juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

Deneyimli Kullanıcıdan Yorum Lütfen (7d)

Merhabalar ,

birkaç yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum , 10-15 sene öncesinde lisedeyken Zenith ile başlamıştım ama ara verdim son 6 aydır özellikle ilgiliyim dsler lerle amatörce başladım yeniden.

Şu an canon 550D kullanıyorum ve elimde canon 50mm 1.8 , sigma 18-50 ,sigma 10-20 , sigma 70-300 lensleri var.Az da olsa para kazanmaya başladım.Makinemi değiştirmek istiyorum 7D bana uygun gibi geldi ama bilgili ve 7D kullanmış 8özellikle kullananlar lütfen ) insanalrın tecrübesine ihtiyacım var.

550 D gerçekten kaliteli bence.Ama şu noktalarda ne yapmam gerekiyor bilemiyorum aşağıya kullanım alanları ve ihtiyaç duyduğum yerleri yazarsam daha anlaşılır olacaktır.

Ne tür çekimler yapıyorum ;
1) Gece çekimleri (otomatik modda flashla , işin gereği ) mesela bir barda ya da özel bir gecede
2) Konser (az ışıkta ya da sahnede ) çekimleri
3) Portre çekimleri ( genellikle gündüz dış mekanda )
4) Video çekimleri (amatör klip tarzı )

Şimdi bunları yaparken 550d neden yetmiyor derseniz ( 7d yi bu arad ahiç kullanmadım o yüzden soruyorum )

İş gereği otomatik çekimlerde 18-50mm (f 2.8) objektif kullanıyorum ve mekine karanlık ortamda netlik yapmakta zorlanıyor gerçekten kulalndığım kartlar kaliteli 10 yazma hızlı olduğu halde üst üste fotoğraf çekemiyorum genellikle Busy yazısı çıkıyor.
Karnalık konser çekimlerinde ise makine ve objektif yeterli olmuyor hem konserde obje hareketli oluyor hem de ışık az oluyor yani tripot da kurtarmıyor anlayacağınız. f2.8 objektif de...

Video çekimlerinde 550d de iso diyafram vs. ayarlanmıyor otomatik geliyor (eğer bir ayar yeri varsa da inanaın çok kurcaladım bulamadım users manuel de de otomatik ayzıyordu zaten ) Bu yüzden video çekerken biraz duruma hakim olmak istiyorum. 7d de iso diyafram kendiniz mauel ayarlayabiliyormusunuz video çekimleri seçenekleri nasıl ?

Beyaz ayarlarında(WB) kendi elimle mesela 3000k diyelim kendim elimle bir rakam girip değiştirebileceğim bir makina var mı 7d ile bu yapılıyor mu ? ya da daha fazla ayar var mı ?

Harici flash kullanmadan bu dediklerimi yapabilirmiyim ?
özetle düşük ışıkta hareket eden insan çekiminde ne önerirsiniz ?

Maddi imkan olarak şu an sadece 550d yi verip üzerine 7d alabilecek kadar param var. yani 5dmark2 filan önermeyin lütfen

Emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler...

Tarih: 3 Mayıs 2011, 23:15 - İp: 178.***.**4.162
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Canonun 5D Mark 3 söylentileri dolaşıyor ortalıkta, aceleniz yok ise ve hala karar veremeyip, pişman olacağınızdan korkuyorsanız beklemenizi öneririm.Bunlara alternatif olarak 60D modeli de olabilir.ISO performansı aşağıdaki linkte oldukça belirgin ancak garip bir durum var o da ISO performansının 160 ve katlarında, yani 160,320,640 gibi değerlerde, kendinden daha düşük değerlere göre daha iyi performans sağlıyor ki bu oldukça garip.

ISO 160 en iyi performansı sağlayan değer olmakla beraber ISO 640 değeri de ISO 100 değerine eşit bir performans gösteriyor.

60D modelinin hareketli ekranı da size getiri sağlayacaktır.
Son karar size kalmış tabi, arkadaşların da önerilerine kulak vererek hangisinin size daha uygun olduğuna bu noktada karar verebilirsiniz.
Kolay gelsin

Tarih: 4 Mayıs 2011, 20:32 - İp: 78.***.**9.121
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

Tüm yorumlar için teşekkür ederim

550D de iso ayarı 1600 den 3200 e çıkıyor 50d deki gibi ara değer 2000 gibi değerler yok ama enstanteneyi düşük tutup (13-30 arası )iso 3200 de denediğim birçok fotoğraf nerdeyse net ve noise olmadan çıktığını hatırlıyorum. Sizin kadar Prof. değilim. Ama anladığım akdarı ile 550d güzel bir makine fiyatına göre performansı yüksek video çekimde biraz ısınıyor 29dk full çekince hepsi o

Çekim yaparken ard arda çok çekmeyi seviyorum özellikle insan çekerken çünkü her bir an yüzde başka bir fade veriyor ve en iyisini yakalamaya çalışıyorum akdraj oturduktan sonra tabiki.

