gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

D90 Kararsız Kaldım

arkadaşlar dslr makinalara yeni adım atacak biriyim bundan önce sony w35 ile fotoğraf geçmişim var. w35 ile yaklaşık 2-3 bin fotoğraf çektim. ama geçen günlerde bir gezide arkadaşımın nikon dslr makinasını görünce aklım onda kaldı biraz araştırma yapınca nikon d90 beni gerçekten cezbetti. arkadaşlar benim gibi w35 geçmişi olan birine d90 çok mu gelir. ve lens olarak 1 tane alacağım sürekli kullanımda doğa fotoğrafı çekme ve gece çekimlerinde (zaten w35 gece çekimleri berbat olduğu için alacağım) beni memnun edebilecek bir lens olması gerekir. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. birde sivasta olan kişilerlede tanışmak isterim.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 22:03 - İp: 78.***.**4.141
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

yada bi d80 body 18-55 mm ve 50 mm 1.8 lens nasıl

Tarih: 6 Mayıs 2009, 00:10 - İp: 78.***.**4.141
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

acık konusayım,hevesle alacaksanız gereksiz bir alısveriş olur bu asamada..
hele d90 gibi epeyi pahalı bir makine..

Tarih: 6 Mayıs 2009, 00:36 - İp: 78.***.**6.74
simonare
simonare (üye)
Yurtdışı / Meraklı

gaijin kusura bakma meraktan soruyorum. birşey dikkatimi çekti, herzaman düşünülen SLR'ların 1-2 alt düzeylerini tavsiye ediyorsun. bunun arkasındaki temel prensip nedir.

yani diyelim ki x kişi kararsız kaldığı makineyi soruyor. adamın para sıkıntısı yok sadece makine kendi için yeterlimi yoksa fazlamı ondan emin değil.

mesela dikkat ediyorum D90 olmasın D80 olsun diyorsun. Peki temel mantık ne bunun arkasındaki. Yani ekonomi mi seni D80'e itiyor yoksa D90 sana göre daha kompleks bir makinemi.

yani bu karar verme mekanizması nasıl çalışıyor kardeş kusura bakma. yani banada tavsiye yaparken D60'dan bahsettin. ben gittiğim zaman o kameraya baktım ve elime de hiç hitap etmedi. Kavrayamiyordum bile.

Diğer nokta ise D90 gibi bir makinenin özelliklerini kullanamayacağımızdan mıdır endişen. bilemiyorum açıklarsan sevinirim.

Teşekkürler

Tarih: 6 Mayıs 2009, 02:25 - İp: 131.***.**9.69
gbozdag
gbozdag (üye)
Ankara / Meraklı

Bende uzun süredir sony w50 kullanan ve DSLR makine almayı planlayan biri olarak sizi gayet iyi anlıyorum. Ben şu anda yurtdışındayım ve geniş bir pazar araştırması yapma fırsatım oldu. Gerek internette gerekse fotoğraf piyasasında en çok tartışılan üç model nikon d90, yeni çıkan canon 500D (T1i, rebel) ve 8 Mayıs'ta piyasaya çıkacak olan Nikon D5000.

Aşağıdaki linkte bu üç ürünün karşılaştırmasını görebilirsiniz. Her ne kadar D90 öbürlerine göre şu anda daha pahalı olsa da bahsettiğim D5000 modeli piyasaya çıktığında fiyatı bir nebze düşebilir. Eğer bu kadar uzun süre beklediyseniz, Mayıs'ın sonuna kadar son bir gayret daha sabredip hem son fiyatları hem de D5000'in gerçek performansını forumlardan takip edip nihai kararınızı verebilirsiniz. Bu arada 2 küçük hatırlatma. D90'nın üzerindeki objektif diğerlerine göre daha iyi görünüyor. Ayrıca yurtdışından alır ya da aldırırsanız 1200 USD gibi daha makul bir fiyatı var.

http://www.digitalreview.ca/content/Nikon-D5000-D90-Compared-to-Canon-Rebel-T1i-500D.shtml

Tarih: 6 Mayıs 2009, 04:37 - İp: 76.***.**4.135
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

D90 alacak durumun varsa D80 almanın hiçbir anlamı olmaz. Sonuçta D80 eski jenerasyon bir SLR olarak kabul ediliyor. Daha kompleks falan değil.

