gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

D90 Kararsız Kaldım

arkadaşlar dslr makinalara yeni adım atacak biriyim bundan önce sony w35 ile fotoğraf geçmişim var. w35 ile yaklaşık 2-3 bin fotoğraf çektim. ama geçen günlerde bir gezide arkadaşımın nikon dslr makinasını görünce aklım onda kaldı biraz araştırma yapınca nikon d90 beni gerçekten cezbetti. arkadaşlar benim gibi w35 geçmişi olan birine d90 çok mu gelir. ve lens olarak 1 tane alacağım sürekli kullanımda doğa fotoğrafı çekme ve gece çekimlerinde (zaten w35 gece çekimleri berbat olduğu için alacağım) beni memnun edebilecek bir lens olması gerekir. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. birde sivasta olan kişilerlede tanışmak isterim.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 22:03 - İp: 78.***.**4.141
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@matrakshavan

Video çekmeyen d5000 çıkacak d90'a göre daha ucuz olur.Bu makineye bakabilirsin.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 12:48 - İp: 88.***.**8.184
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

matrakshavan;
İltifat için çok teşekkürler ancak fotoğraf konusunda iddialı değilim ve oldukça da acemi sayılırım bu konuda.

İyi fotoğraf mı çekmek istiyorsunuz? Bunu herhangi bir DSLR ve kit lenslerle yapabilirsiniz emin olun. Bahsettiğimin eğitim CD lerini mutlaka edinin, gerekli tüm teknik bilgileri edinirsiniz, zaten DSLR dediğin nedir ki hepi topu üç ayar:

1. Diyafram
2. Enstantane
3. ISO

sonra bol bol fotoğraf inceleyin, çekim denelemeri yapın, fotoğraf exifleri inceleyin. Kendinizi geliştireceğiniz yer forum değil galeridir çünkü bir fotoğrafı izlenebilir yapan, ilgi çekici yapan, kadrajı ve kompozisyonudur. Bunu da ancak gözlemleyerek, deneyerek ve yayınladığınız fotoğrafların yorumlanması ile geliştirebilirsiniz. Başarılar.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 13:02 - İp: 78.***.**5.148
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

d5000 inide araştırdım ondada video çekme özelliği var video çekme özelliği olmayan d90 ayarında nikonun makinası yokmu.
bu arada arkadaşlar d5000 de çevrilebilir lcd ekran güzel olmuş

Tarih: 8 Mayıs 2009, 08:59 - İp: 78.***.**4.141
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

D40/D40X/D60/D5000 bu modellerin gövdelerinde AF motoru olmadığını biliyorsunuz değil mi? Lensler AF motorlu lens olmak zorunda, yoksa netlemeyi elle manuel olarak yapmak zorunda kalırsınız. Nikon un tüm AF lensleri bu gövdelerde otomatik netleme yapamaz.

D90 ın video çekmeyeni D80 modelidir ancak tek farkı o değil tabi. Sensör farkı da var, D80 CCD sensörlüdür D90 ise CMOS sensörlüdür. Sensör farkı önemli bir farktır bence, asıl kriterlerdendir.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 09:18 - İp: 78.***.**5.148
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Çook eskiden yani cilalı taş devrinde falan buraya üye birisi canon 1ds mark2 almıştı ve bir topic açmıştı bu makina şu işi yapmıyor diye Gaijin'de sen o makinayı mağazaya girip bana en pahalı makinanızdan bir tane sarıp diyerekmi aldın demişti. Önemli olan ekonomik bütçe değil ihtiyaç ve beklenendir. Tarla sürmek için param var diye ferrari alıp arkasına pulluk takmaya çalışmak olur mu?

Tarih: 8 Mayıs 2009, 12:05 - İp: 85.***.**1.12
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

arkadaşlar burda sizden yardım isteyen kişiler fotoğrafçılığa yeni başlayan kişiler ve bilmediklerini ve aklına takılan şeyleri soruyorlar. cevap verecek yardım sever fotoğraf gönüllüsü isen cevap ver ama insanlarla dalga geçmek yada küçümsemek için cevap yazanlarada gerekli cavap verilir. lütfen forumu seviyeli kullanalım. makinanın ne en pahalısı nede ne ucuzu benim ihtiyaçlarımı belirleyip belirleyemediğne göre alacağım sadece d90 da video özelliğini kullanmayacağım için başka bir model sordum ama bazı cevaplar dalga geçmek için verilmiş gerçekten çok üzüldüm. ama bu forumda yaman hocam gibi sorulara adam gibi cevap verenlerde var.........

Tarih: 8 Mayıs 2009, 15:11 - İp: 78.***.**4.141
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sen yazılan cevapların dalga gecme amaclı oldugunu dusunuyorsan vah sana..

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:06 - İp: 78.***.**7.120
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@gaijin

bu konuda sana katıldım.

dur bakalım bu konu hakkında mevlana ne demiş?

“Sen ne söylersen söyle, söylediğin, karşındakinin anladığı kadardır”

bu sözde fena değilmiş

Tarih: 8 Mayıs 2009, 17:26 - İp: 88.***.**0.35
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

#gaijin' tarafından 08.05.2009 19:02:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2009, 18:28 - İp: 78.***.**7.120
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

Çook eskiden yani cilalı taş devrinde Önemli olan ekonomik bütçe değil ihtiyaç ve beklenendir. Tarla sürmek için param var diye ferrari alıp arkasına pulluk takmaya çalışmak olur mu?
Buradaki laflar dalga geçmek değilde nedir. ben orda pahalı bişey üzerinde değil beklentimin üzerinde bir makina olduğu için başka bir model öneren varmı diye sordum. gaijin, yaman gibi ustalarımın verdiği cevaplarınız benim için çok değerli ben ne gaijinin nede adam gibi cevap veren ustalarımın laflarına dalga demedim siz yanlış anlamışsınız. laf olsun torba dolsun diye yazı yazan kişilere sözüm

Tarih: 8 Mayıs 2009, 19:27 - İp: 78.***.**4.141