığı gibi ''her yerde yazılmıyo mu pentax ve sony(minolta)nin eksiği gövdeden motor diye. nikon ve canonun fokus hızının fazla ve sessiz olması anlatılmıyor mu hep. pentax neden lens motorlu objektiflere geçiyor ''

Lens sorunu yok, nikon satıcısıda değilim fakat bu makinenin bu fiyat olması bazı arkadaşları rahatsız etmiş olsa gerek.

Sonra KARFO garantili mkinelerin kelepçesi hem gövde de hem lenste metal. mika veya plastik değil. Kuzey asya ülkelerinden kaçak getirtiliyorsa plastik veya mika olabilir.

Saygılar

Tarih: 8 Ocak 2007, 11:24 - İp: 88.***.**5.76
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Merhaba,
Sevgili Murat, tartışma yaratmak istemem ama, 18-55 ile 55-200AFS lensler pahalı değil ve pentaxın ikili lensleri ile başedecek kalitedeler.

"Mesela ben bahsettiğiniz lenslere sahip olsam Body olarak D200 düşünürdüm... "
yazmışsınız ancak tersine d200 yerine 18-70 ve 70-300VR lensleri almak daha mantıklı değil mi? hep diyoruz ya lense yatırım yapalım diye.
o yüzden nikon da bunları düşünerek piyasada adımlarını atıyor. bunların hepsi büyük firmalar hiç biri zeka yoksunu değil, mutlaka girdisini-çıktısını hesaplamışlardır.

bence d40 kullanmanın en büyük dezavantajı afs olmayan ucuz prime lensleri kullanamamaları olabilir. onun dışında büyük kayıpları olacağını sanmıyorum.
tamer

Tarih: 8 Ocak 2007, 11:55 - İp: 193.***.**2.10
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Eksiklikler herzaman tartışılır, ama sonradan yapılan eksiltmeler kabul edilemez, neden AF motoru çıkarılmış bende bunu anlayamadım, yani AF motoru çok mu pahalı bişey sanmıyorum, Nikon da Nokia gibi davranmaya başladı, insanları bağlayıp, sonra şu modelde şu özellik bu modelde bu özellik, şu şu fiyat bu bu fiyat, yav saçmalamış bence

Tarih: 8 Ocak 2007, 11:57 - İp: 81.***.**6.163
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

"fakat bu makinenin bu fiyat olması bazı arkadaşları rahatsız etmiş olsa gerek."

Rahatsızlık olduğu doğru... Dışarıda 700 YTL satış fiyatı olan bir makinenin Türkiye'de 1350-1400 YTL'ye satılmasından oldukca rahatsızım.

Tarih: 8 Ocak 2007, 12:50 - İp: 85.***.**5.159
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Forumlarda garip bir şey var, daha yeniyim ama ilk forumları okurken bir duyguya kapıldım. Sürekli birileri Nikon ya da canon kullananları hiçbirşeyden anlamayan sadece isimden ötürü kazıklanan "saf"lar olarak tanımlayacaklar neredeyse. Şahsım adına o saflardanım çünkü hakkaten çok bilgili değilim bu konuda ama bence o birilerinin asıl marka saplantıları var gibi geldi bana. Yani bir modeli tartışmak yerine hemen nikon-canon işte böyleye lafı getiriyorlar bu çok anlamsız. İyidir, kötüdür, ucuzdur, pahalıdır burası tamam ama markasını asıl "markacılar"(nikon-canoncular) değil onlara takan diğerleri takıyor gibi geliyor. Bazıları sanki x markanın satıcısı-mümessiliymiş gibi davranıyorlar garip doğrusu. Bu bahsettiğim durumu bu başlıkta kısmen görmekle beraber diğer başlıklarda daha bol gözlemledim.

#AviCenna' tarafından 09.01.2007 13:51:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ocak 2007, 13:50 - İp: 88.***.**4.26