D90 ile beraber gelen standart kit lens ile akşam fotoğraf çekiminde sıkıntı yaşayabilirsin. Bu nedenle 50 1.8 veya 35 1.8 gibi bir lenside beraberinde alman çok faydalı olur. Ama esas mesele bu değil.
W35 gibi birşeyden sonra SLR'ye geçtiğinde temel fotoğraf bilgisi alman gerek. Bununla ilgili kurs alabilirsin, kendin kitaplarla deneyerek öğrenirsin. Sonuçta çabalaman gerek. İyice kasman lazım.

Para senin paran , istediğin yere harca. Canon'u iyice incelemeden de karar verme.
Çok güzel lens seçenekleri var.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 18:12 - İp: 193.***.**9.53
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@simonare

Gaijin bunu bana açıklamıştı. Bende 50D almayı düşünürken bana 450D'yi tavsiye etti çünkü yeni alacak birine her 2 kamerada yetecek yani 50D ile çekip 450D ile çekemeyeceğimz bir şey olmadığını savunuyor kişiye daha fazla para harcatmadan ona yetecek bir kamera tavsiye ediyor.

#kingjames' tarafından 06.05.2009 19:07:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 19:04 - İp: 88.***.**8.184
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

makineler hakkında bilginiz yoksa önce ne nedir hangi terim neye karşılık gelir onu inceleyin. Öyle ben D90alıcam elime oturmadı olayı ile gidersiniz çok hata yaparsınız. (bu bir örnekti)

bakın abimin biri grip ile 450d nin küçük yapısını ve eline oturmama sorunu nasıl çözmüş;
http://forum.netfotograf.com/battery.asp?msg_id=38941

Tarih: 6 Mayıs 2009, 20:24 - İp: 88.***.**0.35
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@remi5861

Geçenlerde media markt'te 50D ve 5dII'yi inceliyordum. Ellerim çok büyük olduğundan bu 2 makineyi bile doğru düzgün kavrayamadım sanırımö bende alırken grip alacam benim elime ancak 1ds mark lar ya olur ya olmaz..

Tarih: 6 Mayıs 2009, 21:23 - İp: 88.***.**8.184
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

Arkadaşlar Herkes Kursa Git Diyor Ama Sivasta Çalışıyorum Ve Burda Araştırdım Öyle Bi Yer Yok Ama 24 Saat İnternetim Var Ve Fotoğrafcılıkla İlgili Günde 5-6 Saat Araştırma Yapıyorum. Videolar İzliyorum Teknik Terimleri Öğrenmeye Çalışıyorum. dslr makinalarıda 1 aydır araştırıyorum. makina olmadanda bazı şeyler öğrenilmiyor. D90 gerçekten parasını hakeden bir makinamı ve ilk başlangıç ve çok uzun süre kullanabileceğim fiyatı normal olan 2 tane lens alacağım. biri gece diğeri gündüz çekimleri için önerebilceğiniz lensler varmı? evet haklısınız çok soru soruyorum ama bu işlerde sora sora öğrenilecek. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Tarih: 6 Mayıs 2009, 23:06 - İp: 78.***.**4.141
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@kingjames
40d ve 50d kaba hatta 5d de kaba makinadır. Ele rahat oturur. Senin elllerin çokmu büyük?
Ama ne yalan söyleyeyim 50dye biraz hasta kaldım. Fakat fiyatını biraz daha aşağıya çekseler tam olacak ama ne yaparsınız makine yeni ve fiyat yüksek.

@matrakshavan
Hayattaki en sağlam öğrenme yolu deneme yanılma yoludur.
D90ı önermeyip d80i alsan ne olur?
Aradaki fiyat farkı ile kaliteli lens alırsın. Yada bir yerine 2 lens alırsın. D90ile çekipte d80 ile çekemeyeceğin hiçbişey olmaz. İlk başta makineye yüklenmemeni tavsiye ediyorum.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 23:30 - İp: 88.***.**0.35