fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

Fz50-fuji6500(video)

selamunaleykum.
Dpreview i ve diğer bazı siteleri okuduktan sonra sağolsunlar! h9 tan soğuttular beni. yeni baştan düşünmeye başladım hangi makinayı alsam diye? fz50 ve fuji6500 arasında kaldım. ve hangisinin daha iyi video çektiğini merak ediyorum. Fotoğraf kalitesinde fuji önde gibi.ama ben madem dslr yi videosu (ve parası) için tercih etmiyorsam aldığım slr-like kaliteli video çeksin. (canon s3 ten soğuttukları için onu da alasım gelmiyor artık, yoksa başlangıçta onu almak için çıkmıştım yola). Sonuç itibariyle fz50 ve 6500 ün video kaliteleri nasıl? yorumlarınız çok önemli, şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Haziran 2007, 17:46 - İp: 85.***.**3.59
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

fz50 2GB SD Hafıza kartı ile 60 dakıka normal 30 dakıka dvd kalitesinde video kaydı yapıyor füji yi bilmiyorum

Tarih: 3 Haziran 2007, 18:46 - İp: 85.***.**3.228
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

video ları aynı .
s6500 al pişman olmazsın en azından geniş açı çekim videosu var.

Tarih: 3 Haziran 2007, 18:46 - İp: 88.***.**9.64
yolcay1975
yolcay1975 (üye)
Sakarya / Amatör

FUJİ S6500 2 GB KARTA EN YÜKSEK KALİTEDE 29 DK VİDEO ÇEKİYOR.AYRICA VİDEO ÇEKERKEN ZOOM OLAYINI KULLANABİLİYORSUNUZ.BİRİ 28 MM BİRİ 35 MM DEN BAŞLIYOR.BENCE 28 İ TERCİH ET ÇÜNKÜ ÇOK FARKEDİYOR.DAHA ÖNCE H5 KULLANMIŞTIM OTURMA ODASINDAKİ KANEPEYİ TAMAMEN EKRANA SIĞDIRANMIYORDUM AMA ŞİMDİ KANEPE +ODANIN KAPISIDA GÖRÜNTÜYE RAHAT SIĞIYOR.KARAR SENİN .İYİ GÜNLER.

Tarih: 4 Haziran 2007, 11:45 - İp: 212.***.**5.82
fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

Bu geniş açı olayını ben pek kavrayamadım herhalde. çoğu için geniş açı en öncelikli bir konu. ama bana pek de etkileyici gelmiyor, kullanmadağım için mi acaba? Ayrıca ben zaten evde odada fotoğraf çekmeyi sevmem. dışarda da biraz geriye giderim geniş açısı fazla olmayan makinayla,
Bu geniş açının çok fazla keramati var da ben mi çözemedim??? Fuji niye bukadar övülüyor? pek anla(ya)madığım IS yok. Yorumlarda iki görüş var fuji için ama ben bi sonuç çıkartamadım. Şimdi önemli bişey mi bu IS önemsiz mi? bana önemli gibi geldi baktığım fotolardan. Peki önemsiz diyenler niye gale almıyor IS'i.

ayrıca fz50 ve 6500 le çekilmiş videolar varsa link atabilir misiniz? (dpreviewden başka)

Tarih: 4 Haziran 2007, 12:20 - İp: 194.***.**6.8
aybarsone
aybarsone (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar.
tabii ki fuji yi övecekler. o kadar çok fujiye sahip ve kullanan kişi var ki. herkez makinasını övecek. Ucuz da makina bir de iso yu geliştirmiş.bir de 28mm den başlaması. İnan pek aramazsın. Amma en önemlisi is yooook. Bu kadar yüksek zoom larda issiz makina olmaz arkadaşım. Biraz yaklaştın mı objeye ağlamaya başlarsın makinayı nereye dayayabilirim diye. her dakika da tripot taşınır mı bilemem.
fz50 bu konuda sıkı fark atar.
ayrıca videosunun çekim kalitesine gelince ağzın açık kalır.
fotoğraf makinasında video çekimiyle ilgilenmediğim halde fz50 nin çekim kalitesini görünce sony camera mı rafa kaldırdım. her şeyi yapabildiğin gibi zoom du bilmemneydi ayrıca 16:9 formatında video hemde foto çekimi nefis bir özellik. fz serisi kullanan kullanıcılar aslında makinalarından o kadar mutludurlar ki pek paylaşmak istemezler. Benden bu kadar kolay gelsin.

Tarih: 5 Haziran 2007, 13:53 - İp: 84.***.**0.138
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

@fatiha arkadaş, şu şundan üstündür diye kesin bir kararı ,yorumları okudukça sen vereceksin..
Ben de çok inceledim. Sony H9 u ve diğer markaları, hem IS var hemde 31mm (h9),geniş açı biraz büyük ,diye aylardır bekledim. Fakat depreview sonucu,hüsran çıktı ve IS olmayışını sineye çekip,3 gün önce Fuji s6500fd aldım. İlk defa diğital makina kullanıyorum. Herkes makinasını metheder. Forumlarda ,makinasını eleştirenlere,ender rastladım ama, Sana gerçek tarafsız görüşlerimi belirteyim.

Is ın eksikliğini,sonuna kadar zoom yaptığım ve otomatik modda çektiğim,foto ve videolarda şimdilik pek hissetmedim.Elimin titemesine ,dikkat etmediğim halde, IS ın büyük eksikliğini, makina şimdilik bana hissettirmedi yanii.

Ayrıca 6500 fd de,6mp ve 1,7 sensör uyumu,fotoların keskin ve kaliteli çıkmasını sağlıyor. Yanii büyük MP(10mp) de küçük sensörü bence düşünme derim.

