onderkoksal
onderkoksal (üye)
Ankara / Amatör

Nikon D40: İlk İzlenimlerim

Merhabalar

Dün en sonunda D40'ıma kavuştum. ritzcamera.com'dan alarak Amerika'dan dönen arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Maliyeti 600$, 18-55 mm f/3.5-5.6GII ED AF-S DX Zoom Nikkor lensde fiyata dahil.

Yoğunluktan makinayı incelemeye pek fırsat bulamadım.

Makina oldukça kompakt ve küçük. Elime geçmeden önce küçüklüğü acaba sorun olur mu diye merak ediyordum ama elime alınca gerçekten güzel durdu. Sadece serçe parmağım biraz dışarı kaçıyor ama bir kaç denemeden sonra ona da yer buluyorsunuz.

Makina otomatik netliği sadece kendinden AF motoru olan lensler ile yapıyor. Sanırım bu kısıtlama fiyatının düşük olmasında ki en büyük neden.

LCD ekran 2,5" 230.000 pixel, görüntüler oldukça güzeldi.

Tuşlar azaltılmış, dolayısıyla ortada bir kalabalık yok. Tabi tuşların azaltılması makinanın özelliklerin kısıtlanmış olması ve bazı işlemler için aynı anda iki tuşun kullanılması demek. Özellik kısıtlamasına değinirsek, D50 ve D70s'den pek aşağı kalır durumunu sanki göremeyeceğim gibi geliyor, tabi ilk düşünceler bunlar.

Kareleri almaya başlayınca ve kullandıkça + ve - yönlerini bu mesajda maddeler halinde güncellemeye çalışcam.

Ayrıca merak ettim; makinanın Amerika'da internet sitelerinde çıkış tarihi 1 Aralık, acaba Türkiye'de alan ilk kişi ben miyim diye? (Tabi alan ilk enayi de olmak var ya, onu artık makinayı kullandıkça anlayacağız)

Tarih: 14 Aralık 2006, 11:28 - İp: 85.***.**3.142
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Makine alırken motoru olup olmadığını sormak lazım.

Tarih: 5 Ocak 2007, 22:56 - İp: 86.***.**4.172
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Abdullah geldi aklıma nedense. Kulakları çınlasın.

Tarih: 5 Ocak 2007, 23:23 - İp: 86.***.**4.172
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sigma 70-200 HSM lensin fiyatı 1500 YTL
E ne anladım ben bu işden...Korkarım Türkiyede bu makineyi alanların büyük çoğunluğu üzerindeki kit lensle kullanmaya devam edecek... SLR tadında bir kompakt olmuş bu makine
gerçekten üzüldüm.

Tarih: 6 Ocak 2007, 00:02 - İp: 85.***.**6.227
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Haklısıız arkadaşlar, makina hakkaten iyi ama lenslerden vuruyor parayı nikon, yani makinanın ucuzluğunda bit yeniği varmış hakkaten. neyse epey süre üzerindeki lensle idare edecez yani

Tarih: 6 Ocak 2007, 00:06 - İp: 194.***.**0.209
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

HSM olmayan Sigmalar MF olarak kullanılamaz mı acaba?

Tarih: 6 Ocak 2007, 00:10 - İp: 86.***.**4.172
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

"This is a standard Nikon F lens mount but without the mechanical focus drive pin meaning you can only auto-focus using AF-S or AF-I lenses" demişler Dprewiew test sayfasında...

Sanırım diğer lenslerle de çalışıyor ama otomatik netleme fonksiyonu sadece bu lenslerle sağlanıyor, yani manuel olarak kullanabiliyoruz diğer lensleri...
-Gerçi 300 mm telede martı çekmeye uğraşırken yada benzeri hızlı konular ile otomatik netleme olmadan çok zor!

Tarih: 6 Ocak 2007, 00:32 - İp: 85.***.**6.227
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Kod, alırken ben böyle olduğunu biliyordum ama AF-S objekiflerin bu kadar pahalı olduğunu bilmiyordum sadece.

Tarih: 6 Ocak 2007, 01:09 - İp: 194.***.**0.209
atlantis35
atlantis35 (üye)
Manisa / Amatör

Muratsen demek D40 a 2 tane lens alsak makina bize d200 parasına gelecek.
İşte forumların güzel tarafı bu.Bunları başka nerde öğrenecektik.Satıcılar makinaları satarken makinanın bu eksik taraflarını bize söylemiyorki.Bunları öğrendiğim iyi oldu.D40 tan uzak durmak lazım.

Tarih: 7 Ocak 2007, 15:17 - İp: 85.***.**3.173
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Buraya bakın

Burada da yazdığı benim makinada da olduğu üzre objektif yuvası metal kod. Ama yine de uyarın için sağol.

Ben makinanın kötü olduğu yorumuna katılmıyorum bence gayet iyi, editör yorumları da tanıdığım kullanıcılar da aynı fikirde ama objektiften ötürü atılan maddi kazık konusunda hemfikirim. Makina ucuz ama ekipman noktasında pahalıya geliyor.

Tarih: 7 Ocak 2007, 17:31 - İp: 194.***.**0.223
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

kesinlikle uzak durun derim! yani ülke sınırları içinde böyle bir lens masrafını hangi babayiğit göze alır bilemem???

İlle de Nikon diyen arkadaşlarımız için D80 alıp yanına HSM falan dert etmeden 2 sigma lens çakmak çok daha karlı olur.

Tarih: 7 Ocak 2007, 17:35 - İp: 85.***.**5.1