İnternetten baktım 7d bir gömlek üstün 550d den iso performansındaki testlerde
şu an bekleme kararı aldım bu sıralar yeni cihaz çıkabilir hem onu bir görelim hem de idare edelim şimdilik. 7d ye baktım bu arada nerdeyse 550d den 2 katı iri ve ağır bir makine avantajmıdır dezavantaşmıdır bilemedim 550d açıkcası elime pek sığmıyor tutması pek rahat değil sanki Japonlar için yapılmış )

Şimdilik bekliyorum ve de para biriktiriyorum bakalım ilerleyen zamanalrda ne olacak...

Yorumlar için hepinize teşekkürler , 7D kullanıcılarından yorum gelirse zevkle olurum ,
Teşekkürler...

Tarih: 4 Mayıs 2011, 23:07 - İp: 178.***.**4.162
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hem 1000d hem 7d kullanıyorum
bir iki saat sonra bilek agrısı gosteriyor kendini :D

Tarih: 4 Mayıs 2011, 23:38 - İp: 88.***.**8.140
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

çekimler bazen 3-4 saat sürüyor sürekli ve ayakta geçiyor bu durumda 7d ciddi tehlikeli bir makine

7D için hızlı diyorlar bunu gözle ayırt edebilirmiyiz ? ya da bu hız nerd eişime yarar mesela Konser çekiminde işime yarayacak mı ?
Bana hızlı Netleme yapabilen makine daha çok işime yarayacaktır. Yoksa silahtan çıkan mermiyi çekecek halim yok... bu max. shutter speed dedikleri hızdan mı bahsediyorsun yoksa ?

Tarih: 5 Mayıs 2011, 17:48 - İp: 178.***.**4.162
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

1500 lira falan makina degisimi icin ugrasacagina lenslere yatirim yapmanda fayda var.Fokus motorlari hizli ve diyaframlari buyuk kaliteli lenslerin olmadan gece fokuslama olsun,ucan kacan olsun bu tarz resimleri cekmen zor is.Makinanin hizina yetisemeyen orta seker lensler ile 777 boing twin turbo makinanda olsa durum nafile...

Tarih: 5 Mayıs 2011, 19:04 - İp: 61.***.**5.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

shutter speed önemsiz bir kıstas sizin için. zaten dusuk ısıkta alabileceginiz maksimum enstantane 1/200 falan olur isoyu yukseltince.

1/4000 ya da 1/8000 hız olması farketmez.
usm motorlu, ya da enazından sigma hsm motorlu lensler kullanırsanız netleme hızınızda farkedilir bir artıs olacaktır.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 19:15 - İp: 88.***.**8.140
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

bendekki sigma en çok kullandığım 18-50 f 2.8 OS li ama çok zorlanıyor karnalıkta netlerken

Tarih: 5 Mayıs 2011, 23:50 - İp: 178.***.**4.162
juanvalse
juanvalse (üye)
İstanbul / Meraklı

eksik yazmışım OS HSM ama yine de memnun değilim netlemede ara sıra sorun çıkartıyor

Tarih: 5 Mayıs 2011, 23:55 - İp: 178.***.**4.162
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bu lensinde ben cok hizli bir lens oldugunu sanmiyorum acikcasi.Yani ben Nikoncuyum ve elimdeki 24-70 f2.8 ile bu lensin hizini karsilastirdigimda Sigmanin lensi yavas kaliyor acikcasi yada bazen fokus noktasinda yanildiklarida oluyor...Genelde uyumlu ve sorunsuz fokuslama olmasi icin ben firmalarin kendi lenslerini tercih etmenizde fayda var derim.Bazen yok fokus kaymasi,arka fokus,on fokus gibi problemleride oluyor bu 3.parti lenslerin...
Ayrica karanlik ortam ne kadar karanlik???Biraz mi,ortami,cokmu karanlik falan senin ne tur bir gece cekiminden bahsettiginide bilemiyorum tabiki.
Gidip kadrajina %99 i karanlik olan bir kare sigdiriyor ve fokuslamada kalite bekliyorsan bu biraz zor olacaktir tabikide.Yani senin icin bu asamada Nikonda D3s falan gibi gece canavari olan bir makina lazim.
Yani gece cekimi biraz ekstrasi bu isin ve ekstra islerde acikcasi iyi performans bekleyenlere oyle belese gelmiyor.Basicaksin parayi alicaksin en iyi lensleri ve makinayi.Duran bir neneyi her halukarda bir ayar ile cekrsin ama is hareketli nesneye geldiginde paran kadar konus mantigi isler acikcasi...Maclarda gorursun 10-20 bin dolarlik soba borusu lensleri yani adamlar bosuna para sacmiyor o lenslere....

Tarih: 6 Mayıs 2011, 02:39 - İp: 61.***.**5.2
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

af assist kullanın, los ısıkta faydasını gorursunuz.

3. parti bir hsm lens tabi ki nikonun af-s leri yada canonun usm leri kadar hızlı olamaz.
back/front focus butun markalarda,butun lenslerde olabilen bir problem.

Tarih: 6 Mayıs 2011, 11:16 - İp: 88.***.**8.140