Fotoğraf makinasında benim için de video kalitesi önemli olduğu için,video çekimi hakkındaki tecrübem şu ki:
Az ışıkta bile gece ev ortamında ve dışarda,ve gün ışığında dışarda,yanii her ışık koşulunda,süper ötesi,Sony video kameraları aratmıyacak,zoomu da kullanabilinen kaliteli video çekiyor.
Videolar hem büyük ekran TV de, hemde makinanın LCD sinde seyrederken aynı kalitedeler.Yanii TV de büyük seyrederken bozulma hiç yok.Bu duruma hayret ettim ve tabii çok sevindim.

28-300mm geniş açısı, kadrajda daha geniş alana sığan foto ve video çekmeni sağlıyor ve zoomu(11x) çok iyi ve başarılı. 3200 e kadar çıkan ISO su çok başarılı.Foto kalitesi güzel. Süper 1cm çeken Macrosu var.Bodysi dslr havasında, sağlam ve ele iyi oturuyor.
Önemli olan teknik özellikleri diğer makinalarla karşılaştır ve kararını kendin ver

Şahsi kanaatim 6500fd aldığıma, çok memnunum.Aylardır değişik markaları araştırdım ve sonunda arzu ettiğim makinamı buldum.

Tarih: 5 Haziran 2007, 16:47 - İp: 88.***.**8.128
yolcay1975
yolcay1975 (üye)
Sakarya / Amatör

merhabalar.s6500 benim 7.makinem.o yüzden makinesini övüyor diye bir yanlış anlamaya sahip olmayın.ben aldığım makineyi muhakkak kendimce teste sokarım.mesela değişik ortamlarda (gece,güneşli,gölgede,flaşlı,flaşsız,yakın çekim v.b.)çektiğim fotoğtaflardan muhakkak fotoğrafçıda 8-10 tane çıktı alırım.daha sonra resimleri elime alıp incelerim Daha önce kullandığım makinelerin fotoğrafları ile karşılaştırırım.s6500 fotoları bana hem keskin hemde çok doğal geldi.ve kendi görüşüm slr like sınıfında alınacak en iyi makinedir.sensöre gelince değer ne kadar küçülürse sensör o kadar büyür.1/2.5 sensör ile 1/1.7 sensör arasında çok farklar olacaktır.6.3 milyon pikseli 1/1.7 gibi büyük bir sensöre monte edersenmi daha atrıntılı fotoğraflar yakalarsın.yoksa 8.1 milyon pikseli 1/2.5 gibi küçük bir sensöre monte edersenmi daha çok ayrıntı yakalarsın.mantık ortada .hem piksele aldanmayın.6 dan sonrası bana göre hikaye çünkü bunu resimlerde farkatmeniz mümkün değil çünkü daha önce10.1-8.1-7.2ve5 megapiksel makineler kullandım en iyi görüntüleri 5 ve 6 megapikselde yakaladım.artık karar sizin benim görüşlerim sadece bir fikir.kafanıza uyan size göre en iyi makineyi alın.iyi günler.

Tarih: 6 Haziran 2007, 09:51 - İp: 212.***.**5.71
yolcay1975
yolcay1975 (üye)
Sakarya / Amatör

pardon arkadaşlar.bir yanlışlığı düzeltiyorum.fz 50 8.1 megapiksel değil 10 megapikseldir.takiki bu pikseli 2.5 sensöre monte etmeleri dahada kötü.herkeze saygılar.

Tarih: 6 Haziran 2007, 09:56 - İp: 212.***.**5.101
fatiha
fatiha (üye)
İstanbul / Amatör

(yolcay1975 bildiğim kadarıyla fz50 nin sensörü 1/1.8.) Fuji s6500 e sahip olan arkadaşlar, bu IS hangi durumlarda gerçekten işe yarar, benim elim biraz titriyor fotoğraf çekerken. fujiyi alırsam hayal kırıklığı yaşarım diye korkuyorum, yani öyle bir an gelir(mi)ki IS lazım olur. ve ben de pişman olurum.
bu IS olayını da çözersem hangi makinayı alacağıma karar vercem inşaallah. 3-4 gün içinde almayı düşünüyorum Allah nasip ederse.
IS'lı fz50 mi IS'sız fuji mi?

gerçekten

Tarih: 6 Haziran 2007, 14:34 - İp: 194.***.**6.8
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

@fatiha arkadaş. Taraflı yorum yapmak istemem. Yazılanları dikkatli okursan ,zaten kendin bir fikre varırsın. En doğrusu da bu..

FZ50 de --s6500fd de güzel makinalar...

Makina alırken şunlara dikkat et derim ve ona göre kararını ver..
-- MP ve sensör uyumunu araştır (Küçük MP ve Büyük sensör fotoları bence daha kalitelidir) Eger ki A4 ten büyük baskı yapmıyacaksan
-- Geniş açı durumu (28 mm ve 35 mm) arasında bayağ fark var
-- ISO başarımına bak
-- Foto çekerken elin çok titriyorsa ve devamlı zoom kullanarak fotolar çekersen,yukardaki şıkları unut ve IS lı makinayı tercih et..

Ben de senin gibi bu iki makina arasındaydım.
Şahsi kanaatim 28mm geniş açı çekimi için + 6mp ve 1/1.7 sensör uyumunu s6500 de Fz50 ye göre daha üstün hissettiğimden, IS tan vazgeçip s6500fd aldım ve çok memnunum.
Tercih senin,forumları dolaş,genel yorumları oku,iki makinayı da birebir gör,eline al çekim yap dene.En doğru karar ,senin hangi makinaya daha çok ısınacağınla ilgili..

Tarih: 6 Haziran 2007, 15:13 - İp: 88.***.**1.133