netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Beyler Allah sizi inandırsın benimde Canonda en sevdiğim lenslerden biri 70-200mm L serisi.f/2.8'e bakmaya gerek yok.Fiyatı malumunuz ancak IS'siz olan f/4 modelinin yurtdışı fiyatı 650-700 dolar civarında.Yani 1000 ytl gibi.
Bana kalırsa beyaz seri(L serisi) için bu rakam çok uygun.
Portre çekimleri için bile.Yanına da Sigma 17-70mm alındı mı değmeyin keyfe

Bu arada HDR'de oluşturduğum fotoğrafları sadece XMP diye bir formatta mecburi olarak kaydedebiliyoruz.Bu format yerine jpeg formatta yada TIFF formatta nasıl fotoğraf kaydedebiliriz?

Gerçi HDR bilen bile bulmak zor iken bu sorunun yanıtını kaç kişi verebilir bilemiyorum.

Tarih: 26 Aralık 2006, 23:51 - İp: 85.***.**5.103
_speed_
_speed_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

kivanc sen hangi programda HDR yapmaya calisiyorsun photoshopte yaptigin zaman save as TIF vaya PSD olarak kayit yapabilirsin eger Photomatix kullaniyorsan zaten resmi isledikten sonra ok diyorsun HDRI oradaki save sattings ve tone mapping oradan kayit yapma fotografi duzenle sonra ok bas file save as jpeg olarak kaydet umarim anlatabilmisimdir

Tarih: 27 Aralık 2006, 23:18 - İp: 83.***.**9.189
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Speed deneyeceğim dediklerini.Bende XMPI gibi bir formatdı sanırım kayıt ediyor.
Ben tek tek söylediklerine bakacağım hem ps de hemde photomatix'de.

Tarih: 28 Aralık 2006, 13:10 - İp: 85.***.**8.199
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç speed fotoğrafı nasıl kaydedeceğini anlatmış.Photomix de çıktıyı alırken Jpeg,tıf gibi kayıt seçenekleri bulunuyor.
Kıvanç hdr li fotoğraflarını bekliyoruz.

Bülent sende dene bakalım.

Tarih: 29 Aralık 2006, 09:11 - İp: 85.***.**2.238
as
as (Üye)

HDR ye bir örnek fotoğraf daha.İlki 30D nin normal çekimi,ikincisi hdr ile ilk fotoğrafın karanlık bölümlerindeki detayların ortaya çıkması.

Canon EOS30D

Orijinal fotoğraf.

HDR li fotoğraf.

Tarih: 29 Aralık 2006, 12:49 - İp: 81.***.**8.64
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi ben Adobe photoshop'a Raw 3.5 ile 3.6'yı kuruyorum.Yine de photoshop'da benim dosyaları gördüğü halde açmıyor.Çıkan yazı ise;

Could not complete your request because it is not the right kind of document.

Bunun anlamı nedir?

Tarih: 29 Aralık 2006, 18:50 - İp: 85.***.**4.216
as
as (Üye)

Kıvanç hdr uygulayacağın fotoğrafları raw dan tif e çevir sonra P/S a ta hdr uygulamaya çalış.Senin P/S ,açtığın fotoğrafları tanımıyor.Photomix de aynı sebebten fotoğrafları tanımıyor olabilir.Sanırım bu fujilerin kendine özgü raw larından kaynaklanıyor.

Ben Canon ,Sony ,Pentax ve Nikon nun fotoğraflarına hdr uygulamakta hiç bir zorluk çekmedim.

Tarih: 30 Aralık 2006, 12:16 - İp: 88.***.**3.128
onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

AS sana bi soru sormak istiyorum bende 30d yi yeni aldım ve ilk defa hdr tekniği kullanıcam çekim yparken kac stopluk bracket la cekiyorsun ve kac kare cekim yapıosun?ayrıca çekim sayısının fazla yada az olması nasıl etki ediyor? 3 foto yada 7 fonun ne farkı oluyor?

Tarih: 30 Aralık 2006, 22:13 - İp: 88.***.**0.192
as
as (Üye)

Onur HDR için ideal çekim sayısı 6 fotoğraf Pozlamayı 1Ev lik değerlerde azaltıp arttırabilirsin.Ben bundan iyi sonuç aldım.Zaten 6 fotoğraftan fazlası yazılımın işlemesinden dolayı bilgisayarı yavaşlatıyor.

Tarih: 1 Ocak 2007, 17:33 - İp: 85.***.**8.150
onur_dt
onur_dt (üye)
İzmir / Amatör

birde harektli bir nesne olursa kadrajda naıl bir görüntü oluşuyor yada nasıl bir ayarlama yapılıyor.

Tarih: 1 Ocak 2007, 18:49 - İp: 88.***.**0.192