juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

Deneyimli Kullanıcıdan Yorum Lütfen (7d)

Merhabalar ,

birkaç yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum , 10-15 sene öncesinde lisedeyken Zenith ile başlamıştım ama ara verdim son 6 aydır özellikle ilgiliyim dsler lerle amatörce başladım yeniden.

Şu an canon 550D kullanıyorum ve elimde canon 50mm 1.8 , sigma 18-50 ,sigma 10-20 , sigma 70-300 lensleri var.Az da olsa para kazanmaya başladım.Makinemi değiştirmek istiyorum 7D bana uygun gibi geldi ama bilgili ve 7D kullanmış 8özellikle kullananlar lütfen ) insanalrın tecrübesine ihtiyacım var.

550 D gerçekten kaliteli bence.Ama şu noktalarda ne yapmam gerekiyor bilemiyorum aşağıya kullanım alanları ve ihtiyaç duyduğum yerleri yazarsam daha anlaşılır olacaktır.

Ne tür çekimler yapıyorum ;
1) Gece çekimleri (otomatik modda flashla , işin gereği ) mesela bir barda ya da özel bir gecede
2) Konser (az ışıkta ya da sahnede ) çekimleri
3) Portre çekimleri ( genellikle gündüz dış mekanda )
4) Video çekimleri (amatör klip tarzı )

Şimdi bunları yaparken 550d neden yetmiyor derseniz ( 7d yi bu arad ahiç kullanmadım o yüzden soruyorum )

İş gereği otomatik çekimlerde 18-50mm (f 2.8) objektif kullanıyorum ve mekine karanlık ortamda netlik yapmakta zorlanıyor gerçekten kulalndığım kartlar kaliteli 10 yazma hızlı olduğu halde üst üste fotoğraf çekemiyorum genellikle Busy yazısı çıkıyor.
Karnalık konser çekimlerinde ise makine ve objektif yeterli olmuyor hem konserde obje hareketli oluyor hem de ışık az oluyor yani tripot da kurtarmıyor anlayacağınız. f2.8 objektif de...

Video çekimlerinde 550d de iso diyafram vs. ayarlanmıyor otomatik geliyor (eğer bir ayar yeri varsa da inanaın çok kurcaladım bulamadım users manuel de de otomatik ayzıyordu zaten ) Bu yüzden video çekerken biraz duruma hakim olmak istiyorum. 7d de iso diyafram kendiniz mauel ayarlayabiliyormusunuz video çekimleri seçenekleri nasıl ?

Beyaz ayarlarında(WB) kendi elimle mesela 3000k diyelim kendim elimle bir rakam girip değiştirebileceğim bir makina var mı 7d ile bu yapılıyor mu ? ya da daha fazla ayar var mı ?

Harici flash kullanmadan bu dediklerimi yapabilirmiyim ?
özetle düşük ışıkta hareket eden insan çekiminde ne önerirsiniz ?

Maddi imkan olarak şu an sadece 550d yi verip üzerine 7d alabilecek kadar param var. yani 5dmark2 filan önermeyin lütfen

Emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler...

Tarih: 3 Mayıs 2011, 23:15 - İp: 178.***.**4.162
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

Valla hocam ne desem yalan olur...

7D de çift digic işlemci var Video için ideal bir makine ve o dediğin ayarlara imkan tanıyor yanılmıyorsam. Birçok pop müzik klibi 7D ile çekiliyor..

Aslında 7d biraz video için üretilmiş gibi bir öngörü var ama iyi fotoğraf çekiyor çift digic bunun burası...

Komik gelecek Ben olsam al bi 5d Mark II derim

Saygılar

Tarih: 4 Mayıs 2011, 00:33 - İp: 95.***.**3.190
karsar
karsar (üye)
Artvin / Amatör

Karanlık ortamlarda 5D MARK 2 daha iyi sonuç verir...

Tarih: 4 Mayıs 2011, 00:50 - İp: 78.***.**7.218
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

5dmark2 alacak param yok malesef söylediğim gibi ayrıca onu body olarak aldık diyelim bir de objektifine verecek apra var nerden baksan bir 7-8 binlira tutar bu parayı ancak ayda 4-5 binlira kazanırsam verebilirim yani hayal şimdilik ama bakarsınız yarın başka model çıkartır canon benzer iş görür daha ucuza ya da 5dm2 nin fiyatı düşer bekicez o güne kadar, ben yine de 7d kullanıcılarından yorum bekliyorum
teşekkürler...

