gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

D90 Kararsız Kaldım

arkadaşlar dslr makinalara yeni adım atacak biriyim bundan önce sony w35 ile fotoğraf geçmişim var. w35 ile yaklaşık 2-3 bin fotoğraf çektim. ama geçen günlerde bir gezide arkadaşımın nikon dslr makinasını görünce aklım onda kaldı biraz araştırma yapınca nikon d90 beni gerçekten cezbetti. arkadaşlar benim gibi w35 geçmişi olan birine d90 çok mu gelir. ve lens olarak 1 tane alacağım sürekli kullanımda doğa fotoğrafı çekme ve gece çekimlerinde (zaten w35 gece çekimleri berbat olduğu için alacağım) beni memnun edebilecek bir lens olması gerekir. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. birde sivasta olan kişilerlede tanışmak isterim.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 22:03 - İp: 78.***.**4.141
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

lens mi ?

O da ne be Şu iş de bir durduğu yerde durmuyor bir de bu mu çıktı başımıza. Dur ben bir kaç yabancı sitede makale okuyayım, sonra burada asar keserim konu hakkında. Van Münüt.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 09:32 - İp: 78.***.**5.148
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu hususta yaman hocama katıldım.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 09:41 - İp: 88.***.**0.35
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

matrakshavan;

Sorularına cevap vereyim;
1. Eğer temel fotoğrafçılık bilgilerini bilmiyorsanız arkadaşların kurs tavsiyesine katılıyorum. Ancak Sivas ta kurs yoksa National Geographic Türkiye sitesine girin, onların 4 CD lik fotoğraf eğitim setleri var. Süper set, bende var fiyatı da 15 TL gibi. Tüm sorularınızı cevaplar, çok iyi kaynak.

2. D90 fiyatını hak eden makinemidir? Öyledir. Aslında tavsiye edilen makinelerin hepsi fiyatını hak eder ancak bu hobi için ekonominizi fazla germeye gerek yok, en ucuz DSLR de hem fiyatını hak eder hem de sizin işinizi görür. Ancak gece çekimi yapacağım demişsiniz, burada durum biraz değişiyor. Gece çekimi için yüksek isolarda çekim yapmak isteyebilirsiniz o zaman gövdenin yüksek isolarda üdüzgün görüntü vermesi önem kazanır. D90 bu konuda oldukça iyidir, D40 ya da D60 o kadar değildir. Canon 450D de iyidir bu konuda. Lakin bir tripod kullanımı ile bu sorun daha ucuz bir şekilde ve daha iyi görüntü elde edilerek de aşılabilir. Mesele sadece gövde ya da lenste bitmez.

3. İki lens tavsiyesi istemişsiniz ancak gece çekimi veya gündüz çekimi için lens tavsiye edilmez. Ne çekeceksiniz? Manzara?, portre?, genel kullanım? spor aktiviteleri, mimari yapı? vs. Şimdi gece çekim lensi deyince insanın aklına direkt "açık diyaframlı lens" geliyor ama bu yaklaşım da yanlış bence. Açık diyaframlı lens, düşük ışık koşullarında elde çekim yapmak ya da hareketli nesneleri görüntülemek için (kapalı alan spor müsabakaları gibi) veya portre çekimleri için uygun olabilir. Ne çekeceğiniz önemli.

#t_yaman' tarafından 07.05.2009 10:04:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 09:57 - İp: 78.***.**5.148
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@matrakshavan webde 4-5 saat dolaşmana gerek yok. Netfoto herkese yettiği gibi sanada fazlasıyla yeter. Senin sorduğun soruları bu forumda belki 10 belki 20 defa gördüm. Çoğunada ayrıca yazıldı. Ama siz yinede arama yerine soruyu sormuşsunuz.
Forumda dolaşmaya alttaki linklerden başlayabilirsiniz.

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=39071

http://forum.netfotograf.com/onerileriniz.asp?msg_id=31787

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=33649

Tarih: 7 Mayıs 2009, 10:14 - İp: 88.***.**0.35
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@remi5861

Evet ya ellerim çok büyük zaten basketbol oynuyorum boyuma göre ellerim

Bende 50D almayı düşünüyorum.Ama buradan alınmaz ya çok fazla fiyatı var ABD'de 1000$ body fiyatı burda 4200ytl aşırı pahalı, bu makineyi alırsam grip takacağım

Makine benimde çok hoşuma gitti.Ama yurtdışından getitrme şansın varsa bence öyle yap buraya göre 4/1 neredeyse fiyatı

Tarih: 7 Mayıs 2009, 11:07 - İp: 88.***.**8.184
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

yaman hocam yardımların için çok teşekkür ederim. gece çekimleri genel kullanım için yani özel bir şey çekmeyecem (mimari yapılar ve arkadaşları) gündüz çekimleride hem genel kullanım hemde doğa olacak.
forumda arama yaptım ancak benim istediğim gibi lens önerileri yok. öneriler çok pahalı yada daha yeni öğrenme aşamasında olduğum için anlamıyorum.
Birde arkadaşlar yardım etmek istemeyen kişilerde bişey yazmak için yazı yazmasınlar

Tarih: 7 Mayıs 2009, 11:08 - İp: 78.***.**4.141
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@matrakshavan

Eğer paran yetiyorsa D90'ı al derim. Bence nikon'un d60 d80 gibi makineleri eski teknoloji yada canon 40D filan da bakabilirsin. İnternette araştırdğımı göre tüm Canon modellerin İSO performansı konusunda Nikonlarda daha iyi olduğu görülüyor.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 11:12 - İp: 88.***.**8.184
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

matrakshavan;

Genel kullanım lens aralığı 17-70mm civarları aralıktır. Böyle bir lensle hem manzara çekersin (17-20mm de) hem de portre çekersin (50-70mm). Bu aralık değerlerinde sokak fotoğrafçılığı da, anı fotoğrafçılığ da, portre de, manzara da çekersiniz.

Sana tavsiyen Eğer Nikon D90 alacaksan (ya da Nikon alacaksan ) kit lens olan 18-105 VR lensi almandır. Fiyatı ekonomik olacaktır (ABD fiyatı 250-280 USD gibi) ve aralık oldukça iyi bir aralık. Bu lensle genel maksatlı olarak istediğin herşeyi çekersin. Bu lensi kullandıkça ilgi alanını belirlersin ve ondan sonra çok geniş açı mı alırsın, makro lens mi alırsın, kuşçu olur tele lens mi alırsın sana kalmış.

Gövde konusuna pek girmiyorum zira bu konuda epeyce tavsiye almışsınız. Genel anlamda Gaijin'e katılıyorum, tavsiyelerini dikkate alın derim.

Nikon değil de Canon alacaksanız onun da 17-85 IS kit lensi var, bu aralık da çok iyi, aynı şekilde işini görür.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 11:39 - İp: 78.***.**5.148
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

Nikonun Video Çekmeyen D90 Ayarında Makinası Hangisidir. Benim Aramalarım Sonucunda D80 Ve D500 gibi. video özelliği Sadece Fotoğraf Çekeceğim İçin Gereksiz Bir Özellik Bence.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 12:27 - İp: 78.***.**4.141
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

yaman hocam flickr sayfana girdim gerçekten çok süper fotolar çekmişsin inşallah ilerde senin gibi bir fotoğrafcı olurum.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 12:31 - İp: 78.***.**4.141