Tarih: 4 Mayıs 2011, 00:50 - İp: 178.***.**4.162
ankarafot
ankarafot (üye)
Ankara / Amatör

öncelikle merhaba
sizin sorunlarınızı tek tek cevaplıyamıyacağım ama şöyle söyliyeyim, Canon 550D de video çekiminde manuel ayarlar var onu bilin.
Işığın yetersiz olduğu durumlarda tabii ki 7d'nin üstün netleme sistemi yardımcı olur ama sonuç olarak size daha iyi fotoğraflar getirmez çünkü aynı sensörü kullanıyor.

Böyle durumlarda gerçek bir fark görmek istiyorsanız eğer ya canon 5d mk2 gibi full frame bir makine alacaksınız ya da kendi makinenizle yüksek diyaframlı bir prime lens kullanacaksınız.
Aynı ortamlarda 50mm 1.8inizle çekmeye calışın görürsünüz nasıl bir etkisi olacak.

White balance konusunda 550d de var mı emin değilim ama kendi Canon 60D makinemde kelvin olarak manuel beyaz dengesi ayarlama var. Bu ayarların Canon 7D'de olduğunu biliyorum ama 550d den emin değilim.

Umarım size yardımcı olabildim iyi günler diliyorum.

#ankarafot' tarafından 04.05.2011 01:20:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mayıs 2011, 01:18 - İp: 78.***.**5.239
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

Hocam 550D de basit ayarlar mevcut video da. Yani ayarla oynarken işte gün ışığı bulutlu vs vs gibi ayarla veya siyah beyaz sepya gibi şeylerle oynarsın ama dediğin ayarlar mevcut değil malesef...

Bir arkadaşıma sordum sorduğun ayarların mevcut olduğunu söyledi yani iso yu veya beyaz ayarını vs gibi istediğin ayarların elle ayarlamak mümkün olacak...

Çift Digic işlemci var peki görüntü işlemci neden iki tane çünkü bu sayede makine seni İso-görüntü kalitesi-çekim hızı gibi ayarlar arasında bırakmayacak yani bayağı bir ayar mümkün...

Şöyle düşünmek gerek birçok klip 7D ile çekildi tabi ki lensleri süper ötesi ama başka makine yerine 7D kullanıyorlarsa vardır bir keramet

Sen yinede başkaların yorumlarını al derim epk birşey yazamadım

Saygılar

Tarih: 4 Mayıs 2011, 08:44 - İp: 78.***.**8.17
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

550D'de video modunda manuel ayar mevcuttur. diyafram iso vs ayarlanabiliyor. menu'den video ayarlarından manuel moda izin vermek gerekiyor.

kamerayı biraz daha incelemek gerekiyormuş demek.

çalıştığınız konularda iyi sonuç almak için lens değiştirmek gövde değiştirmekten daha fmantıklıdır. 550D kötü bir gövde değil. 7d yüksek iso'da biraz daha iyi ve daha hızlı.

5DMarkII alamıyorsanız daha iyi lenslerle ve flash gibi ekipmanlarla deneyin

bu arada 7D'yi nereden kaça alabiliyorsunuz? TR fiyatlarının biraz üzerine amerikadan 5DmarkII bulabilme ihtimaliniz de var sadece gövde olarak.
TR'de 2800-3000TL civarı iken 7D, amerikada 4000TL civarı 5Dmark2.

Tarih: 4 Mayıs 2011, 09:29 - İp: 85.***.**5.200
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ederim ,

550D nin Kullanıcı Kılavuzunda video modundaki çekimlerde herşey otomatik yazıyordu bunu makineyi ilk aldığımda okumuştum dün üzerinden 2 kez geçtim manuel yazmıyor ne var ki bugün sizlerin sayesinde makineyi kendim kurcaladım ve de iso diyafram enstantene nasıl manuel ayarlanır buldum. Menü ayarlarında herhangibirşey yok bu konuda ama video çekerken tuşların hepsine basarak buldum nasıl olacağını.

herkes 5dmark2 öneriyor ben bu meineyi verip üzerine 1500 tl koyunca 7 d alabiliyorum yeni 1200 +1500 : 2700 e geliyor bana 7d üstelik objektif almama gerek yok şimdilik. 5dm2 almam için 1500 yerine 2800 tl koymam gerekecek ve + objektif yedek pil hafıza kartı derken imkansızlaşacak.

Eğer 7d almak yaptığım işlerde bi rahatlık sağlamayacaksa boşuna almaya gerek yok bu durumda acele etme para biriktir 5dm2 al gibi bir sonuç mu çıkıyor ?

Tarih: 4 Mayıs 2011, 10:09 - İp: 178.***.**4.162
velicetinkaya
velicetinkaya (üye)
Sivas / Amatör

Hocam 550D 7D 5D markII aynı klasmandan makineler değil.

Sen diyorsun ki ben gece çekimi potre çekimi konser felan çekeceğim o zaman 5D markII diyorum ben... 7D seri makine bazılarının deyimi ile tüfek gibi uçan kaçan şeyleri çekmek için bire birdir. Çift digic görüntü işlemci bunun burası...

5D daha yavaş bir makine ama canonun en yüksek kaliteye sahip makinesidir. KAnıtlanmıştır ki 5d nin 10 11 mp lik fotoğrafları 450d nin daha yüksek çözünürlükteki fotoğraflarından daha keskindir. tabi bu iki makinede karşılaştırılmaz ama bahsettiğim görüntü kalitesi...

Şöylede birşey var 7D de 19af Noktası var bazılar 5D nin AF noktalarının çok dar yerleştirildiği konusunda şikayet ediyorlar.

Bence senin beklentini 5D karşılar video da zaten çok abartmaya gerek yok 550D de Hd video çekiyor peki bu sana yetmezmi yeter... zaten 7D nin video performansı sana bir fayda sağlamayacak oturup filim çekmeyeceksin ya.

İmkanın varsa 5d derim yoksa 7D al ikisindede gözün arkada kalmaz.

Tarih: 4 Mayıs 2011, 10:25 - İp: 78.***.**8.17
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

5d mark 2 alın güzel makine tabiki fakat 5d full frame makine olduğu için lensleride ona uyumlu olacak ve pahalı olacak.ayrıca 7d almayın 5d alın demenin mantığı nedir ya da gereği nedir? hatta ben sizin yerinizde olsam 7d kullanıcısı olduğum halde 550 d nizi satmayın ve lense yatırım yapın derim emin olun daha iyi sonuçlar alacaksınız...yok illaki değiştirecem derseniz ben 7d kullanıpta memnun kalmayan kimse duymadım.her şeyi ile güzel bir makine.fakat dediğim hiç bir zaman (yeni teknoloji dslr lar için) gövde lensten önemli değildir.birde netlemeden bahsetmişsiniz bu konuda hatayı daha çok lenslerinizde aramalısınız body de değil.

Tarih: 4 Mayıs 2011, 18:50 - İp: 88.***.**1.199
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1) flaşla ise farketmez.
2) iso 800 ile 550d ile de iyi cekimler yapabilirsiniz. bende sahne cekimleri yapıyorum, 1000d bile yeterli geliyor.
3) lens daha onemli makine fark yaratmayacaktır.
4) herhangi bir fark olmayacaktır.

lensinizin performansı netleme konusunda biraz daha onemli.
hsm li olan model degilse elinizdeki netleme performansının düşmesi bundan kaynaklı olabilir.

butun sorulara cevap vermiyorum, ozellikle merak ettiginiz birseyler varsa ayrıca sorun lutfen ama fotograf temel bilginizin geliştirilmesi gerekiyor gibi gorunuyor.
550d-7d arasında ise, bu işten para kazanıyorsanız 7d almanızı oneririm.
elinizdeki makine suanda işinizi goruyorsa 550d ile devam edip, birkac ay içinde cıkması muhtemel 7d mark2 (ya da 8d kim bilir ) alabilirsiniz.
iso performansı oldukca etkileyici hızlı bir makine.

Tarih: 4 Mayıs 2011, 20:08 - İp: 88.***.**8.140